Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Otwarcie Centrum Dolna Brama. Widok z góry.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 13:58

Centrum Dolna Brama już otwarte

W sobotę, 26 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Dolna Brama, gdzie swoją siedzibę mają Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, Centrum Informacji i Animacji Senioralnej oraz Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej.

W ramach otwarcia placówki odbyły się m.in. spacer po dzielnicy z Opowiadaczami Historii, wystawy artystyczne, warsztaty ogrodnicze, kulinarne czy malarskie, prezentacja Gdańskich Funduszy Społecznych. Na wieczór zaplanowano koncert zespołu Remont Pomp z Grzegorzem Nawrockim i potańcówka. W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

- Otwieramy miejsce, które będzie pewnym eksperymentem, który ma szansę się powieść tylko wtedy, kiedy każdy z nas, trochę schowa do kieszeni swoje ego i otworzy się na współpracę z innymi – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- My w Gdańsku nie boimy się eksperymentów, nie boimy się podejmowania nawet trudnych wyzwań. Dzisiaj jest tutaj tyle dobrej energii przyniesionej z bardzo różnych miejsc przez ludzi, którzy już swoją dotychczasową pracą pokazali, że potrafią działać na rzecz innych. Mam nadzieję, że to miejsce będzie Waszym domem, do którego będziemy także zapraszać innych i będziemy wyzwalać energię gdańszczanek i gdańszczan – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

Przy ul. Dolna Brama 8 podejmowane będą działania mające na celu animację środowiska lokalnego i domów sąsiedzkich, prowadzone będą konsultacje społeczne, a część przestrzeni udostępniana będzie organizacjom pozarządowym.

- Wiele stowarzyszeń znajdzie tu swój dom. Z jednej strony są to środowiska kombatanckie, z drugiej strony mamy środowiska pracujące z osobami niepełnosprawnymi, pracujące na rzecz aktywności lokalnej, jak chociażby naszych Opowiadaczy Historii. Mamy ludzi, którzy pracują na rzecz kultury, na rzecz sportu, interesują się tym, co blisko nich, ale interesują się też całym miastem. Chcą w różny sposób to, co umieją robić i swój wolny czas przeznaczyć dla innych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Miejsce to ma być także narzędziem wspierającym gdańszczanki i gdańszczan w budowaniu tożsamości, silnych lokalnych społeczności, podejmowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, współdecydowaniu o przyszłości miasta czy przyjmowaniu świadomej odpowiedzialności za jakość relacji międzyludzkich w naszym mieście.

- To miejsce już zostało ochrzczone. Zrobiliśmy to 1,5 roku temu. Wiedzieliśmy, jak mamy razem działać. Budowanie odporności to bycie razem, wspólne działanie i myślenie o tym, co chcemy zmienić. Każdy z nas, jak tu jesteśmy, ma swoje rzeczy, które chce w Gdańsku zrobić. Ma rzeczy, o których marzy, żeby się stały w Gdańsku, wie co poprawić – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Nikt z nas nie zrobi tego sam. To miejsce jest po to, żebyśmy mieli przestrzeń, żeby spotkać się i znaleźć tych, którzy nam pomogą. Znaleźć zasoby, znaleźć sposoby i sprawiać, że świat, w którym żyjemy, nasze kochane miasto stanie się piękniejsze.

Nowa przestrzeń na mapie miasta

Przyszły kształt, sposób funkcjonowania i oferta Centrum Dolna Brama planowana jest od kilku lat. Powstanie Centrum poprzedzone zostało wieloma analizami, zarówno potrzeb gdańskiego sektora społecznego, jak i dobrych praktyk, w tym wizytami studyjnymi w podobnych przestrzeniach w Europie.

W związku z innowacyjnym charakterem Centrum Dolna Brama oraz chęcią współtworzenia przestrzeni z jej przyszłymi użytkownikami, będzie ono rozwijane stopniowo, w sposób zrównoważony i efektywny finansowo. Oferta, w pierwszych tygodniach funkcjonowania będzie obejmowała:

 • bezpłatne użyczenie przestrzeni na realizację działań społecznych:
  - 3 sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej
  - 1 sala konferencyjna na 60 osób
  - 1 sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów, spotkań
  - otwarta kuchnia i podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych
  - przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką
 • Centrum Informacji i Animacji Senioralnej
  W Centrum pracować będzie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów. Miejsce to stanowić będzie rolę punktu informacyjnego dla gdańskich seniorek i seniorów oraz koordynować miejskie działania dedykowane tej grupie mieszkanek i mieszkańców.
 • Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej
  W Centrum Dolna Brama nowe siedziby znajdzie 12 gdańskich organizacji kombatanckich. Dzięki temu dotychczas zajmowane przez organizacje lokale wrócą do zasobu miejskiego, a współdzielenie biur w Centrum obniży koszty ich utrzymania. Wspólny adres to także ułatwienie w integracji środowisk kombatanckich czy wspólnym planowaniu obchodów rocznic, czy świąt.

Dolna Brama po remoncie

Położony przy ulicy Dolna Brama 8 budynek dawnego Zespołu Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych „UNIMOR” wybudowany w latach 1890 – 1900, objęty jest nadzorem konserwatora zabytków. Zabytkowe wnętrza zostały wyremontowane z budżetu miasta za kwotę blisko 3 milionów złotych.

Zakres prac obejmował wymianę posadzki parteru i podłóg na piętrach, wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, remont toalet, wbudowanie windy, wbudowanie systemu wentylacji, przebudowę systemu oddymiania, przebudowę pomieszczeń do nowych funkcji.

Kolejny etap prac objął wymianę stolarki okiennej, remont elewacji i ogrodzenia oraz zagospodarowanie dziedzińca. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami w zakresie dostępności. 

 

fot. www.gdansk.pl