Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

08 1
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:00

Szkoła na Morenowym Wzgórzu powstanie

Szkoła na Morenowy Wzgórzu zostanie wybudowana z miejskich środków, taką decyzję podjęła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Projekt nowej szkoły już jest, wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na realizację. Dzieci rozpoczną naukę w roku szkolnym 2025/26.

- Podjęłam decyzję o budowie szkoły na Morenowym Wzgórzu. Na najbliższej sesji Rady Miasta zamierzam przedłożyć wysokiej radzie zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, które spowodują zabezpieczenie środków finansowych na budowę tej szkoły. Mam nadzieję, że 1 września 2025 szkoła będzie gotowa w pełnym wymiarze – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Prowadziliśmy proces wybudowania szkoły na granicy Jasienia i Piecek-Migowo przez inwestora prywatnego. Mimo trudności, które powstały po stronie inwestora, jesteśmy zdeterminowani, żeby szkołę na Morenowym Wzgórzu wybudować tak szybko, jak to tylko możliwe. Zrobimy to z miejskich pieniędzy.

Nieruchomość na Morenowym Wzgórzu została w 2021 roku przekazana w użytkowanie na cele oświatowe, pod budowę publicznej szkoły podstawowej. Umowa na budowę i prowadzenie szkoły podpisana została z Deuteros Izim Edu. Rozpoczęcie budowy miało nastąpić do sierpnia 2022 roku.

- Jakiś czas temu informowaliśmy, że z powodu warunków makroekonomicznych, które przedstawiał inwestor szkoły Morenowe Wzgórze, niestety niemożliwa jest realizacja szkoły w tym modelu. Od tego czasu pracowaliśmy bardzo intensywnie, mamy obecnie pozyskaną dokumentację wykonawczą oraz pełną dokumentację budowlaną z pozwoleniem na budowę – podkreślił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Jesteśmy w stanie rozpisać przetarg na realizację szkoły i rozpocząć procedury przetargowe w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Szacujemy, że do połowy grudnia 2023 kwestie gruntowe zostaną rozwiązane. Kolejne kroki milowe są realizowane tak, żeby na koniec tego roku przetarg na realizację mógł zostać ogłoszony.

Nowy rok szkolny zainaugurowano w innej szkole, które postała przy udziale partnera prywatnego.

- Otwieramy dziś szkołę przy ul. Srebrnej, ta szkoła powstała w partnerstwie - wybudował ją inwestor prywatny, a prywatny operator będzie ją prowadził. Jest to tańsze rozwiązanie dla budżetu gminy. Gdybyśmy mieli nieskończoną ilość środków, pewnie budowalibyśmy w sposób tradycyjny - zaznaczyła prezydent Dulkiewicz. -  Warto przypomnieć, że tylko w ostatnich pięciu latach, wskutek nieustających zmian podatkowych, budżet gminy skurczył się o 1,119 mld złotych. To jest więcej niż 1/4 naszego rocznego budżetu.

4 września rok szkolny 2023/24 rozpoczęło ponad 91 tysięcy uczniów i przedszkolaków ze szkół samorządowych i niesamorządowych. Gdańską sieć oświatową tworzą 504 placówki dla dzieci i młodzieży, a w nich ponad 11 tysięcy pracowników obsługi, nauczycieli i dyrektorów. 

 

fot. www.gdansk.pl/ D. Paszliński