Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Nocne Podglądanie Wszechświata - policz spadające gwiazdy

Oliwia Kulikiewicz
Hevelianum

Data publikacji 12:00

Nocne Podglądanie Wszechświata - policz spadające gwiazdy

Nocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w scenerii Góry Gradowej, na terenie Hevelianum. W tym roku  odbędzie się ono w piątek, 11 sierpnia w godz. 21.00 - 1.00. Na liczących spadające gwiazdy czekają nie tylko obserwacje nieba, ale też liczne, bezpłatne atrakcje astronomiczne.

Ten unikatowy astronomiczny piknik naukowy powstał z myślą o osobach ciekawych obserwacji nocnego nieba oraz zainteresowanych zdobywaniem wiedzy o kosmosie. Popularyzacja nauk ścisłych, matematyki i fizyki, ma bardzo praktyczny wymiar. Tradycyjnie, zgromadzeni podczas godzin wieczornych, we wspaniałej atmosferze będą wspólnie obserwować niebo i nieziemskie zjawisko – spadające Perseidy, nazywane potocznie „spadającymi gwiazdami”.

- Liczymy na bezchmurne niebo, tym bardziej że do północy nie będzie na nim Księżyca, a to da nam lepszą sposobność do ujrzenia deszczu spadających gwiazd - mówi Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum. - Przygotujemy teleskopy, ale i zachęcamy do przyjścia z własnym sprzętem do obserwacji, abyśmy mogli wspólnie oglądać najpiękniejsze obiekty na naszym nocnym niebie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 550. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich astronomów, Mikołaja Kopernika, więc będzie idealną okazją do świętowania wiedzy o astronomii i jej odkryciach.

Oprócz obserwacji astronomicznych goście Hevelianum będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych, spotkaniach popularnonaukowych z udziałem naukowców i specjalistów w dziedzinie astronomii, a także obejrzenia ciekawych wystaw, w tym wyjątkowej ekspozycji fotograficznej „APARATY made in POLAND”. Ponadto odbędą się pokazy popularnonaukowe i seanse w planetarium mobilnym Hevelianum. Zaprezentowane zostaną również prace nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

- Nocne Podglądanie Wszechświata może być doskonałą okazją dla amatorów astrofotografii, którzy chcą uchwycić niezwykłe obrazy deszczu meteorów. Jedno z takich zdjęć „Od piasku do kosmicznego pyłu”, autorstwa Tomasa Slovinskyego, zajęło w tym roku I miejsce w konkursie AstroCamera w kategorii Astrokrajobraz i można je podziwiać na stronie konkursu. Pobrać można stamtąd również darmowy poradnik, który ułatwi rozpoczęcie przygody z astrofotografią - dodaje Magdalena Maszewska.

Wydarzenie będzie miało także oprawę artystyczną. Odbędą się tematyczne pokazy laserowe, spektakl teatru tancerzy ognia Arta Foc oraz koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia - kompozytora i wykonawcy, inżyniera dźwięku i producenta muzycznego, a jednocześnie popularyzatora astronomii, autora wielu książek i przewodników.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie Hevelianum oraz w załącznikach.