Aneta Niezgoda
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:55
Nowa filia szkoły na Osowej otwarta
Nowoczesna filia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika powstała w rok. Naukę rozpocznie tam 453 uczennic i uczniów z klas 0-3. Inauguracja roku szkolnego dla „zerówek” ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Stefana Banacha odbyła się w piątek, 1 września. W uroczystości wzięła udział prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
- Osowa, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic, potrzebowała takiej placówki. Dlatego bardzo się cieszę, że powstała ona tylko w rok i to z użyciem nowoczesnej, ekologicznej technologii, z której korzystamy przy budowie naszych żłobków i przedszkoli. W szkole, która kosztowała 22 miliony złotych, będzie uczyło się pół tysiąca młodych gdańszczanek i gdańszczan z klas 0-3 - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Rodziców proszę, by wspomagali swoje dzieci i nauczycieli, bo szkoła to jest wspólnota, która składa się nie tylko z uczniów i nauczycieli. Kochani zerówkowicze, życzę Wam dobrego, pierwszego roku szkolnego. Uczcie się, przyjaźnijcie i zawiązujcie relacje. Wszystkiego dobrego!
Podczas wydarzenia dzieci otrzymały także upominki od miasta i kamizelki odblaskowe zafundowane przez Firmę Oetker i Stowarzyszenie Przyjazna Osowa. Przed szkołą zasadzono 3 drzewka. Nie zabrakło także programu artystycznego w wykonaniu najmłodszych.
Nowy budynek
Nowy, parterowy budynek szkoły składa się z trzech skrzydeł. Pierwsze skrzydło przeznaczone jest dla najmłodszych uczniów - znajdą się tu "zerówki". W tej części są również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.
W centralnej części znajduje się pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, stołówka oraz aula. W środkowym segmencie jest m.in. przestronna świetlica. Z kolei w skrzydle południowym umieszczona została biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W nowej filii powstało w sumie 16 sal lekcyjnych wyposażonych w ekrany interaktywne. Każdy z segmentów posiada osobny węzeł sanitarny.
Bezpośrednio przy budynku znalazły się miejsca postojowe oraz duży parking rowerowy. Powstały place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i zieloną klasą. W ramach zielonej klasy dzieci od najmłodszych lat będą się uczyć pielęgnacji roślin. Uczniowie będą mieli do dyspozycji m.in. donice do nasadzeń zieleni.
Przede wszystkim ekologia
Nowa filia zbudowana jest w ekologicznej technologii z prefabrykatów. Konstrukcja obiektu wykonana jest z drewna. W szkole funkcjonować będzie ogrzewanie podłogowe. Technologia szkieletu drewnianego prefabrykowanego zapewniła szybkość i optymalizację kosztów realizacji inwestycji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynku. Jest to zatem ważny aspekt ekonomiczny, gdyż kwota całego projektu to nie tylko kwota budowy, ale również czas realizacji oraz całkowity koszt eksploatacji obiektu, coraz częściej dostrzegany przy obecnych i przyszłych podwyżkach cen np. prądu czy energii cieplnej. Nowy obiekt to także mniejsze koszty zużycia energii, do 40 % niższe w porównaniu do budynków tradycyjnych murowanych.
Technologia szkieletu drewnianego umożliwia realizacje niskoemisyjnych i energooszczędnych obiektów, a co za tym idzie zmniejszenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Drewno to jedyny naturalny surowiec wykorzystywany przy budowie, który w 100% odradza się w przyrodzie. Wychwytuje także dwutlenek węgla z atmosfery oraz pozwala zmniejszyć jego emisje.
Wykonawcą inwestycji była Firma Budowlana Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. k.
fot. www.gdansk.pl