Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 10:00
Zupa, ciepła odzież na zmianę i ludzka życzliwość – pomoc w „autobusie SOS”
Od 1 listopada do 27 grudnia 2023 roku w „autobusie SOS – pomoc” w Gdańsku wydano osobom w bezdomności, łącznie 7952 porcje zupy i 1166 sztuk ciepłej odzieży. To istotne wsparcie dla osób, które pozostają w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta.
Ten sezon mobilnego wsparcia potrwa do 31 marca 2024 roku. Z oferty „autobusu SOS” korzysta średnio, codziennie blisko 70 potrzebujących. Z bardzo różnych przyczyn osoby te zazwyczaj odmawiają przyjęcia innych form pomocy, która obejmuje m.in. schronienie, wsparcie finansowe, specjalistyczne oraz aktywizujące społecznie.
Konsultacje ratownika medycznego, kanapki od uczniów gdańskich szkół
Załoga „autobusu SOS” wydaje osobom w bezdomności gorącą zupę oraz odzież m.in. swetry, polary, spodnie, skarpety, szaliki i czapki.
- Wraz z zupą przekazujemy też potrzebującym kanapki, które w tym sezonie, regularnie otrzymujemy od uczniów pięciu gdańskich szkół – mówi Sławomir Kunkel z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań”, które na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku realizuje zadanie mobilnego wsparcia. – Z inicjatywą wyszła Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku, za co z serca dziękujemy. To świetna, konkretna pomoc. Kanapki są starannie zapakowane, czasem dołączone są do nich życzenia lub po prostu kilka dobrych słów od uczniów.
Ratownik medyczny, który jest na pokładzie, udziela niezbędnych konsultacji. Z kolei pracownik socjalny lub streetworker informują o dostępnej pomocy w mieście i motywują potrzebujących do jej przyjęcia. „Autobus SOS” działa codziennie, a wsparcie udzielane jest podczas jego postojów:
- ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu;
- ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu;
- ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.
Ostatni przystanek, ok. godz. 23.30, jest zlokalizowany obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowozi tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.
Środki na działanie mobilnego wsparcia w mieście zabezpieczył gdański MOPR. Pojazd zapewniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Współpraca na rzecz potrzebujących
MOPR i służby miejskie apelują do gdańszczanek i gdańszczan o empatię i sygnały o osobach w bezdomności. Każdy potrzebujący człowiek otrzyma ofertę konkretnej pomocy. Zgłoszenia o potrzebujących trzeba kierować do:
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
- Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
- Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2023 r., podczas gali 10-lecia Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności, Gdańsk otrzymał „Kamień Milowy”, nagrodę w kategorii: „Współpraca z instytucjami”. Członkowie Federacji docenili miasto za wyjątkową postawę oraz zaangażowanie na rzecz osób doświadczających bezdomności.