Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Święto Wolności i Praw Obywatelskich
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 14:00

Najważniejsze informacje związane ze Świętem Wolności i Praw Obywatelskich

W piątek, 2 czerwca rozpocznie się trzydniowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich. W programie m.in. konferencja "Solidarni w rozwoju" w Europejskim Centrum Solidarności, koncert "Pokolenia Wolności" na Placu Zebrań Ludowych czy debaty w Strefie Społecznej na placu Porozumienia Gdańskiego. W związku z zaplanowanymi wydarzeniami wprowadzone zostaną zmiany w ruchu oraz uruchomione zostaną dodatkowe kursy komunikacji miejskiej.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku – pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W konsekwencji ówczesnego głosowania komuniści musieli podzielić się władzą, a demokratyzacja państwa stała się faktem. Wydarzenie ma charakter obywatelski, a do Gdańska zjadą organizacje pozarządowe z całej Polski.

Zmiany organizacji ruchu

W związku z odbywającym się Świętem Wolności i Praw Obywatelskich, które odbywać się będzie na terenie sąsiadującym z ul. Popiełuszki oraz na Placu Zebrań Ludowych zmieniona została organizacja ruchu:

  • 27 maja - 1 czerwca – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Popiełuszki na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Rybaki Górne. Wyznaczony objazd ulicami: Wałową, Łagiewniki, Jana z Kolna, Nowomiejską.
  • 2 - 4 czerwca – zamknięcie dla ruchu ul. Popiełuszki na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Rybaki Górne. Wyznaczono objazdy ulicami Wałową, Łagiewniki, Jana z Kolna, Nowomiejska
  • 2 - 3 czerwca – zamknięcie dla ruchu ul. Giełguda
  • 2 czerwca od godz. 18.30 do 24.00 – zamknięcie dla ruchu ul. 3 Maja na odcinku od al. Zwycięstwa do ul. Dąbrowskiego
  • 5 - 6 czerwca – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Popiełuszki na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Rybaki Górne. Wyznaczony objazd ulicami: Wałową, Łagiewniki, Jana z Kolna, Nowomiejską.

W dniach obowiązywania ograniczeń nie będzie możliwości zatrzymywania pojazdów w wyznaczonych miejscach na Trakcie Konnym w ciągu al. Zwycięstwa, sąsiadujących z Placem Zebrań Ludowych.

Tymczasowa zmiana trasy

W związku z brakiem możliwości przejazdu ul. Popiełuszki od soboty, 27 maja do piątku 09 czerwca obowiązywać będzie objazd dla linii autobusowych 106, 130 i 166. Szczegółowa mapka dostępna w załączniku.

Autobusy pojadą dwukierunkowo ulicami: Wałowa - ŁagiewnikiNa trasie objazdowej obsługiwane będą przystanki „Wały Piastowskie” 02, „Aksamitna” 01 oraz „Łagiewniki” 01. Zawieszone będą przystanki „Europejskie Centrum Solidarności” 01 i 02 oraz „Rybaki Górne” 02.

Komunikacja miejska po koncercie

W piątek, 2 czerwca o godz. 19.30 na Placu Zebrań Ludowych rozpocznie się koncert pod hasłem: Pokolenia wolności. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności i nas samych. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Doda, Big Cyc czy Kamil Bednarek. Bramy wejściowe na plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19.00. Wstęp dla wszystkich jest wolny.

Po zakończeniu koncertów z przystanku „Brama Oliwska” odjadą dodatkowe tramwaje:

  • Linia 2 do Lawendowego Wzgórza oraz Strzyży PKM przez Zaspę i Oliwę;
  • Linia 3 do Nowego Portu przez Brzeźno;
  • Linia 6 do Jelitkowa oraz Łostowic Świętokrzyskiej;
  • Linia 9 na Stogi;
  • Linia 12 na Ujeścisko.

Zaplanowane zostały dodatkowe kursy na liniach nocnych N1, N3, N4, N5, N6 i N14. Liczba kursów będzie uzależniona od frekwencji. Ze względów bezpieczeństwa, w godz. od około 22.00 do około 23.30 zawieszony zostanie przystanek „Brama Oliwska” 04 (w kierunku Dworca Głównego). Najbliższym przystankiem linii nocnych w tym kierunku będzie „Dworzec Główny”.

Zwiększona zostanie także częstotliwość składów SKM na trasie Gdańsk Główny - Wejherowo w godz. 23.00-01.00.

Zamknięcie Cmentarza Garnizonowego

W piątek, 2 czerwca od godz. 18.00 zamknięty będzie Cmentarz Garnizonowy przy ul. Dąbrowskiego. Wieczorne zamknięcie cmentarza to zabezpieczenie nekropolii przed wejściem osób poszukujących miejsca do uczestniczenia w koncercie. Na furtkach zostaną wywieszone informacje o zamknięciu cmentarza, dodatkowo organizator koncertu przewidział na jego terenie dozór ochroniarski.

Bramy cmentarza otwarte zostaną w sobotę 3 czerwca w godzinach porannych.

2 czerwca, piątek

Święto Wolności i Praw Obywatelskich rozpocznie się o godz. 11.00 na terenie Hevelianum na Górze Gradowej, gdzie na najwyższy maszt w Gdańsku podniesiona zostanie patchworkowa flaga Polski wykonana z kilku tysięcy białych i czerwonych kawałków. Powstała ona w 2019 roku z inicjatywy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Kolejnym punktem będzie Forum Idei i Praktyki "Solidarni w Rozwoju". Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym. Hasło wywoławcze debat i seminariów brzmi: Energia społeczna pokoleń. Początek 2 czerwca w samo południe – w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Forum potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny.

3 czerwca, sobota

W samo południe w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – Nie śpij, bo Cię przegłosują. Intencją jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 roku i poprowadziło do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.

3 i 4 czerwca, sobota – niedziela

W sobotę i niedzielę warto przybyć do Strefy Społecznej zlokalizowanej na terenach postoczniowych. Na Drodze do Wolności, placu Porozumienia Gdańskiego (obok dawnego budynku dyrekcji) i na terenie dawnej stołówki realizowany będzie bardzo bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe oraz 7 głównych rozmów poświęconych – Pokoleniom wolności. Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli niezwykle się zmieniło – tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. Udział w debatach wezmą m.in. Zygmunt Chajzer, Piotr Cyrwus, Magdalena Grzebałkowska, Ilona Łepkowska, Maciej Musiał, Daniel Qczaj, Magdalena Rigamonti, Dariusz Szpakowski, Andrzej Wrona, Krzysztof Zanussi i Elżbieta Zapendowska.

W tym roku do Gdańska przybędzie 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski. Aktywiści spotykają się z obywatelkami i obywatelami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. Doświadczeniem poprzednich lat, tam będzie dochodzić do wymiany doświadczeń, prezentacji inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce i za granicą, zawiązywania partnerstw i uruchamiania nowych inicjatyw.

Strefa Społeczna to także miejsce dla najmłodszych! Na miejscu czekać będzie świat Alicji w Krainie Czarów oraz inne atrakcje, m.in.: kącik dla najmłodszych, duże bańki mydlane, malowanie twarzy, zamek królowej, fotobudka 360, strefa chillout, dmuchańce i animatorzy.

Strefa Społeczna 3 czerwca będzie otwarta w godz. 11.00–22.00, a 4 czerwca w godz. 11.00–18.30.

W tych dniach warto odwiedzić również Gdańskie Forum Partycypacji, solidną porcję wymiany doświadczeń, prezentację dobrych praktyk, debaty, warsztaty oraz wspólne śniadanie na dobry początek. Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będą rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Inicjatywa Fundacji RC, zostanie zlokalizowana na terenie dawnej stołówki stoczniowej, w nowo zaaranżowanej przez Fundację Gdańską przestrzeni przy historycznej stoczniowej Bramie nr 2.

Te dwa dni wypełni program wydarzeń realizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Po wystawie stałej będą oprowadzać szlakiem wspomnień uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca. Przyjazd zapowiedziało ponad 100 młodych parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, można dołączyć do otwartych obrad Parlamentu Młodych RP. W ogrodzie zimowym zaplanowano kilka debat przy okrągłym stole. Będą spotkania z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu oraz z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Można wziąć udział w seminarium dotyczącym integracji migrantów czy w otwartej konferencji – Moda w PRL. Zarówno 3, jak i 4 czerwca bilet na wystawę stałą i wystawę czasową STOCZNIA będzie można kupić w promocyjnej cenie 10 zł. Informacje i bilety na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Szczegółowy program godzinowy Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie poświęconej obchodom 4 czerwca.