Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Wiadukut w ciągu ul  Kościuszki, fot  Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:30

Na niebiesko dla wszystkich dzieci

Mijają 34 lata od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na pamiątkę daty podpisania dokumentu, 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To także jedno z najważniejszych dni dla UNICEF, który zajmuje się  prawami najmłodszych na całym świecie. Charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski jest wykorzystywany do podświetlenia budynków. W Gdańsku na niebiesko rozbłyśnie wiadukt w ciągu ul. Kościuszki.

W 1978 roku Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt dokumentu zawierającego spis uniwersalnych praw dzieci. Procedury trwały długo, ale ostatecznie w 1989 roku, dokładnie 34 lata temu, Konwencja o prawach dziecka zostaje przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

W Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka podświetlony zostanie wiadukt przy Galerii Bałtyckiej, w ciągu ul. Kościuszki.  Kolorem rozbłysną także Spodek w Katowicach czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a na świecie m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, opera w Sydney czy Brama Brandenburska w Berlinie.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie żyje na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych. Tylko w ostatnim czasie, dzieci cierpią z powodu wojny w Ukrainie, Gazie czy Jemenie, są dotknięte skutkami trzęsień ziemi w Turcji i Syrii czy powodzi w Afganistanie.

W swoich działaniach UNICEF kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka i walczy, aby sprawy dzieci stawiane były zawsze na pierwszym miejscu w działaniach podejmowanych przez światowych decydentów, a także władze krajowe i lokalne. Obowiązek respektowania zapisów Konwencji o prawach dziecka leży nie tylko na rządach państw, ale też na każdym z nas.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, warto sobie przypomnieć, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewniajmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.

fot. www.gdansk.pl