Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Stoją od lewej: Monika Mazurowska, Katarzyna Czerniewska, Aleksandra Dulkiewicz, Jan Perucki,  Elżbieta Strzelczyk, Sylwia Betlej.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:30

Ruszyło głosowanie na projekty 11. edycji Budżetu Obywatelskiego

Można wybierać spośród 399 inicjatyw z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa i inwestycji drogowych. W puli Budżetu Obywatelskiego jest 20 441 573 zł. Głosowanie odbywa się na stronie gdansk.pl i potrwa do 25 września. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z największą frekwencją zyska świąteczne iluminacje.

- Budżet obywatelski jest najbardziej demokratyczną formą zadecydowania o naszych wspólnych pieniądzach. Może w nim wziąć udział każdy bez względu na wiek – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dotychczasowe edycje BO to ponad 157 milionów zł, wydanych dzięki bezpośredniej decyzji mieszkanek i mieszkańców na poprawę ich najbliższego otoczenia. Na działania, które zmieniają ich dzielnice, ale także zmieniają całe miasto. Te projekty są bardzo różne. Od tych infrastrukturalnych po rekreacyjne, zmieniające przestrzeń. Pojawiają się projekty związane z zajęciami sportowymi i aktywizacją, budowaniem więzi społecznych, ale też projekty kulturalne, czy związane ze spacerami i poznawaniem dzielnic – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.  

Można wybierać z prawie 400 projektów

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca. Na listy do głosowania trafiło 399 projektów, w tym 354 dzielnicowe i 45 ogólnomiejskich. Wśród nich 12 projektów Zielonego BO i 33 "regularnego" Budżetu Obywatelskiego. Dzielnicowe to z kolei 270 projektów "regularnego" BO i 84 Zielonego BO. Tegoroczna pula do wykorzystania to 20 441 573 zł. W tej kwocie, na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 zł, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 zł. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 zł, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 zł.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową gdansk.pl. Po kliknięciu w żółty baner z logo Budżetu Obywatelskiego przechodzi się do systemu do głosowania, gdzie należy się zarejestrować. Aktywacja procesu głosowania odbywa się poprzez kod identyfikacyjny przesyłany na numer telefonu komórkowego lub przesłany mailem.

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

- Miasto przygotowało punkty konsultacyjne. Już dzisiaj zaczęliśmy w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie, za chwilę będziemy na Przeróbce i na Stogach. Zachęcamy do głosowania w domowym zaciszu, czy też w punktach konsultacyjnych. Przyszły weekend będzie bardzo obfity w różne wydarzenia, Budżetu Obywatelskiego. W wielu miejscach będzie można zagłosować. Zapraszamy na Weekend z Budżetem Obywatelskim. Doceńmy wnioskodawców i ich trud. Pokażmy, że interesujemy się naszymi dzielnicami, naszym miastem, że chcemy zmieniać Gdańsk – zachęca Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. rad dzielnic i współpracy z mieszkańcami.

Mobilne punkty do głosowania

Na czas trwania głosowania zorganizowane będą mobilne punkty do głosowania w dzielnicach Gdańska. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów, zagłosować na wybrane projekty. Wystarczy mieć ze sobą tylko dokument tożsamości. Wykaz wszystkich lokalizacji jest dostępny na stronie BO.

Autorki i autorzy projektów, którzy w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób będą promować swoje projekty, otrzymają wyróżnienia. Szczegóły już wkrótce na profilu FB.

Nagrody za głosowanie

W tegorocznej edycji BO przewidziano nagrody dla mieszkańców i dla najbardziej aktywnej dzielnicy. Każdego dnia głosowania 5 osób wygrywa pakiety z gadżetami, będzie to kolejno: 1, 10, 100, 500, 1000 osoba, która odda głos na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Dzielnica, w której zagłosuje najwięcej mieszkanek i mieszkańców, wygra iluminacje świąteczne. Wystarczy podczas głosowania zaznaczyć w systemie dzielnicę, w której się mieszka. Ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy.

Warto głosować

Można zachęcić mieszkańców Gdańska do głosowania na różne sposoby na przykład poprzez  dystrybucję plakatów i ulotek (tu należy pamiętać, aby rozklejać plakaty i rozkładać ulotki tylko po otrzymaniu zgody od właściciela terenu/powierzchni). Wykorzystując moc mediów społecznościowych i ich zasięgi można promować pomysły mieszkańców na Facebooku, Instagramie, TikToku. Do dyspozycji jest dużo darmowych narzędzi: strony, wydarzenia, stories, relacje na żywo, grupy dyskusyjne. To idealne narzędzia, żeby rozmawiać o swoich pomysłach z mieszkańcami. Warto też  zainteresować swoim pomysłem lokalną gazetą dzielnicową, portal internetowy czy radio i opowiedzieć o swoim projekcie.

Do głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, podczas poniedziałkowej konferencji zachęcali miejscy radni.

- Budżet Obywatelski to zawsze wielkie święto w Gdańsku, podobnie jak Tydzień Demokracji czy inne systemy partycypacji. Bardzo mocno w Gdańsku na to właśnie stawiamy. Chcemy, żeby gdańszczanki i gdańszczanie wspólnie decydowali o kształcie, o przyszłości naszego miasta i najlepszym przykładem na to jest właśnie budżet obywatelski. Głosujcie na gdansk.pl, teraz to do was należy decyzja – mówi Jan Perucki, radny klubu Koalicja Obywatelska.

- Wkraczamy w kluczowy moment Budżetu Obywatelskiego. Kluczowy, bo to czas decyzji o tym, co powstanie w naszym najbliższym sąsiedztwie. To także moment na decyzję każdego z nas czy w tym budżecie weźmiemy udział, czy zagłosujemy. Bardzo gorąco do was apeluję, gorąco was proszę, żeby teraz w czasie decyzji, który właśnie zaczynamy, żebyśmy wszyscy wykazali się determinacją. Pamiętajmy, żeby namówić nasze najbliższe rodziny, nasze dzieci, małżonków, partnerów, sąsiadów, bo każdy głos się liczy - mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska.

- Jesteśmy członkami zespołu konsultacyjnego i do nas trafiają wszystkie odwołania projektów, takie, które zostały odrzucone z różnych powodów. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach było zgłoszonych kilka bardzo ciekawych projektów na różnego typu boiska. Niestety na te boiska akurat w tych miejscach, gdzie Państwo zgłaszaliście te projekty nie było miejsca – wyjaśnia Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość. - Zachęcam Państwa, jako mieszkańców Gdańska do tego, żeby wnioskować do pani prezydent o to, żeby tereny, które są w planach zagospodarowania przeznaczone pod boiska czy pod tereny rekreacyjno - sportowe, żeby do tego je przeznaczyć. Zachęcam oczywiście do głosowania w tej edycji, ale zachęcam też w przyszłej edycji do składania jak największej ilości projektów – podkreśla Elżbieta Strzelczyk.

- Gorąco zachęcam do interesowania się sprawami dzielnicy, patrzenia, czego nam brakuje, co trzeba zmienić, ulepszyć i zgłaszania własnych wniosków. Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców, aby docenili trud wnioskodawców, którzy przygotowali wnioski na tę edycję BO. Pokażcie, że warto interesować się budżetem, że warto takie wnioski przygotowywać. Zagłosujmy na nasze dzielnice i na nasze miasto - Monika Mazurowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Aniołki.

Dodatkowe informacje

Na stronie gdansk.pl w zakładce Budżet Obywatelski znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Pracownicy Biura ds. rad dzielnic i współpracy z mieszkańcami podpowiadają wnioskodawcom, w jaki sposób promować swoje projekty oraz przekazują materiały promocyjne do pobrania on-line. Zapraszamy do śledzenia profilu BO na Facebooku.