Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Teraz, mat  UMG
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Kiedy, jak nie teraz!? Pierwszy numer gdańskiego przewodnika kulturalnego już dostępny

Tego jeszcze nie było! Wygodny format, przejrzyste kalendarium, inspirujące rozmowy z twórcami i artystami oraz pasjonujące wydarzenia najbliższych dwóch miesięcy. Oddajemy w Wasze ręce 44 strony magazynu kipiące gdańską kulturą. „teraz!” to przewodnik kulturalny, który powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Tych chcących poszerzyć świat kultury, który już znają, tych, którzy go tworzą, jak i tych, którzy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę. Zapraszamy do lektury. Magazyn można znaleźć w wielu miejscach na mapie naszego miasta oraz online na stronie teraz.gdansk.pl. Szukajcie nas także na Facebooku i Instagramie

- Cieszę się, że możemy oddać w ręce czytelników pierwszy numer „teraz!”. Naszą ambicją jest docieranie z informacją kulturalną szeroko, by wskazywać mieszkańcom Gdańska, jak różnorodna jest oferta wydarzeń kulturalnych w mieście i zachęcać do uczestniczenia w nich. Żeby uczestniczyć, trzeba przede wszystkim wiedzieć. Wierzę, że zebranie wielu informacji w jednym magazynie ułatwi gdańszczanom nawigowanie po ofercie kulturalnej. Wydaniem „teraz!” odpowiadamy na tę potrzebę, ale też ułatwiamy artystom, animatorom kultury i instytucjom promowanie wydarzeń. Ponadto magazyn będzie nie tylko dwumiesięcznym kalendarium, ale też nową przestrzenią pisania o kulturze – miejscem wymiany myśli – mówi Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W gdańskim przewodniku kulturalnym „teraz!” znalazł się szeroki przekrój wydarzeń kulturalnych, od koncertów i wystaw, przez teatralne spektakle, po festiwale i wydarzenia literackie. Przyglądamy się nie tylko znakomitym artystom i ich dziełom, ale także tematom i wyzwaniom, które nurtują nasze społeczeństwo.

Od czego zaczynamy?  

W pierwszym numerze nowego dwumiesięcznika prezentujemy nowo otwarty Kunszt Wodny wraz z programem jego otwarcia. Rozmawiamy z dyrektorem Adamem Orzechowskim o inauguracji nowego sezonu teatralnego i zakończeniu remontu sceny głównej Teatru Wybrzeże i Arturem Liebhartem o programie filmowym festiwalu All About Freedom. Zapowiadamy festiwale, takie jak Jazz Jantar i ORGANy PLUS+, opisujemy wystawy, które można zobaczyć w instytucjach kultury i przedstawiamy kalendarium wydarzeń, które zostało wygodnie podzielone na dziedziny, takie jak literatura, muzyka, sztuki wizualne, teatr i  wydarzenia programu Edukacja do Kultury Gdańsk. Nie zabrakło także specjalnie wydzielonej strefy wydarzeń dla najmłodszych odbiorców. 

Pragniemy zainspirować do zasmakowania różnorodności, którą oferuje gdańska scena kulturalna i zacieśnić więzi z tym miejscem, które nazywamy naszym domem. Czytając magazyn, będziecie mieli okazję poznać artystów, twórców i pasjonatów, którzy swoją pracą tworzą kulturalny krajobraz Gdańska.

Wierzymy, że kultura ma moc łączenia ludzi i stworzenia przestrzeni do dialogu, refleksji i ekspresji. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w magazynie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest miłośnikami muzyki, sztuki wizualnej, literatury czy teatru.

Zapraszamy do odkrywania wszystkich niezwykłych kulturalnych skarbów Gdańska. To będzie niezapomniana podróż przez świat sztuki i wyobraźni, która zaczyna się właśnie teraz!

Kto za tym stoi?

Magazyn powstał z inicjatywy pracowników Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Redaktorką naczelną „teraz!” Jest Aleksandra Trzaska, dziennikarka, historyczka sztuki, agentka koncertowa, producentka muzyczna., która współpracuje z muzykami sceny impro i free jazzu w Europie i USA. Za skład graficzny odpowiada Ania Witkowska, artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy.

Wydawcą magazynu jest Oficyna Gdańska, której publikacje  w większości poświęcone są historii naszego miasta i żyjących w nim mieszkańców. Wydawane książki budzą poczucie dumy gdańszczanek i gdańszczan z tego, w jak wyjątkowym mieście mieszkają. Wydawnictwo Oficyna Gdańska stara się przez swoje publikacje kształtować lokalną tożsamość, tworzyć wspólnotę czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście.

Znajdź nas w mediach społecznościowych

„teraz!” ma swoją odsłonę także w mediach społecznościowych. Na Facebooku i Instagramie nie tylko na bieżąco będziemy przypominać o nadchodzących wydarzeniach, ale też uzupełniać informacje i dodawać zapowiedzi, które ze względu na kalendarz wydawniczy nie znalazły się w papierowej wersji informatora.

Papierową wersję gdańskiego przewodnika kulturalnego będzie można znaleźć m.in. w instytucjach kultury, bibliotekach, wybranych księgarniach, klubach, domach sąsiedzkich, rektoratach szkół artystycznych oraz w punktach informacji turystycznej Gdańska.