Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 18:52
Miejska strategia rozwoju rynków i targowisk - „Zielony Rynek”
Pomimo popularności zakupów online do łask wracają lokalne targowiska. Wyraźnie pokazują to przykłady europejskich miast. Ten trend widoczny jest również w Gdańsku. Dlatego konieczne jest utrzymanie gdańskich rynków i targowisk oraz ich dalszy rozwój. W środę, 14 czerwca, Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych spotkał się z zarządem, radą nadzorczą i kupcami z Zielonego Rynku.
Pod koniec 2022 r., rozpoczęto prace nad opracowaniem miejskiej strategii rozwoju rynków i targowisk. Wskazano jednogłośnie na konieczność zachowania tych tradycyjnych form handlu i co najważniejsze – potrzebę ich rozwoju. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zlecono również ocenę możliwości tworzenia kolejnych punktów, w których prowadzona będzie sprzedaż świeżych warzyw i owoców od lokalnych rolników, czy produktów i przetworów od regionalnych producentów.
Zielony Rynek pod okiem urzędników
Jako pierwszy, dialog z miastem rozpoczął operator największego gdańskiego targowiska miejskiego – Zielonego Rynku. Podczas spotkań i warsztatów omówiono szereg konkretnych działań. Ich podjęcie wpłynęłoby na usprawnienie funkcjonowania, jak również poprawiłoby komfort i bezpieczeństwo użytkowników targowiska. Na rynku trwa jednak konflikt pomiędzy zarządem oraz nieliczną grupą handlujących tam osób, o którym konflikcie powiadomione zostały odpowiednie służby - prokuratura i policja. W tym celu odbyło się również spotkanie prezydenta Piotra Kryszewskiego z poróżnionymi stronami, a przede wszystkim z pracującymi na rynku kupcami oraz rolnikami.
- Naszym celem jest utrzymanie Zielonego Rynku, bo jest to bardzo istotne miejsce pracy dla setek ludzi i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców – podkreślił Piotr Kryszewski, podsumowując burzliwe spotkanie. – Będziemy robić wszystko aby strony doszły do porozumienia, jednak musi zaistnieć taka wola. Ze swej strony deklarujemy udział w walnym zgromadzeniu udziałowców spółki w roli obserwatora, pracujemy też nad planem modernizacyjnym dla tego targowiska.
Zielony Rynek w czołówce
Targowisko zlokalizowane na Przymorzu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Gdańska. W soboty Zielony Rynek odwiedza tysiące klientów, a przy dobrej pogodzie ich liczba często przekracza nawet 10 tys. osób. Jak wynika z przeprowadzonej podczas audytu ankiety, zdecydowana większość z nich, bo aż 96% przychodzi tam po warzywa i owoce. Ponad 70% deklaruje, że kupuje na targowisku rośliny i kwiaty oraz nabiał, natomiast nieco ponad połowa respondentów przyznała, że nabywa tam mięso. Pytani klienci dość dobrze oceniają dostępność różnych produktów, panujący tam porządek oraz dostosowanie godzin pracy do ich potrzeb.
Gdańskie targowiska
Mieszkańcy Gdańska pozytywnie wypowiadają się o możliwości zakupów na targowiskach miejskich. Obecnie poza Oliwą i Przymorzem rynki działają przy ul. Elbląskiej (Rudniki) oraz Wyspiańskiego (Wrzeszcz). Ponadto w ubiegłym roku uruchomiono przy ul. Gościnnej (Orunia) miejsce, w którym lokalni rolnicy w piątki i soboty mogą sprzedawać swoje plony bezpośrednio z pojazdu. W tym roku planowany jest pilotaż mini targowiska na Pieckach-Migowo.