Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:22

Klub sportowy Olimpia Osowa uhonorowany w Gdańsku

Od 71 lat szkoli młodych sportowców i buduje tożsamość dzielnicy. Zrzesza ponad 500 zawodników i zawodniczek w pięciu sekcjach. Klub Olimpia Osowa ma w Gdańsku swoje rondo. Uroczyste odsłonięcie nowej nazwy ronda u zbiegu ulic Junony i Wodnika odbyło się w sobotę, 2 września. Tego samego dnia dzielnica świętowała 50-lecie przyłączenia do granic administracyjnych naszego miasta.

W odsłonięciu tablicy z nową nazwą ronda wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, posłanka Małgorzata Chmiel, radni miasta Gdańska – Jan Perucki i Karol Ważny oraz Bartosz Stefański - przedstawiciel wnioskodawców, przewodniczący zarządu dzielnicy i Robert Brzeziński, prezes zarządu klubu Olimpia Osowa. Nie zabrakło także członków klubu, którzy licznie przybyli na uroczystość wraz z całymi rodzinami.

Budowanie lokalnej wspólnoty

- Kluby sportowe, poza tym, że troszczą się o zdrowie fizyczne i kondycję sportową, to budują także lokalną wspólnotę. To nie tylko regularne treningi, to przede wszystkim robienie czegoś razem. 71 lat istnienia klubu Olimpia Osowa to bardzo długa tradycja – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Osowa dynamicznie się rozwija i przyciąga nowych mieszkańców. Mam nadzieję, że ci, którzy będą wjeżdżać do dzielnicy właśnie przez rondo Olimpii Osowa, być może staną się też w przyszłości zawodnikami klubu, lub chociaż będą chcieli poznać jego ciekawą historię. Dziękuję za to, że ją pielęgnujecie, ale jeszcze bardziej dziękuję, że nadal tę historię tworzycie.

Posłanka Małgorzata Chmiel nawiązała do długiej tradycji klubu.

- Pamiętam od zawsze, jeszcze jak byłam radną dzielnicy Osowa, że wydarzenia i zajęcia sportowe organizowane przez klub przyciągały wielu uczestników i kibiców, co integrowało całą dzielnicę. Aktualnie Olimpia Osowa zabiega o budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 81 i mam nadzieję, że wszystko się uda i boisko, na którym będą mogli trenować zawodnicy powstanie – mówiła posłanka Małgorzata Chmiel.

Do kwestii budowy boiska odniosła się prezydent Gdańska.

- Jako miasto poczyniliśmy konkretne kroki, aby boisko przy szkole na Osowej powstało. Jest gotowy projekt budowlany, wraz z pozwoleniem na budowę. Wniosek o dofinansowanie budowy czeka w Ministerstwie Sportu. Miasto ma na ten cel zarezerwowane 50% wymaganych środków. Mimo wielu wizyt i rozmów, wniosek nie został rozpatrzony. Nie otrzymaliśmy odmowy, ale nie ma także zgody, wciąż czekamy na krok ze strony ministerstwa – wyjaśniła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Integracja poprzez sport

Z wnioskiem, aby rondo u zbiegu ulic Junony i Wodnika nosiło nazwę klubu sportowego Olimpia Osowa do Rady Miasta Gdańska wystąpiła Rada Dzielnicy. Uchwała została przyjęta niemal jednogłośnie 28 kwietnia 2022 roku. Było to związane z 70-leciem istnienia klubu sportowego.

- Olimpia Osowa to długa tradycja, ale przede wszystkim ludzie, którzy przez 71 lat się jednoczą, budują tożsamość dzielnicy i jej kulturę. Bardzo cieszymy się, że klub został uhonorowany i jego nazwą zostało nazwane rondo w dzielnicy – mówił Jan Perucki, radny miasta Gdańska.

- Jestem dumny, że w tak piękny sposób wieńczymy jubileusz klubu. Dziękuję prezesowi, Robertowi Brzezińskiemu, który przez 3 lata, odkąd objął swoje stanowisko, pokazał, że dużym zaangażowaniem można bardzo wiele zdziałać. Wszystkim trenerom i osobom zaangażowanym w działania klubu bardzo dziękuję za wkład, jaki wnosicie w rozwój dzielnicy – dodał Karol Ważny, radny miasta Gdańska.

Zanim Rada Miasta Gdańska przegłosowała nową nazwę ronda, wcześniej uchwał w tej sprawie podjęła Rada Dzielnicy.

- 71 lat to bardzo dużo czasu, a co za tym idzie, wspaniali ludzie, którzy przez ten czas budowali tożsamość naszej dzielnicy, kulturę sportu, szacunku do drugiego człowieka i postaw obywatelskich. Nadanie rondu nazwy Olimpii Osowa to inicjatywa oddolna i życzę sobie, i wszystkim, aby było jak najwięcej takich inicjatyw, które pielęgnują naszą lokalną historię i tradycję. Bądźmy dumni z tego, kim jesteśmy – mówił Bartosz Stefański, przewodniczący zarządu dzielnicy Osowa.

Niczym pomnik

Na uroczystości obecni byli zawodnicy klubu, którzy reprezentując poszczególne sekcje sportowe symbolicznie przemaszerowali naokoło ronda.

- To piękny moment dla założycieli klubu, jak i jego obecnych członków, niezwykłe uhonorowanie 70-lecia istnienia Olimpii Osowa. To ukoronowanie naszego lokalnego patriotyzmu, sportowego DNA dzielnicy. Sport to sposób na życie, który uczy pokory i szacunku, a porażki wzmacniają, aby sukces smakował jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że rondo imienia Olimpia Osowa, chociaż nie jest pomnikiem, to będzie symbolicznym pomnikiem klubu, trwalszym niż ze spiżu – mówił Robert Brzeziński, prezes zarządu klubu Olimpia Osowa.

Olimpia Osowa Gdańsk 

Klub sportowy Olimpia Osowa Gdańsk powstał w 1952 roku i jest jednym z największych i najdłużej działających klubów sportowych na Pomorzu. Przez 71 lat działalności klubu funkcjonowało w nim wiele sekcji sportowych, min.: piłka nożna, lekkoatletyka, gimnastyka, łucznictwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, boks, siatkówka. Aktualnie w klubie zrzeszonych jest ponad 500 zawodniczek i zawodników w pięciu sekcjach: piłki nożnej, unihokeja, lekkiej atletyki, nordic walking oraz skate (deskorolka i hulajnoga). Klub organizuje również liczne imprezy sportowe i rekreacyjne, m.in.  coroczny, tradycyjny Bieg i Marsz Nordic Walking: Ląduj w Osowej, olimpiady lekkoatletyczne, turnieje z cyklu "Piłkarski Olimp", obozy i półkolonie letnie i zimowe, pikniki sportowe i imprezy integracyjne dla społeczności Olimpii Osowa, oraz mecze seniorów i seniorek unihokeja.

Więcej informacji o klubie, a także jubileuszowy folder wydany z okazji jego 70-lecia można znaleźć na stronie: Olimpia Osowa Gdańsk.

fot. www.gdansk.pl