Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Rozbruk fot  K  Stańczak   GZDiZ

Konrad Marciński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 16:00

Rozbruki, drzewa, krzewy, trawy i byliny. Na Wyspie Spichrzów powstanie Zielona aleja

Rozpoczynają się prace związane z realizacją zadania „Zielona aleja na Wyspie Spichrzów” z Budżetu Obywatelskiego. Zazieleni się i rozkwitnie otoczenie przystanków na Podwalu Przedmiejskim, pomiędzy ul. Chmielną a ul. Pszenną. Na ponad 250 m² powstaną trzy zieleńce, na których pojawią się lipy drobnolistne oraz kompozycje różnorodnych krzewów, traw ozdobnych i kwitnących bylin. Na jednym z zieleńców zostanie ustawiona tablica upamiętniająca gdańskie getto. Efekty prac będzie można zobaczyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Najpierw rozbruk i wymiana gleby…

Aby możliwa była realizacja projektu, konieczna jest rozbiórka nawierzchni chodnika w wyznaczonych miejscach oraz wymiana gleby na urodzajną. Powstałe w ten sposób powierzchnie biologicznie czynne będą znajdowały się ok. 60 cm poniżej poziomu chodnika. Dzięki temu rośliny będą miały zapewniony dostęp do wody, która będzie magazynowana w powstałych nieckach. Dodatkowo przewidywane jest zastosowanie tzw. ekranów, które odseparują strefę korzeniową drzew od istniejącej infrastruktury podziemnej. Ekrany skierują korzenie do głębszych warstw podłoża, zapobiegając uszkodzeniom zarówno drzew, jak i instalacji.

…potem drzewa, trawy, byliny i krzewy

W tak przygotowanym gruncie posadzonych zostanie blisko 1800 roślin. Powierzchnia wokół nasadzeń zostanie także wyłożona korą ogrodniczą. Poszczególne gatunki zostały dobrane w taki sposób, by jak najlepiej dostosowały się zarówno do klimatu, jak i warunków miejskich. Dzięki zróżnicowaniu gatunków, nowa przestrzeń będzie atrakcyjna przez cały rok.

Projekt zakłada posadzenie: 12 szt. lipy drobnolistnej ‘Rancho’, 226 jałowców pospolitych ‘Sterling Silver’, 152 krzewów rokitnika pospolitego ‘Hikul’, 120 szt. róży ‘Korweirim’ oraz 72 szt. pęcherznicy kalinolistnej ‘Hoogi021’. Kompozycje lip oraz wymienionych krzewów uzupełnią trawy ozdobne: 246 szt. trzcinnika ostrokwiatowego ‘Overdam’, 162 szt. strzęplicy sinej ‘Coolio’, 27 szt. turzycy wiosennej ‘The Beatles’ a także kwitnące byliny:

297 szt. szałwii omszonej ‘Blue Field’, 258 szt. jasnoty plamistej ‘Album’ oraz 204 szt. przetacznika kłosowego ‘Nana Blauteppich’.

Wspomaganie wzrostu i pielęgnacja

Posadzone lipy będą opalikowane i wyposażone w maty wypełnione substancją ułatwiającą magazynowanie wody. Gleba, w której będą rosły, zostanie natomiast wzbogacona o preparat mikoryzowy. Dzięki niemu grzybnia zwiększy powierzchnię chłonną korzeni oraz ułatwi drzewom zdobywanie cennych substancji pokarmowych.

Krzewy zostaną wyposażone w maty hydrożelowe. Będą sadzone w skupinach po pięć sztuk oraz naprzemianlegle w przypadku nasadzeń rzędowych. Takie rozwiązanie pozwoli roślinom rozrastać się w zaplanowany sposób oraz wydobędzie ich piękno i wszelkie walory charakterystyczne dla gatunku.

Ozdobne trawy i byliny będą sadzone w odchwaszczonych, użyźnionych kompostem i nawozem dołkach, wzbogaconych o hydrożelową warstwę. Sposób sadzenia traw i bylin zależy od pokroju oraz siły wzrostu charakterystycznych dla gatunku i odmiany. Na rabatach dominować będą odcienie bieli i fioletu.

Wszystkie nowe nasadzenia będą objęte pielęgnacją. Jej szczegółowy harmonogram zakłada: podlewanie drzew, krzewów, traw i bylin, nawożenie oraz przycinanie krzewów i bylin nawozami mineralnymi a także zabezpieczenie roślin na czas zimy. Ze względu na charakter prac, będą prowadzone etapami. Wykonawca na realizację zadania ma 14 miesięcy.