Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 14:00
Przejdą 100 kilometrów w geście solidarności z osobami onkologicznymi
W niedzielę, 25 czerwca rozpocznie się już 8. edycja OnkoRejsu Granicami Polski. 34 grupy osób onkologicznych i ich bliskich w ciągu tygodnia pomaszerują dookoła Polski, by pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Odcinek nadmorski ruszy z Krynicy Morskiej i przejdzie przez Sztutowo, Mikoszewo, Sobieszewo, Gdańsk, Sopot, Gdynię i zakończy się w Rewie.
Onkorejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych, którego celem jest ich aktywizacja. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wyjdą grupy liczące około 10 osób, którymi opiekować się będą koordynatorzy regionalni wolontariusze, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi.
- Chcemy pomóc im uwierzyć, że rak to nie wyrok, a także nagłośnić wagę badań profilaktycznych - mówi Magdalena Lesiewicz, prezes zarządu Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie, organizatora wydarzenia. - Na każdym etapie realizacji projektu włączeni są chorzy po lub w trakcie przejść onkologicznych oraz ich bliscy. Co ważne, w trakcie marszu będą organizowane spotkania profilaktyczne. Jest szansa, że dzięki temu wielu ludzi zbada się i uratuje swoje zdrowie i życie.
We wtorek, 27 czerwca grupa dotrze do Sobieszewa, natomiast w czwartek, 29 czerwca do Gdańska. Szczegółowe informacje można znaleźć po dołączeniu do grupy facebookowej.
Działania profilaktyczne krokiem do zdrowia
Im wcześniej zostaną zdiagnozowane wszelkiego rodzaju choroby onkologiczne, tym większe szanse, że uda się je pokonać. Najważniejszym sposobem ich zapobiegania są regularne badania profilaktyczne. Dlatego też w Gdańsku prowadzony jest szereg programów promujących zdrowy styl życia, uświadamiających, jak ważne jest zachowanie zbilansowanej diety, ograniczenie używek oraz utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej w celu zapobiegania chorobom, w tym także onkologicznym.
Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska mogą już bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek szczepionką Gardasil 9. Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku.
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl