Zofia Tatarek
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
We wtorek, 6 czerwca w godz. 9.00-15.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, ogólnopolskiego konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Organizatorami Wielkiego Maratonu Czytelniczego są: Szkoła Podstawowa nr 27 w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku oraz Woejwódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Podczas wydarzenia organizatorzy oraz goście honorowi wręczą nagrody oraz dyplomy uczestnikom, którzy uzyskali tytuły laureatów, finalistów i wyróżnionych - czyli 1057 uczniom.
Spośród gości honorowych swój udział zapowiedzieli m.in.: Hanna Zych-Cisoń, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Bożena Dajnowska, starszy wizytator delegatury w Tczewie - Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Nagrody zostały sfinansowane przez miasto Gdańsk w ramach Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw oraz przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
Wielki Maraton Czytelniczy został zainicjowany w 2009 roku przez Agatę Markiewicz-Babło, Ewę Niechwiedowicz i Małgorzatę Niechwiedowicz. Do zespołu dołączyli także pracownicy WiMBP. W czternastu edycjach konkursu wzięło udział 72 370 uczestników z Polski, ale także szkół polskich w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Uczniowie przeczytali 326 książek.
Celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci (beletrystyka, biografia, literatura popularnonaukowa) i młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu); rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem; budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury.
Uczniowie zmagają się w czterech grupach wiekowych:
- „Spotkacie nowych przyjaciół"– klasy 2-3 szkół podstawowych (ogólnopolski koordynator WMC: Małgorzata Niechwiedowicz).
- „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca"– klasy 4-6 szkół podstawowych (ogólnopolski koordynator WMC Agata Markiewicz-Babło).
III. „W lustrze książki"– klasy 7-8 szkół podstawowych (ogólnopolski koordynator WMC: Ewa Niechwiedowicz).
- „Na literackim szlaku"–szkoły ponadpodstawowe (ogólnopolski koordynator Magdalena Wróblewska).
Każdy z uczestników ma za zadanie przeczytać w danym miesiącu wybraną przez organizatorów dla określonej grupy wiekowej lekturę, a następnie przystąpić do testu sprawdzającego znajomość książki. Testy odbywają się w szkołach uczestników i są sprawdzane przez szkolnych opiekunów konkursu.
Podczas obecnej edycji konkursu w WiMBP w Gdańsku odbyły się również spotkania z autorami lektur – Martą Milewską, Katarzyną Ryrych, Pawłem Beręsewiczem, Marcinem Koziełem - na które zaproszeni zostali uczestnicy WMC, a które zorganizowały i prowadziły: Aleksandra Woźniak-Marchewka, Zofia Tatarek, Magdalena Wróblewska i Tatyana Zelenko.
Wydarzenie uzyskało honorowe patronaty Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Małgorzaty Bielang, pomorskiej kurator oświaty. Partnerem gali jest Europejskie Centrum Solidarności.
fot. www.gdansk.pl