Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:18
5. rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Aby wspomnieć tragicznie zmarłego prezydenta, w dniach 12-14 stycznia przygotowano wiele inicjatyw. Zaplanowano miedzy innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej wydarzenie z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona razem ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza.
O zaplanowanych formach upamiętnienia zmarłego prezydenta opowiedziano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 29 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności.
- Pewnie wielu z nas trudno uwierzyć, ale za 2 tygodnie minie 5 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Ich skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta do bycia razem. Myślę, że chyba każdemu z nas pozostało w pamięci jednoczenie się ludzi. Kiedy najpierw czekaliśmy na wieści, czy uda się pana prezydenta uratować i potem, kiedy w Europejskim Centrum Solidarności, tłumy żegnały pana prezydenta przed odprowadzeniem go na miejsce wiecznego spoczynku. Wtedy wszędzie chcieliśmy być razem i także te wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku, wspólnie z różnymi środowiskami, są dla każdego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Otaczająca nas rzeczywistość pokazuje, że hejt się nie skończył, lecz dalej zbiera swoje żniwo. Zachęcam, żebyśmy także w tę rocznicę oddali się refleksji i temu, co każdy z nas może zrobić, aby przeciwdziałać mowie nienawiści i byciu wrogiem drugiemu człowiekowi.
Dzień Patrona Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
W piątek, 12 stycznia o godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza będzie obchodziło Dzień Patrona. W programie wydarzenia zaplanowano debatę pt. Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście.
- W tym roku minęło 5 lat, od kiedy pan prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z dyrektorem jednej ze szkół w Szkocji, co opisał w swojej książce „Gdańsk jako wspólnota” i wydaje mi się, że był to ten moment, kiedy w głowie pana prezydenta pojawił się pomysł powołania w Gdańsku trochę innej szkoły niż te, które do tej pory funkcjonowały. Niestety, pan prezydent nie doczekał momentu, kiedy szkoła powstała. W 2019 roku powołano do życia przy Uniwersytecie Gdańskim Liceum Ogólnokształcące. Co roku obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, natomiast w tym roku pierwszy raz nasze uroczystości zostały wpisane do uroczystości miejskich. Z tego względu chcemy zainicjować coroczne debaty, rozmowy ważne dla uczniów i ważne dla całego społeczeństwa. Wydaje nam się, że jest to zgodne z tymi pomysłami pana prezydenta na temat nowoczesnej edukacji w Gdańsku – mówił Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące noszące imię Pawła Adamowicza jest szkołą, która powstała z jego inicjatywy i pomysłu. Dziś jest jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a organem prowadzącym jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy.
Szkoła, czerpiąc z myśli śp. prezydenta jest również miejscem otwartości i dialogu. Realizując ideę uniwersyteckości aspiruje też do bycia miejscem wymiany myśli.
12 stycznia zaplanowano Dzień Patrona. Przy tej okazji odbędzie się debata na ważny dla młodzieży, ale też i społeczeństwa tematy.
W tym roku zaproszeni goście: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak zmierzą się wraz z młodzieżą z tematem, co znaczy dziś: Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście. Ma to być wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spojrzeniem młodego pokolenia licealistów.
Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel - promocja książki Antoniego Pawlaka
W piątek, 12 stycznia o godz. 18.00 w bibliotece ECS odbędzie się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef , przyjaciel”. Rozmowę z autorem poprowadzą: Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Podczas spotkania zaplanowano czytanie fragmentów książki. Na miejscu będzie prowadzona ich sprzedaż.
Nie jest to biografia prezydenta Pawła Adamowicza, nie ma tu opowieści o jego przodkach, wspomnień kolegów szkolnych ani opisów prowadzonych przez niego strajków. To raczej książka o dobrym człowieku, o przyjaźni, solidarności i miłości. Antoni Pawlak, który pracował z Pawłem Adamowiczem ponad dziesięć lat, w książce opowiada o swoim szefie.
Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza
W sobotę, 13 stycznia o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.
- Śmierć Pawła Adamowicza była wielkim dramatem i tragedią, nie tylko dla nas, dla rodziny, ale też dla gdańszczan i wielu Polaków. Ale w sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku narodziła się myśl, aby stworzyć coś więcej. Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów – mówiła Magdalena Adamowicz, europosłana, żona prezydenta. - Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza. W tym roku zostanie przyznana po raz trzeci. Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.
Ustanowienie Nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.
W tej edycji nominowani zostali:
- Nathalie Appere - Burmistrz Rennes - za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
- Alla Myronova - Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
- Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber - Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
- Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) - od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
- Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry - Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.
Złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej
- Bardzo serdecznie zapraszam, jak co roku, 13 stycznia o godzinie 19.00 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą. Zaplanowano tam krótkie wspomnienia pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i widowisko słowno-muzyczne, które także ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień pana prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców
Widowisko słowno-muzyczne, poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza z okazji 5. rocznicy jego śmierci, odbędzie się 13 stycznia o 20.00 w bazylice Mariackiej.
- Podczas przygotowań do obchodów piątej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza, zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego koncertu. Wyjątkowego, bo z artystami, którzy mają prospołeczny charakter. Pierwsi artyści, którzy już potwierdzili swój udział, to Bovska, Ewelina Flinta, a także Tadeusz Seibert – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ze względów bezpieczeństwa, liczba miejsc w bazylice Mariackiej będzie ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie.
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznie o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej.
Wieczór dla przyjaciela
Pięć lat temu, przedwcześnie i w tragicznych okolicznościach, odszedł Paweł Adamowicz. Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas Wieczoru dla przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę 14 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym ECS.
- W 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności prawie 60 tys. gdańszczan, Pomorzan, Polaków i migrantów żegnało pana prezydenta Pawła Adamowicza. Jedni w absolutnej ciszy, inni oddawali się refleksji, próbowali się nią podzielić. Byliśmy świadkami wielu akcji społecznych. Ktoś przyniósł ciepłej kawy gorącej herbaty, ktoś inny przywiózł kanapki. Służby miejskie postawiły autobusy, żeby ci, którzy stali kilkanaście godzin, mogli się ogrzać. To była nieprawdopodobna noc i dzień. To było nieprawdopodobne pożegnanie. Ale była to też ogromna refleksja nad tym, czy ten styczeń 2019 roku nas zmieni? Czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie? Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela będzie właśnie o tym - mówiła Magdalena Mistat Zastępczyni dyrektora ECS.
Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku, będzie to między innymi a Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską -Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, a rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.
Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi
W dniach 12 stycznia o godz. 11.00 na wieży kościoła św. Katarzyny i 13 stycznia, o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta roku odbędą się koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent był wielkim orędownikiem przywrócenia gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. Koncertów można posłuchać na żywo, w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta oraz online na profilu gdańskich carillonów na Facebooku.
Szczegółowe informacje na temat koncertów.
Program wydarzeń
12 stycznia (piątek)
- 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
- 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- 18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS
13 stycznia (sobota)
- 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
- 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
- 19.00 / złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą
- 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka
- 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / bazylika Mariacka
14 stycznia (niedziela)
- 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka
- 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
- 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS
fot. www.gdansk.pl