Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kajakowa Przygoda 2021 2 fot BartoszBańka
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:31

Wakacje tuż za rogiem. Zaplanuj swój czas na początek lata

Pierwszy weekend lata i wakacji zapowiada się bardzo aktywnie. Pikniki rodzinne i atrakcje dla mieszkańców zaplanowano na Ujeścisku-Łostowicach, Chełmie, Wyspie Sobieszewskiej, Dolnym Mieście, w Nowym Porcie, Brzeźnie, Aniołkach i Letnicy. Udział w zbliżających się wydarzeniach to doskonały pomysł na spędzenie czasu w gronie sąsiadów, cieszenie się nową porą roku i odkrywanie nieznanych sobie rzeczy. Będzie można wziąć udział w licznych konkursach, posłuchać muzyki na żywo i przede wszystkim dobrze się bawić.

Wydarzenia dzielnicowe w Gdańsku będą pełne pozytywnej energii, lokalnego kolorytu i okazji do wspólnego celebrowania różnorodności oraz jedności lokalnych społeczności. To także okazja, aby poznać i docenić bogactwo kulturowe oraz artystyczne danej okolicy.

Noc Świętojańska z dzielnicą Ujeścisko-Łostowice

W piątek, 23 czerwca, w zielonym otoczeniu Zbiornika Jeleniogórska odbędzie się Noc Świętojańska. Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów 50-lecia przyłączenia Łostowic i Zakoniczyna do Gdańska.

Od godz. 18.00 do 22.00 będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach. Na terenie imprezy odbędą się m.in. poszukiwania kwiatu paproci oraz warsztaty wicia wianków. Zaplanowano również wspólne ognisko. Ponadto, w planie są koncerty, występy artystyczne, zabawy i animacje dla najmłodszych. Będzie można też wziąć udział w konkursach związanych z dzielnicą.

Na terenie wydarzenia będzie dostępna fotobudka, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wizytę złożą również rekonstruktorzy historyczni, a o swojej pracy poopowiadają przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji.

Podczas Nocy Świętojańskiej wystąpią także najmłodsi mieszkańcy dzielnicy, prezentując swoje umiejętności muzyczne. Zagra dla również zespół "Ferajna Bydgoska", uznany za najlepszą kapelę podwórkową roku 2022 w Polsce. Na zakończenie wieczoru zaplanowano występ gdańskiego zespołu "Słowiańska Dusza".

Święto Wyspy Sobieszewskiej

W sobotę, 24 czerwca mieszkańcy i miłośnicy dzielnicy będą świętować 50 lat obecności Wyspy Sobieszewskiej w granicach Gdańska i 19 lat Wyspy Skarbów GAK. W programie m.in.: wystawy i pokazy filmów związanych z dzielnicą, warsztaty w duchu zero waste, występy artystyczne i konkursy.

Wydarzenie obejmuje swoim zakresem sporą część Sobieszewa. W każdej ze stref na uczestników będą czekać inne atrakcje, spotkania, występy, wystawy czy warsztaty. Program zaczyna się od godz. 13.30. Tuż przed godziną 17.00 zaplanowano odsłonięcie tablicy placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, który znajduje się u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej. Święto dzielnicy jest także okazją do wyróżnienia i docenienia osób działających na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. W trakcie wydarzenia zostaną wręczone statuetki „Brusztynowy Skarb Wyspy.”

Szczegółowe informacje można znaleźć w osobnym komunikacie.

Festyn Rodzinny w Jarze Wilanowskim

Z okazji rozpoczęcia lata, Rada Dzielnicy Chełm zaprasza mieszkańców na Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, w godz. od 11.00 do 15.00 w scenerii Jaru Wilanowskiego.

Podczas festynu odbędą się warsztaty tematyczne, a na najmłodszych uczestników będzie czekał dmuchany plac zabaw. Dla seniorów przygotowano zabawę taneczną. Będzie to okazja do poruszania się przy rytmach ulubionych melodii. Nie zapomniano także o poczęstunku.

We współpracy z Klubem Gry w Palanta PSPAL Trójmiasto odbędzie się turniej Gry w Palanta. Ta tradycyjna podwórkowa gra jest świetną okazją, aby zachęcić rodzinę i przyjaciół do wspólnej integracji. Zapisy na turniej będą możliwe w dniu festynu lub mailowo, wysyłając zgłoszenie na adres: trojmiasto.pspal@gmail.com.

Blisko na Bliskiej - pierwsze święto ulicy

Także w sobotę, 24 czerwca w Nowym Porcie odbędzie się pierwsze święto ulicy Bliskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 od wspólnego śniadania, które doda energii na cały dzień pełen atrakcji. Od 12.00 do 16. 00 odbędzie się Dziergany Melanż Empatyczny z Agnieszką Orleną Baaske, podczas którego uczestnicy będą wspólnie szydełkować gigantyczny dywan.

Przez cały dzień będzie można wziąć udział w warsztatach artystyczno-ekologicznych, m.in. z wyplatania kwiecistych wianków czy haftowania tradycyjnej ukraińskiej "Wyszywanki" na zdjęciach analogowych. Dodatkowo, o godz. 15. 00 rozpocznie się charytatywna loteria fantowa, a o 17.00 otwarcie wystawy "Poznańskie nas_TROJE" Grupy MIXER, której kuratorem jest Bartosh Zimniak. Na godz. 19.30 zaplanowano Koncert zespołu MICHALOVE, który premierowo zaprezentuje utwory z płyty RANO.

Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny jest na facebooku organizatora.

Organizatorką Pierwszego Święta ulicy Bliskiej jest Fundacja Mewka, Bartosh Zimniak oraz Mieszkańcy oraz Mieszkanki Nowego Portu.

Lato na Dolnym Mieście

Doroczną tradycją na początek lata jest zabawa na Dolnym Mieście. Na sobotę zaproszeni są wszyscy chętni - tak mieszkańcy Dolnego Miasta, jak i sympatycy tej dzielnicy. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 11.45. Wówczas sprzed siedziby firmy LPP przy ul. Łąkowej wyruszy barwna parada, która poprowadzi wszystkich chętnych do miejsca festynu, a więc na teren przy starej zajezdni tramwajowej na ul. Kurzej. Tam czekać będą atrakcje dla każdego, w tym warsztaty manualne dla najmłodszych (m.in. plastyczne, tworzenie kwiatów z bibuły i wianków). Będzie też wystawa plenerowa poświęcona dzielnicy, przygotowana przez Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Nie zabraknie także konkursów, występów muzycznych i teatrzyku dla dzieci. Przebieranki uczestników mile widziane – na najlepszych czekają nagrody.

Święto Ulicy Północnej podczas Pikniku Letniego

W sobotę świętuje także Brzeźno i jego mieszkańcy. W programie od godz. 11.00 zaplanowano piknik, warsztaty, koncerty, występy, spektakle i wiele więcej. Będzie można także poszukiwać skarbów na plaży i wziąć udział w zajęciach gimnastyki tao yin. Portrety "twarze Północy" malować będzie lokalna artystka Dorota Wójcik.
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na Facebooku - Święto Ulicy Północnej.

Na wydarzenia zaprasza Rada Dzielnicy Brzeźno i jej mieszkańcy, Fundacją Sprawni Inaczej, Hevelianum Domem Zdrojowy oraz lokali artyści.

Święto Wielkiej Alei

Wielka Aleja Lipowa to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. W XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Jej święto, które odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca, to okazja do poznania historii i przyrody tej części miasta. W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się m.in. spacer z ornitologiem (godz. 8.00) i spacer przyrodniczy (godz. 10.00), podczas którego uczestnicy zdobędą wiedzę z dziedziny dendrologii, nauczą się rozpoznawać gatunki drzew oraz dowiedzą się, jaka jest funkcja przyrody w mieście. W programie święta jest także spacer historyczny poświęcony biografii Daniela Gralatha (godz. 12.30). Podczas spaceru uczestnicy poznają bliżej życiorys założyciela Wielkiej Alei i jego osiągnięcia w naukach ścisłych. Atrakcja skierowana jest do rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych historią Gdańska.

Na godz. 11.00 zaplanowano warsztaty z tunnel booków - książek, które po złożeniu przywodzą na myśl akordeon. Powstają poprzez złożenie wyciętych pasków papieru. Ogólny efekt daje złudzenie głębi i perspektywy. Tematem przewodnim warsztatów jest przyroda w mieście, historia i postać Daniela Gralatha. O godz. 12.00 przy ogrodzeniu budynku Rektoratu GUMed zaplanowano wernisaż wystawy plenerowej, która jest efektem warsztatów fotograficznych prowadzonych w siedzibie Rady Dzielnicy Aniołki. Tematem spotkania był kolor, kształty, faktura i detal dzielnicy. Tytuł wystawy to „Aniołki w obiektywie – Rok Gralatha”.

Szczegółowe opisy atrakcji i miejsca spotkań można znaleźć na facebooku organizatora – Fundacji Palma i Rady Dzielnicy Aniołki.

150 lat tramwajów w Gdańsku

Piknik rodzinny z okazji 150-lecia tramwajów w Gdańsku obędzie się w niedzielę, 25 czerwca w godz. 11.00-16.00, na parkingu oraz w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11. Na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: gry i zabawy z nagrodami, występy artystyczne, animacje, dmuchane place zabaw, karuzele, zjeżdżalnie, trampoliny, tory samochodowe, warsztaty plastyczne, parada cyrkowa oraz wiele innych. Podczas pikniku na placu eksponowane będą trzy tramwaje – przedstawiciele trzech różnych epok tramwajowych: tramwaj konny z 1873 roku, tramwaj Ring z 1930 roku oraz przedstawiciel najnowszej generacji tramwajów – Pesa Jazz Duo.

Piknik poprzedzi parada gdańskich tramwajów, która wyruszy o godz. 10.30 z przystanku Węzeł Goddecka. Jej trasa prowadzić będzie do przystanku Żaglowa. Tramwajami biorącymi udział w paradzie będzie można dojechać na piknik rodzinny. Pojazdy biorące udział w paradzie nie będą zatrzymywać się na przystankach pośrednich.

W godzinach trwania pikniku na trasie Nowy Port – Dworzec Główny – Siedlce kursować będzie specjalna bezpłatna linia tramwajowa. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie: www.gait.pl. 

X Festyn Rodzinny na Wzgórzu Mickiewicza

Także w niedzielę, o godz. 12.00 Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza, wraz z ROD Wzgórze Mickiewicza, zapraszają mieszkańców dzielnicy na doroczny festyn, który odbędzie się u zbiegu ulic Soplicy i Wojskiego. W programie m.in.: dmuchańce dla najmłodszych, gry i konkursy prowadzone przez animatorów, a także zabawy taneczne i smaczny poczęstunek. Jest też ukłon w stronę właścicieli psów i kotów - będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji weterynaryjnych. Wystarczy przyjść ze swoim pupilem na smyczy bądź w transporterze. 

Na godz. 16.00 zaplanowano dzielnicową potańcówkę. Rozegrany zostanie również turniej w tenisie stołowym o tytuł mistrza w kategorii junior oraz open.