Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:00
Festiwal Czyste Miasto Gdańsk – ekostrefa dla mieszkańców
Gry i zabawy z nagrodami, występy artystyczne i kulinarne, ekologiczne warsztaty, prelekcje i wykłady, wyrób własnych ekokosmetyków, porady dla biznesu - to wszystko i wiele więcej znalazło się w programie Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 w sobotę, 1 lipca 2023 r. na Targu Węglowym. Wstęp wolny.
- Festiwal Czyste Miasto Gdańsk to miejsce, w którym spotykają się ludzie, których łączy jeden cel – dbanie o dobro i przyszłość naszej planety. W takiej ekostrefie nawzajem poszerzamy nasze horyzonty, pogłębiamy swoją wiedzę i wspólnie poszukujemy nowych rozwiązań. To właśnie tu należy szukać inspiracji do kolejnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu zmiana naszych nawyków może wydawać się trudna, jednak jest ona konieczna, aby poprawić sytuację naszej planety – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
Cel Festiwalu
W Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk udział wezmą m.in. wydziały i jednostki organizacyjne miasta oraz zaproszeni partnerzy, realizujący swoje kampanie i działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarowania odpadami komunalnymi, jak i aktywnego i zdrowego stylu życia w idei less waste. Wszyscy oni podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, wskazując, co możemy zrobić dla Ziemi i jak ważne są nasze codzienne, świadome wybory i proekologiczne postępowanie.
Festiwal to świetna okazja do nauki dla tych nieco starszych, a przez zabawę również dla najmłodszych. Jest sposobem do wymiany doświadczeń, nie tylko między mieszkańcami, ale również jednostkami miejskimi. Wydarzenie ma być przeglądem i prezentacją ekologicznych działań, a także inspiracją i źródłem wiedzy, dla wszystkich, którzy chcą żyć bardziej ekologicznie oraz tych, którzy jeszcze nie przekonali się do zmiany swoich codziennych nawyków.
- Naszym celem podczas Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk jest przede wszystkim przeprowadzenie kompleksowej edukacji wśród mieszkańców na temat odpowiedzialnego postępowania z odpadami komunalnymi, gospodarki obiegu zamkniętego, świadomego konsumpcjonizmu i idei less waste. Pragniemy stworzyć przyjazną ekostrefę, w której będzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat. Festiwal daje możliwość rozmowy ze specjalistami, którzy doradzą jak stopniowo zacząć wprowadzać ekonawyki w swoje codzienne życie – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy nie tylko wiedzieli, jak właściwie należy segregować odpady, ale również jak ograniczyć ich wytwarzanie oraz jak nadawać nowe życie starym przedmiotom.
Czego dowiemy się podczas wydarzenia?
Program wydarzenia skupia się na przybliżeniu idei less waste. Organizatorom zależy na tym, żeby pokazać, że wcale nie trzeba dużo zmienić, aby małymi krokami dokonać wielkich zmian. Zaprezentowany zostanie cały wachlarz, opartych na konkretnych życiowych przykładach porad, które ułatwią prowadzenie swojego gospodarstwa domowego, czy biznesu w zgodzie z gospodarką obiegu zamkniętego.
Nie zabraknie rozmów o tym, jak nie marnować jedzenia i nadawać drugie życie przedmiotom. O tym, na czym dokładnie polega negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne, czy o psychologicznym procesie zmiany w kontekście zmian klimatu i życia less waste. Na pytania dotyczące tych zagadnień odpowiedzą eksperci z Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy festiwalu będą mieli też okazję wysłuchać wykładów m.in. o zrównoważonej modzie, upcyklingu odzieży zarówno domowej, jak i korporacyjnej i o ekologicznych projektach realizowanych przez duże firmy takie jak Inpost czy Ikea. Będzie można dowiedzieć się również, na czym polega prowadzenie ekohotelu. Temat ten będzie omówiony na przykładzie Hotelu Scandic.
Bogaty program
Każdy, bez ograniczeń wiekowych, znajdzie na Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk coś dla siebie! Dla najmłodszych Miejski Teatr Miniatura zaprezentuje spektakl pt. „Kierunek Ziemia”. Z kolei tych starszych z pewnością zainteresuje pokaz kulinarny less waste, podczas którego dowiedzą się, jak można ugotować coś z resztek, które zostają nam w lodówce. Będzie też okazja, aby samodzielnie przygotować naturalne kosmetyki takie jak kawowy peeling do ciała czy kosmetyki do kąpieli. Każdy będzie mógł uszyć swój własny woreczek na warzywa i owoce, stworzyć samodzielnie linijkę albo doniczkę z plastikowych nakrętek. Chętni będą mieli możliwość uczestniczyć w ekologicznych eksperymentach, wziąć udział w tworzeniu ogrodów deszczowych lub przejść tor przeszkód! Przy wielu stoiskach czekać będzie mnóstwo niespodzianek, dlatego warto odwiedzić wszystkich wystawców! To tylko niektóre z długiej listy atrakcji czekających na uczestników podczas wydarzenia na Targu Węglowym w najbliższą sobotę.
Ze szczegółowym programem można zapoznać się na utworzonym wydarzeniu lub na stronie gdansk.pl
Finał konkursu Gdański EkoDom 2023
Jednym z punktów programu jest finał Konkursu na Gdański Ekodom 2023, podczas którego wręczone zostaną nagrody zwycięzcom. Wyłoniono 5 laureatów, którzy przesłali najlepsze prace konkursowe, ukazujące ich codzienne postępowanie minimalizujące powstawanie odpadów w domu i poza nim. Zaproponowane przez konkursowiczów pomysły są znakomitym przykładem na to, że życie w idei less waste wcale nie musi być takie trudne ani drogie. Podczas finału, który rozpocznie się o godz. 16:00 na scenie głównej, zaprezentowane zostaną prace konkursowe przesłane przez uczestników. Warto je zobaczyć, bo stanowią one garść gotowych inspiracji i sposobów na ograniczenie wytwarzania odpadów w swoim domu.