Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Budynek Kunsztu Wodnego
Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 15:00

Wodowanie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej

W weekend 22-24 września nastąpi otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, która będzie mieściła się w Kunszcie Wodnym, przy Targu Rakowym 11.

W piątkowym programie znajduje się widowisko w choreografii Kasi Wolińskiej z udziałem lokalnych tancerzy i tancerek. Instalacja wizualno-dźwiękowa wyświetlana będzie na fasadzie i wewnątrz budynku. Zaprojektowana została przez kolektyw artystyczny IP Group (Jakub Lech, Bogum. Misala, Dominika Kluszczyk) z Anną Haudek, Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri – duet artystyczny z Barem Wodnym oferującym kompozycję smakową z gdańskich wód. Na piatek zaplanowano także występ didżejski i finałową zabawę taneczną. Sobotnie i niedzielne wydarzenia pokazują przekrój działalności Instytutu Kultury Miejskiej i zapowiadają program instytucji w nowym miejscu.

- Zapraszam do odkrywania Kunsztu Wodnego - nowego miejsca na kulturalnej mapie naszego miasta. Przez cały weekend, od 22 do 24 września, zaplanowano wiele atrakcji i wydarzeń współtworzonych także przez lokalnych artystów. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, ponieważ filozofia działania Instytutu Kultury Miejskiej to współpraca. Współpraca z mieszkańcami i mieszkankami, ze środowiskiem twórców. Do zobaczenia w IKM, do zobaczenia w Kunszcie Wodnym! – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tancerze i tancerki, którzy stworzą widowisko do choreografii Katarzyny Wolińskiej, zostali wybrani w otwartym naborze organizowanym przez IKM w ramach programu Przestrzenie Sztuki Gdańsk. W artystycznej części wydarzenia zobaczymy następujące osoby: Ludwigę Andruszkiewicz, Darię Bogdanowicz, Katarzynę Chmielewską, Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Tatianę Dziewanowską, Wioletę Fiuk, Artura Grabarczyka, Agatę Gregorkiewicz, Magdę Jędrę, Różę Kołodę, Natalię Murawską, Joannę Nadrowską, Kalinę Porazińską, Patrycję Ruszkowską, Annę Steller, Katarzynę Ustowską-Gmerek, Zofię Wieteskę, Annę Zglenicką, a także Hanę Umedę.

Na większość wydarzeń, w tym piątkowe artystyczne otwarcie, wstęp jest wolny. Na warsztaty, koncerty, filmy i spacery obowiązują zapisy (bezpłatne wejściówki). Zapisy możliwe będą od 14 września, od godz. 11.00 na stronie: www.bilety.ikm.gda.pl. 

Sobotę rozpocznie śniadanie z artystami tworzącymi zaimprowizowany w sercu budynku Bar Wodny. Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri oferować będą wodę pochodzącą z różnych części Gdańska. Najcenniejszą pozycją wodnego menu będzie unikatowa gdańska wodna kompozycja smakowa stworzona przez artystów we współpracy z ekspertami. Odwiedzający otrzymają butelki wodnego eliksiru, do którego etykiety zaprojektowali trójmiejscy twórcy: Kamil Kak, Alina Mielnik i Karol Polak.

Od rana do wczesnego popołudnia po Kunszcie Wodnym i okolicach zaplanowano kilka tematycznych spacerów. Z Aleksandrą Szymańską, dyrektorką IKM, dotyczący założeń i planów działań w nowej siedzibie (tłumaczenie na PJM). Anną Mituś i Natalią Cyrzan dotyczący programu artystycznego IKM. Anną Perz i Łukaszem Darskim na temat historii Targu Siennego i Rakowego (tłumaczenie na PJM), przyrodniczo-ornitologiczny z Włodzimierzem Chojnackim i Jakubem Typiakiem.

Wczesnym popołudniem nastąpi otwarcie instalacji dźwiękowej Marcina Dymitera „Linie i fale”. Umieszczona tuż nad Radunią, która przepływa przez budynek Kunsztu Wodnego, zaprezentuje przechodzącym przez nią osobom szum Raduni na różnych jej etapach. Następnie w kinie IKM zobaczymy gdańską produkcję „Genius Loci” – film w reżyserii Macieja Jarczyńskiego, wyprodukowany przez Piotra Gładkowskiego. Po pokazie porozmawiamy z twórcami filmu.

Po południu 23 września odbędzie się pierwsza z cyklu rozmów o stanie świata z udziałem Stefana Chwina, Małgorzaty Lebdy, Magdaleny Kicińskiej, Dariusza Rosiaka i Tomasza Stawiszyńskiego, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Porozmawiają o tym, gdzie jesteśmy jako ludzie, społeczeństwo i świat oraz dokąd zaprowadzą nas zmiany. Jak wpłyną na relacje między ludźmi, na miejsce człowieka w świecie, na wartości, postrzeganie wolności, solidarności społecznej. Jakie książki i idee mogą być dobrymi przewodnikami w tym trudnym czasie zmian i kryzysów.

Wieczorem IKM zaprasza na koncert prowadzonego przez Kamila Patera zespołu Wodecki Twist Sweet ‘90s z Natalią Przybysz i Pauliną Przybysz, wokalistami: Wiktorem Dydułą, Piotrem Odoszewskim, Dawidem Tyszkowskim i Wiktorem Waligórą oraz muzykami: Michałem Ciesielskim, Hubertem Pilarskim, Anną Prokopczuk-Kwapniewską, Andrzejem Rękasem, Kubą Staruszkiewiczem, Olem Walickim, Michałem Wandzilakiem i Tomaszem Ziętkiem. 

Niedzielny program otwarcia jest skupiony głównie na rodzinach z dziećmi. Otworzą go poranek filmowy, warsztaty literackie z Sherlockiem Holmesem i taneczno-ruchowe Roztańczone Rodziny. Młodych czytelników i czytelniczki zapraszamy na spotkanie z Weroniką Ancerowicz, autorką książek „Mój kumpel jest dziewczyną”, „Maybe you”. Popołudniu odbędzie się koncert ukochanego przez dzieci zespołu Czereśnie.

Przez cały weekend otwarcia dostępna będzie bezpłatnie makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. W niedzielę zaplanowano również warsztaty rodzinne „Co to jest Kunszt Wodny?”. W sobotę i niedzielę także „Zobaczmy poezję”, czyli wiersze poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz z projektu Versopolis zwizualizowane przez sztuczną inteligencję.  Zajrzymy do sal warsztatowych, w których prezentowana będzie instalacja IP Group „Transforma” oraz wideo „Falling Free” w reżyserii Jakuba Wittchena, a także wychylimy się w przeszłość, patrząc z balkonu z widokiem na Wały Jagiellońskie na budynek LOT-u sprzed 100 i 50 lat odtworzony w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Jak dotrzeć do nowego miejsca działania Instytutu Kultury Miejskiej?

Jesteśmy w sercu miasta i zawsze po drodze! Budynek Kunsztu Wodnego znajduje się naprzeciwko Forum Gdańsk, przy Targu Rakowym 11. Dojedziemy tu tramwajem, SKM i autobusem czy rowerem. Z balkonu siedziby IKM rozpościera się widok na panoramę Głównego Miasta, Bramę Wyżynną, Katownię, wieże Ratusza i kościoła Mariackiego.

Informacje praktyczne: na większość wydarzeń, w tym piątkowe artystyczne otwarcie, wstęp jest wolny. Na warsztaty, koncerty, filmy i spacery obowiązują zapisy (bezpłatne wejściówki).

Zapisy możliwe będą od 14 września od godz. 11.00 na stronie: www.bilety.ikm.gda.pl.

Szczegółowy program i informacje: www.ikm.gda.pl.

----

Widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej. Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym. 

Bar Wodny realizowany jest w ramach projektu Laboratorium badań nad szczęściem, życie po komofortocenie Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanisik (Berlin), przy wsparciu m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z instytucjami, takimi jak Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury), Galeria Arsenał w Białymstoku.