Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 17:15
Nowe miejsca na mapie Gdańska
Rondo Związku Podhalan, ulica kapitana Józefa Dambka oraz skwer im. Hugo Conwentza – o nadaniu takich nazw zdecydowali gdańscy radni podczas Sesji Rady Miasta.
Od dziś rondo położone w rejonie Alei Armii Krajowej, ulic Kartuskiej i Gronostajowej w dzielnicy Jasień, nosi nazwę rondo Związku Podhalan. Nową nazwę nadano także ulicy położonej na północ od ul. Andruszkiewicza w dzielnicy Stogi. Radni uchwalili również nazwę skweru położonego pomiędzy Kanałem Raduni, ulicą Inspektorską i Stromą w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce.
Rondo Związku Podhalan
Rondo znajduje się w rejonie powojennego osadnictwa górali podhalańskich. Górale podhalańscy przybyli na obecne tereny Miasta Gdańska po II wojnie światowej, by uprawiać i gospodarować pagórkowatymi polami i łąkami obecnej dzielnicy Jasień, a tym samym zapewnić miastu żywność. Kolejne pokolenia kultywują tożsamość grupy etnograficznej i przyczyniają się do budowy wielokulturowej tożsamości miasta. Przejawem tego jest m. in. zbudowana sumptem Związku Podhalan gazdówka, która służy za miejsce promocji kultury podhalańskiej a jednocześnie jedno z pierwszych miejsc wydarzeń kulturalnych i integracyjnych na terenie dzielnicy Jasień. Z wnioskiem nadanie nazwy wystąpił Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej.
Ulica kpt. Józefa Dambka
Kapitan Józef Dambek - ps. „Lech", „Kil", „Jur", „Adam Falski" pochodził z zasłużonej patriotycznej rodziny walczącej na Pomorzu o odrodzenie Polski. Był pomorskim działaczem społecznym i nauczycielem w szkołach powszechnych na Kaszubach. Od pierwszych dni II wojny światowej działał w ukryciu. Wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami, dnia 24 grudnia 1939 r. utworzył pod swoim dowództwem, w Czarlinie pod Stężycą, Tajną Organizację Wojskową Gryf Kaszubski. W 1944 r. został zastrzelony przez Gestapo. Miejsce pochówku dowódcy „Gryfa" nie jest znane. Symboliczny grób Józefa Dambka znajduje się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. Za swoja działalność por. Józef Dambek został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari przez Rząd Polski w Londynie, a w 2017 r. awansowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień kapitana. Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił właściciel drogi wewnętrznej Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o.
Skwer im. Hugo Conwentza
Hugo Conwentz - pierwsze lata życia spędził w okolicach dzisiejszego Św. Wojciecha. Gdy miał kilkanaście lat, rodzina przeniosła się do Gdańska, gdzie jego ojciec prowadził firmę handlującą węglem i drewnem na opał. Po odbytych we Wrocławiu studiach i uzyskaniu tam doktoratu pracował jako asystent we wrocławskim ogrodzie botanicznym, skąd w wieku dwudziestu czterech lat powrócił do Gdańska z misją utworzenia w mieście - na bazie już istniejących kolekcji, gromadzonych m.in. przez Towarzystwo Przyrodnicze - regionalnego muzeum prezentującego eksponaty z całego terenu prowincji równolegle przeznaczając część czasu na prace naukową. Jemu tez zawdzięczamy uratowanie od zabudowy i dewastacji najstarszego obiektu w Sopocie - wczesnośredniowiecznego grodziska. W 1906 r. doprowadził do objęcia ochroną obszar, na którym dziś znajduje się rezerwat „Mewia Łacha". Z inicjatywą nadania nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce.