Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańska karta dla drzew  Fot Dominik Paszliński gdansk pl
Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA

Data publikacji 16:30

Gdańska Karta dla Drzew powstanie do końca roku

Prace nad „Gdańską Kartą dla Drzew” rozpoczęte. To dokument, swoista karta praw gdańskich drzew, w którym zebrane będą działania na rzecz ich ochrony i zwiększenia zadrzewienia miasta. W piątek, 30 czerwca odbyło się spotkanie inauguracyjne poświęcone projektowi Karty, w którym wzięła udział Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Końcowy kształt „Gdańskiej Karty dla Drzew” poznamy do końca tego roku.

Czym będzie „Gdańska Karta dla Drzew”?

W dobie dynamicznego rozwoju Gdańska na wielu płaszczyznach – infrastrukturalnej, komunikacyjnej, gospodarczej i szeregu innych – dbanie o zieloną tkankę miasta jawi się jako jeden z priorytetów. Drzewostan miasta, zarówno ten zabytkowy, jak i współczesny to ogromny zasób i walor Gdańska, który wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji, a także stałego powiększania. Dobro gdańskich drzew i tworzenie optymalnych warunków do ich rozwoju leży na sercu nie tylko miejskim władzom i jednostkom, odpowiadającym za utrzymanie zieleni w naszym mieście. Z własnymi inicjatywami i pomysłami wychodzą również mieszkańcy Gdańska, którzy swoją troskę o drzewa wyrażają w składanych projektach obywatelskich, takich jak projekt uchwały „Zadrzewiamy Gdańsk”, czy lista postulatów „Dajmy szóstkę drzewom w mieście”. Nadszedł czas, by połączyć siły i wspólnie podjąć skoordynowane działania, które zaowocują poprawą warunków wzrostu drzew w Gdańsku i lepszą organizacją procesu zadrzewiania miasta.

- Stąd pomysł na powołanie zespołu ekspertów ds. drzew, którzy przez najbliższe miesiące wypracują propozycję fachowych zapisów dotyczących utrzymania i wprowadzania drzew w Gdańsku, które do końca roku chcielibyśmy przyjąć jako oficjalny miejski dokument – podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, które wzięła udział w inauguracyjnym spotkaniu zespołu roboczego.

Tworzy go szeroka grupa interesariuszy – przedstawicieli miejskich instytucji, organizacji społecznych, ekspertów dendrologów z Gdańska i innych miast, a także pomysłodawców obywatelskich projektów związanych z poprawą warunków bytowych drzew

- Efektem prac zespołu będzie nie tylko formalny dokument, ale także jego graficzna wersja, właśnie w postaci „Gdańskiej Karty dla Drzew”. Troska o przyrodę i zieleń jest jednym z głównych tematów, który pojawia się w wynikach badań i wybrzmiewa podczas rozmów z mieszkańcami. Robimy to, bo wszyscy chcemy żyć w mieście, które będzie przychylne zieleni. Chcemy więc wypracować spójne rozwiązania, które temu posłużą  – zadeklarowała Aleksandra Dulkiewicz.

Agenda i harmonogram spotkań. Jesteśmy otwarci na głos mieszkańców

Inauguracyjne spotkanie rozpoczynające prace nad „Gdańską Kartą dla Drzew” służyło rozpoznaniu sytuacji, identyfikacji najpilniejszych potrzeb, wstępnemu zaprezentowaniu założeń programu. Biorący w nim udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej przedstawił w jego trakcie zarys Programu Rozwoju „Zielone Miasto”, w którym zapisano już konieczność zwiększenia liczby sadzonych drzew, ale też podniesienia poziomu ochrony drzew istniejących.

Z kolei zastępczyni dyrektora GZDiZ ds. przestrzeni publicznej Barbara Tusk zaprezentowała kluczowe aspekty obywatelskich projektów: uchwały „Zadrzewiamy Gdańsk” i postulatów „Dajmy szóstkę drzewom w mieście” oraz o planowanych działaniach miasta związanych z ich realizacją.

Spotkania w gronie eksperckim odbywać się będą co miesiąc. Swoimi pomysłami dotyczącymi drzew w Gdańsku, ich rozwojem i pielęgnacją dzielić się mogą również mieszkańcy. Na propozycje czekamy pod adresem gzdiz-konsultacje@gdansk.gda.pl. Można je nadsyłać do 14 lipca.

fot. www.gdansk.pl