Konrad Marciński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 16:00
Za nami kolejne posiedzenie grupy roboczej Gdańskiej Karty dla Drzew
Prace nad Gdańską Kartą dla Drzew zmierzają do półmetka. 28 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie robocze, w którym grono ekspertów i interesariuszy pochyliło się nad kwestiami liczby nasadzeń nowych drzew w mieście czy możliwościami rozwoju ich systemów korzeniowych „w zgodzie” z infrastrukturą podziemnych sieci. Dyskutowano również na tematy związane ze wskaźnikami planistycznymi w kontekście korzyści dla ekosystemu i odpowiedniego dostępu do zieleni dla mieszkańców Gdańska. Efekty prac nad Gdańską Kartą dla Drzew poznamy do końca tego roku.
Gdańska Karta dla Drzew – trwają prace w gronie eksperckim
Przypomnijmy – Gdańska Karta dla Drzew będzie oficjalnym miejskim dokumentem opracowanym przez zespół ekspertów, w którym znajdą się zapisy dotyczące standardów utrzymania i wprowadzania nowych drzew. Przy tworzeniu Karty działamy wspólnie. W projekcie kierowanym i koordynowanym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni uczestniczą: nasi pracownicy – specjaliści w zakresie utrzymania drzewostanu oraz projektowania przestrzeni publicznej pod kątem zieleni, zewnętrzni eksperci w dziedzinie dendrologii i architektury krajobrazu, inne miejskie jednostki mające wpływ na zieleń w Gdańsku oraz przedstawiciele zarządów zieleni z innych ośrodków w Polsce. W szerokim gronie interesariuszy współpracujemy z organizacjami społecznymi i pomysłodawcami obywatelskich projektów związanych z poprawą warunków bytowych drzew.
Spotkanie inauguracyjne odbyło się w czerwcu. Od tego czasu w grupie eksperckiej przedyskutowane zostały m.in. kwestie powstania map zieleni wysokiej i niskiej, model inwentaryzowania drzew, czy możliwości przeciwdziałania i likwidacji miejskich wysp ciepła.
Nasadzenia, infrastruktura podziemna, wskaźniki planistyczne
Sierpniowe posiedzenie Gdańskiej Karty dla Drzew poświęcone było kolejnym aspektom. Pierwszy z nich to problematyka liczby i rodzaju nasadzeń drzew. Potrzeba tutaj zdefiniowania strategicznej koncepcji dotyczącej wyboru lokalizacji i gatunków drzew, jakie powinny być sadzone w Gdańsku. Należy dopasować je do zmieniającego się klimatu, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej bioróżnorodności. Przedyskutowano również w tym kontekście plusy i minusy sadzenia młodych czy nieco starszych drzew o konkretnych obwodach pni. Ważnym punktem podniesionym podczas prac było też uwzględnianie nowych nasadzeń podczas budów i przebudów dróg, realizowanych przez jednostki miejskie oraz inwestorów prywatnych.
Kolejną kwestią, która wymaga analizy jest pogodzenie rozwoju drzew, przede wszystkim ich strefy korzeniowej z istniejącymi oraz planowanymi sieciami podziemnymi. Należy wypracować takie rozwiązania, które pozwolą na swobodny rozwój drzew, a jednocześnie zabezpieczą podziemną infrastrukturę, np. poprzez zastosowanie specjalnych ekranów czy też głębsze wkopywanie rur.
Ponadto w trakcie spotkania pochylono się nad zagadnieniami planistycznymi odnoszącymi się do nasadzeń drzew, czyli tworzeniem specjalnych rezerw, czy też odtwarzaniem historycznych szpalerów.
Wypracowane podczas poniedziałkowego oraz wcześniejszych spotkań założenia będą jesienią konsultowane z mieszkańcami, co pozwoli na uwzględnienie również ich propozycji w ostatecznym kształcie Gdańskiej Karty Dla Drzew.