Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 20:17
Pracownicy i organizacje związane z gdańską ochroną zdrowia nagrodzeni
Dwie nagrody i dwa wyróżnienia przyznano podczas gali zwieńczającej tegoroczną Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej. Szczególnie zasłużonych pracowników, działających na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta, uhonorowano już po raz piętnasty.
Tegoroczna Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej to jubileuszowa edycja wyróżnień przyznawanych za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz gdańskich pacjentów i pacjentek. Nagroda honoruje najbardziej oddanych przedstawicieli zawodów medycznych oraz skutecznych realizatorów gdańskich programów profilaktycznych.
Nowa kategoria i nowa patronka
W tym roku nagroda została przyznana także dla organizacji pozarządowych lub instytucji działających w obszarze zdrowia. Do wyróżnienia można było zgłaszać organizacje, które w sposób widoczny przyczyniły się do promocji ochrony zdrowia (również publicznego) oraz profilaktyki wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Od tego roku, Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia przyznano w ramach Nagród Społecznych Prezydenta Gdańska i nadano imię Aliny Pienkowskiej, wybitnej gdańszczanki i ikony ruchu „Solidarności”, a jednocześnie przedstawicielki środowisk medycznych.
Nominacje i głosowanie
Do tegorocznej nagrody nominowano 12 osób i 12 instytucji. Wśród nominowanych w kategorii indywidualnej, znalazło się pięć pielęgniarek i czworo lekarzy, dwóch ratowników medycznych i jedna pracownica socjalna. W przypadku organizacji, nominacje zgłaszano przez formularz online. Spośród nich Kapituła Nagrody wybierała 12 kandydatur poddanych pod publiczne głosowanie. Za pośrednictwem strony gdansk.pl oddano ponad 2,5 tys. głosów w obu kategoriach.
Nagrodzeni
W rezultacie Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej dla osoby działającej w obszarze zdrowia otrzymali:
- Arkadiusz Kuźmiński (nagroda główna)
- Magdalena Włochowicz (wyróżnienie)
Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej dla Organizacji Pozarządowej lub Instytucji działającej w obszarze zdrowia otrzymali:
- Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA (nagroda główna)
- Fundacja Hospicyjna (wyróżnienie)
Gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023
Gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023 odbyła się w piątek, 1 grudnia, w sali koncertowej Akademii Muzycznej. Nagrody i wyróżnienia wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- W Gdańsku mamy 3 nagrody społeczne. Jedną z nich jest ta o najdłuższej tradycji, to właśnie nagroda w dziedzinie ochrony zdrowia - powiedziała prezydent. - W tym roku przyznajemy ją po raz piętnasty. Bardzo Państwu dziękuję, za codzienną pracę, dziękuję za aktywność i dbanie o nas. Jestem dumna z tego, że nasze miasto te nagrody przyznaje. To jest element podziękowania i ukłonu. Myślę, że każdy z nas w codziennym życiu potrzebuje tego, żeby go zauważyć. Dziękuję, że jesteście i wszystkim serdecznie gratuluję.
Na gali pojawił się także senator Bogdan Borusewicz oraz rodzina i przyjaciele patronki nagrody, Aliny Pienkowskiej.
- Alina była wspaniała. Była człowiekiem, który bardzo poświęcał się dla innych. Jeszcze do tego bardzo kochała służbę zdrowia. Jeszcze raz się kłaniam miastu i dziękuję za to, że pamięć o niej wciąż trwa.
Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia w liczbach
W czternastu wcześniejszych edycjach konkursu doceniono łącznie 43 pielęgniarki i położne oraz 42 lekarki i lekarzy różnych specjalizacji. Nagrody w przeszłości otrzymali także ratownik medyczny i certyfikowana terapeutka uzależnień.
Laureatki i laureaci Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej:
- Arkadiusz Kuźmiński - ma 39 lat, jest strażakiem-ochotnikiem, działającym od 2007 r. w OSP Gdańsk-Sobieszewo. Jest też ratownikiem medycznym z niemal 20-letnim stażem i magistrem pielęgniarstwa. Był związany z Grupą Ratownictwa Medycznego PCK w Gdańsku i Stowarzyszeniem na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Od 2007 r. jest ratownikiem medycznym w Centrum Opieki Medycznej „COMED” sp. z o.o., działającym na terenie Rafinerii Gdańskiej. Brał udział w tworzeniu projektu zabezpieczenia medycznego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Gdańsku. Od 2018 r. pracuje jako pielęgniarz w Klinicznym Oddziale Ratunkowym UCK. W 2019 r. był wśród medyków zabezpieczenia medycznego podczas 27. Finału WOŚP na Targu Węglowym, gdzie jako jeden z pierwszych udzielał pomocy medycznej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Arkadiusz Kuźmiński jest oddanym społecznikiem. Realizuje pomysły oraz projekty poprawiające bezpieczeństwo i propagujące pierwszą pomoc. Jest honorowym krwiodawcą: do tej pory oddał ponad 22 litry krwi.
- Magdalena Włochowicz - gdańszczanka od urodzenia, wolontariuszka od 13. roku życia, od 21 lat – pielęgniarka. Działała w Grupie Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1997 r. otrzymała Medal 1000-lecia Miasta Gdańska za ratowanie życia ludzkiego. Pomagała podczas powodzi w Gorzowie Wielkopolskim i w Gdańsku. W 2018 roku była wolontariuszką medyczną podczas Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza, wraz z osobami ze Stowarzyszenia Grupa Ratownicza Alfa, pełniła wolontariackie dyżury w zabezpieczeniu medycznym. Po ataku Rosji na Ukrainę, wraz ze SGR ALFA, pracowała w punkcie medycznym udzielającym pomocy medycznej przyjeżdżającym do Gdańska osobom uchodźczym. Prowadzi szkolenia z zakresu edukacji diabetologicznej dla seniorów oraz pierwszej pomocy i bezpieczeństwa dla dzieci; udziela bezpłatnych porad pielęgniarskich. Założyła i pracowała w pierwszej w Polsce Komisji Problemowej ds. Recept przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
- Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA - od 15 lat bezpłatnie wspiera mieszkańców i mieszkanki Gdańska w obszarze zdrowia psychicznego. Realizuje zadania profilaktyczne, wspiera osoby cierpiące psychicznie, doświadczające kryzysów samobójczych czy chorób psychicznych. Z oferty FOSY korzystają dzieci, młodzież, rodziny oraz osoby dorosłe. Fundacja działa też jako podmiot leczniczy NFZ (NZOZ Young FOSA dla dzieci i młodzieży). To właśnie FOSA realizuje innowacyjną formułę współpracy samorządu, CH FORUM Gdańsk i organizacji pozarządowej, czyli projekt Niebieskie Trampki, którego częścią jest m.in. Młodzieżowe FORUM. Jak podkreślają osoby związane z Fundacją FOSA, w centrum ich aktywności jest człowiek. Działają, by przy wsparciu – i dzięki niemu – człowiek mógł godnie żyć.
- Fundacja Hospicyjna - obchodzi 20-lecie działalności, a prowadzone przez nią Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku świętuje jubileusz 40-lecia zapewniania opieki mieszkańcom Gdańska i okolic: ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz dorosłym u kresu życia, pokazując, że „Hospicjum to też Życie”. Każdego dnia, średnio co 20 minut, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub wolontariusz odwiedzają pacjentów w ich domach. W ciągu roku troszczą się o ok. 260 dorosłych u kresu życia i 40 nieuleczalnie chorych dzieci. Aby do nich dotrzeć, pokonują rocznie dystans równy dwóm obwodom Ziemi. Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka. Fundacja Hospicyjna promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. W zajęciach gdańskiej Akademii Walki z Rakiem uczestniczy 200 osób rocznie. Program wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga” objął już ponad 9500 dzieci z całej Polski. We wrześniu fundacja otworzyła Centrum Opieki Wytchnieniowej, dzięki któremu gdańszczanie i gdańszczanki, opiekujący się chorymi w domach, mogą zadbać o siebie. Codziennie centrum zapewnia opiekę 44 chorym.
fot. www.gdansk.pl