Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spacer GP  fot Grzegorz Mehring gdansk

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:00

Wizyta prezydent Gdańska w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe

Ostatni  w tym roku spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz po gdańskich dzielnicach dotyczył potrzeb i problemów mieszkańców dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Rozmawiano  m.in. na temat budowy Centrum Aktywności Lokalnej, oświetlenia zbiornika retencyjnego Kolorowa, czy konieczności zwiększenia stacji Mevo w tej części Gdańska. Poruszano też kwestie dotyczące budowy ronda u zbiegu ulic Łuczniczej, Pastelowej i Niepołomickiej, budowy Parku Przemian z Budżetu Obywatelskiego, rozwiązania problemu zalewania wodą ulicy Niepołomickiej, budowy odcinka chodnika na ulicy Niepołomickiej oraz postępów w budowie ronda Czerska / Niepołomicka czy planów budowy szkoły na Maćkach.

We wtorkowe popołudnie, 3 października w ostatnim w tym roku spacerze z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska wzięli udział radni miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska, Przemysław Majewski, Bogdan Oleszek i Mateusz Skarbek. Obecni byli również radni dzielnicy oraz Dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej Gdańsk – Południe. Na spotkaniu pojawili się również miejscy urzędnicy, w tym Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek m.in. Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Rozwoju Społecznego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Biura Architekta Miasta, Gdańskich Wód, Straży Miejskiej oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło się przy Morskiej Szkole Podstawowej Gdańsk – Południe na ulicy Srebrnej, gdzie wskazano na potrzebę poszerzenia chodnika w rejonie przejścia dla pieszych przy szkole. Ustalono, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w ramach bieżącego utrzymania chodnik poszerzy.

Rozmawiano również na temat potrzeby budowy Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) w dzielnicy, która dość prężnie się rozbudowuje. Wydział Rozwoju Społecznego wskazał, że rozwój infrastruktury społecznej w formie CAL zaplanowany jest w Programie Rozwoju Wspólne Miasto, lecz jest on jednocześnie uzależniony od środków finansowych. Warto podkreślić, że kluczowe dla rozwoju sieci domów i klubów sąsiedzkich jest zidentyfikowanie partnerów społecznych gotowych do prowadzenia takiego miejsca, a samo miejsce to nie zawsze musi być nowy budynek, można wykorzystywać szkoły czy inne lokalne na zasadzie wynajmu. W tej kwestii rozwiązania wspólnie poszukają Wydział Rozwoju Społecznego, Rada Dzielnicy i Dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej Gdańsk – Południe.

W rejonie zbiornika retencyjnego Kolorowa poruszono temat braku jego oświetlenia. Wydział Projektów Inwestycyjnych poinformował, że inwestycja jest na etapie opracowania dokumentacji projektowej na oświetlenie terenu rekreacyjnego przy zbiorniku retencyjnym w ramach programu "Jaśniejszy Gdańsk", a planowany odbiór dokumentacji to koniec grudnia 2023 r. Realizacja inwestycji nastąpi przy wspólnym finansowaniu z budżetu miasta i środków Rady Dzielnicy.

W dalszej części spaceru dyskutowano na temat potrzeby utworzenia większej ilości stacji Mevo dla mieszkańców dzielnicy. Wyjaśniono, że w 2024 roku zaplanowane jest postawienie dodatkowych stacji.

W kwestii pilnej potrzeby budowy ronda u zbiegu ulic Łuczniczej, Pastelowej i Niepołomickiej ustalono, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoznana możliwość zmiany organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu polegającej na budowie minironda z wyspą przejezdną.

W sprawie planowanej budowy Parku Przemian z Zielonego Budżetu Obywatelskiego udzielono informacji, iż zadanie realizowane jest formule zaprojektuj i wybuduj i znajduje się na etapie prac nad dokumentacją projektową, a realizacja zaplanowana jest do końca 2023 roku.

W kwestii zalewania wodą deszczową ulicy Niepołomickiej z osiedla Zdrovo, Gdańskie Wody wskazały, że uzgadniają koncepcję naprawczą opracowywaną przez firmę Murapol budującą osiedle w tym rejonie, a założeniem koncepcji jest budowa zbiornika retencyjnego w śladzie Nowej Niepołomickiej jako rozwiązania tymczasowego. W ramach koncepcji Gdańskie Wody uzgadniają przejęcie wód nadmiarowych z ulic Przemian
i Hokejowej. Po uzgodnieniach, firma Murapol deklaruje wybudowanie systemu poprawiającego odprowadzanie nadmiaru wód.

Kolejnym poruszonym tematem była budowa brakującego fragmentu chodnika przy ulicy Niepołomickiej pomiędzy ulicami Przemian i F. Muzyka. Wyjaśniono, że dokumentacja projektowa dla tego zadania została opracowana w ramach środków finansowych Rady Dzielnicy i zadanie wymaga dofinansowania z budżetu miejskiego. Wsparcie w budowie deklaruje Wydział Projektów Inwestycyjnych.

Na koniec spaceru dyskutowano na temat postępów w budowie ronda Czerska / Niepołomicka oraz  planach budowy szkoły na terenach dawnej spółdzielni Maćkowy.

W kwestii prac budowlanych związanych z rondem, wyjaśniono, że zakończenie robót planowane jest do końca grudnia tego roku.

W sprawie nowej szkoły wskazano, że przewiduje się lokalizację szkoły jako inwestycji towarzyszącej w trybie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. ustawy „lex deweloper”, a inwestor przygotowuje obecnie koncepcję szkoły, która jest na etapie konsultacji.

Spacer w Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe był ostatnim z zaplanowanych w roku bieżącym.