Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 22:15
Jaki będzie Gdańsk w 2030? Drugie spotkanie z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych
Jaki będzie Gdańsk w 2030? Jakie inwestycje w najbliższym czasie planuje miasto? Jakie efekty chce osiągnąć? O tym rozmawiali uczestnicy drugiego spotkania konsultacyjnego projektu Programów Rozwoju 2030.
W poniedziałek, 6 listopada odbyło się drugie i zarazem ostatnie spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030. Na miejsce konsultacji został wybrany Kunszt Wodny – siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Targ Rakowy 11.
- To, że jest Was tak wielu pokazuje, że bardzo wam zależy na naszym mieście i na naszej wspólnej przyszłości - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jaki ma być Gdańsk w 2030 roku? To są cztery zasadnicze programy rozwoju: Zielony, Wspólny, Dostępny i Innowacyjny Gdańsk. Rozmawialiśmy o tym w pierwszym etapie konsultacji i bardzo ważne jest, abyśmy mieli pełną świadomość, na co wtedy zwracali uwagę mieszkańcy. W programie Zielone Miasto mieszkańcy wskazywali na dbałość o zieleń i bioróżnorodność oraz zwiększenie retencji. Z kolei w programie Wspólne Miasto były to nowoczesne i wspierające szkoły oraz dostępne mieszkania miejskie. Program Dostępne Miasto to poprawa warunków i bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów oraz niwelowanie barier architektonicznych. Natomiast Innowacyjny Gdańsk to rozwój lokalny dzielnic i współpraca nauki z biznesem – mówiła prezydent Gdańska.
Konsultacje społeczne to finałowy etap procesu przygotowywania Programów Rozwoju 2030, niezbędnych do wdrożenia zapisów Strategii Rozwoju Miasta.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przedstawiła cele, jakie miasto planuje osiągnąć do 2030 roku: Gdańsk miastem zielonym, wspólnym, dostępnym i innowacyjnym. Poruszono także kwestie inwestycji i działań jakie są zakładane w ramach programów. Kluczowe inwestycje to m.in.:
- Park Południowy,
- Nowe Centrum Dzielnicy Gdańsk Południe,
- Centrum Zdrowia Psychicznego,
- Budowa i remonty dróg,
- Nowe szkoły podstawowe i liceum na południu Gdańska,
- Rozwój terenów inwestycyjnych w otoczeniu portu morskiego i lotniczego,
- Budowa linii tramwajowej Gdańsk Południe - Wrzeszcz,
- PKM Południe wraz z inwestycjami towarzyszącymi.
Oprócz wskazanych inwestycji, miasto planuje również szereg innych działań, np. wprowadzenie Standardu Ochrony Drzew, realizację programów profilaktyki zdrowotnej, rozwój edukacji zawodowej, poprawę bezpieczeństwa wokół szkół podstawowych, rozwój przestrzenny zgodnie z ideą miasta krótkich odległości czy programy stypendialne w zakresie kultury.
Zastępcy prezydenta, jako opiekunowie poszczególnych programów rozwoju, przedstawili ich założenia. Kluczową częścią spotkania była dyskusja z mieszkańcami i interesariuszami na temat zapisów dokumentu Programy Rozwoju 2030. Uczestnicy przekazywali swoje uwagi, które zostały spisane na formularzach konsultacyjnych.
Konsultacje społeczne projektu dokumentu Programy Rozwoju 2030 trwają do niedzieli, 19 listopada. Uwagi do dokumentu można przekazać za pomocą formularza (papierowo, pocztą elektroniczną lub online) - Formularz zgłaszania uwag do projektu Programów Rozwoju 2030.
Wszystkie informacje związane z konsultacjami społecznymi dostępne są na stronie: https://www.gdansk.pl/strategia.
Wszystkie zgłoszone uwagi zostaną rozpatrzone i opublikowane w raporcie podsumowującym konsultacje społeczne do wtorku, 19 grudnia. Na początku 2024 r. dokument, po zmianach z konsultacji społecznych, zostanie przedłożony Radzie Miasta Gdańska celem uchwalenia.
fot. www.gdansk.pl