Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

1200 x 675 v2
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:00

Film kampanii Gdańsk Miastem Równości z szansą na nagrodę publiczności – trwa głosowanie

Film kampanii Gdańsk Miastem Równości walczy o nagrodę publiczności Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Głosować można do północy, 28 września poprzez formularz przygotowany przez organizatora wydarzenia. Idea festiwalu nawiązuje do Agendy ONZ i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które obejmują szereg priorytetowych kwestii najbardziej trapiących nasz współczesny świat.

O Złote, Srebrne, Brązowe Tarcze oraz Nagrodę Publiczności walczy 41 filmów z całego kraju. Konkurs został podzielony na trzy kategorie: biznes, NGO i instytucje publiczne, w tym samorządy.

Szansę na nagrodę, zarówno jury, jak i publiczności, ma film kampanii Gdańsk Miastem Równości. 8-minutowy spot przedstawia historie 9 gdańszczanek i gdańszczan. Przedstawione historie, którym towarzyszy muzyka skomponowana przez Smolika pokazują, że w naszym mieście każdy zasługuje na szacunek i pomoc - niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, sprawności, orientacji czy sytuacji ekonomicznej. Gdańsk jest miastem otwartym, od lat konsekwentnie pomagającym budować życie mieszkańców bez nietolerancji i wstydu.

Głosować można do północy, 28 września poprzez formularz przygotowany przez organizatora wydarzenia. Łącznie można wybrać trzy filmy, po jednym z każdej kategorii. Gdański spot można znaleźć w kategorii instytucje publiczne, w tym samorządy.

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Gdańsk Miastem Równości - obejrzyj film kampanii 

 

Wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane filmy można obejrzeć na kanale YouTube: Festiwal Filmów Odpowiedzialnych.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 września, o godz. 18.00 w Kinie Rialto w Poznaniu.

Filmy różnorodne tematycznie

Zgłoszenia nadsyłane na Festiwal Filmów odpowiedzialnych „17 Celów” co roku zaskakują swoim zróżnicowaniem. W festiwalowych kategoriach odnajdują się przedstawiciele każdego z trzech sektorów. Poruszają tematy, które pozornie nie mają ze sobą związku, jednak łączy je zaangażowanie w sprawy społeczne. Przez lata jury miało okazję zapoznać się z filmami m.in. na temat sprawiedliwego handlu, migracji, równości, ekologicznych rozwiązań, ochrony zasobów naturalnych, czy międzynarodowych działań wolontariuszy na rzecz potrzebujących.

Wśród tegorocznych zgłoszeń, bardzo ważnym tematem pozostaje dbałość o klimat i środowisko naturalne, społeczna odpowiedzialność biznesu, a także różne formy zaangażowania wolontariuszy
w ramach działalności organizacji pozarządowych. Z pewnością każdy odnajdzie tam tematy bliskie jego sercu.

Wspólny mianownik – 17 Celów

Tytuł Festiwalu, jak i data jego organizacji bezpośrednio nawiązują do Agendy ONZ. We wrześniu 2015 r. na Szczycie ONZ w Nowym Jorku światowi przywódcy przyjęli Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań, które mają być osiągnięte do 2030 roku by poprawić sytuację na świecie.  17 Celów to nic innego jak plan rozwoju świata, realizowany przez wszystkie państwa, zarówno rozwijające się, jak i rozwinięte, to działania odnoszące się do 5 strategicznych obszarów takich jak:

  • ludzie,
  • planeta,
  • dobrobyt,
  • pokój,
  • partnerstwo.

Gdańsk Miastem Równości

Gdańsk jako miasto dla wszystkich – taki jest główny cel kampanii społecznej, która oficjalnie wystartowała 1 lutego 2022 roku. Główne założenia to: równe prawa oraz sprzeciw wobec mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji. W kampanii poruszane są takie obszary dyskryminacji jak pochodzenie, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja psychoseksualna, religia, sytuacja ekonomiczna. Kampania społeczna jest kolejnym elementem uchwalonego przez Radę Miasta, w 2018 roku, Gdańskiego Modelu Na Rzecz Równego Traktowania. Działania na rzecz tolerancji i równego traktowania prowadzone są jednocześnie przez wiele jednostek w tym Radę ds. Równego Traktowania, Radę Imigrantek i Imigrantów czy Gdańskie Centrum Równego Traktowania.