Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

ćwiczeniach przeciwpowodziowe, fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:00

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku

W środę, 31 maja od godz. 10.00, przy ul. Cedrowej i Zbiorniku Retencyjnym Cedrowa odbędą się ćwiczenia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej Gdańska.

W ćwiczeniach weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz strażacy, policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy miejskich spółek.

Utrudnienia w ruchu

Od wtorku 30 maja, do środy 31 maja włącznie, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ul. Cedrowej, polegająca na zakazie zatrzymywania się w zatokach postojowych. We wtorek, 31 maja w godz. 10.00-14.00 ul. Cedrowa zostanie całkowicie zamknięta.

Cel i zakres ćwiczeń

Celem ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności praktycznych związanych z ochroną przeciwpowodziową w sytuacji kryzysowej, poznanie materiałów oraz sprzętu wykorzystywanego podczas działań przeciwpowodziowych, sprawdzenie skuteczności różnych rodzajów zapór przeciwpowodziowych w warunkach napływu wody miejską ulicą oraz współpraca służb i podmiotów współdziałających podczas działań przeciwpowodziowych.

Zakres ćwiczeń będzie obejmował ustawianie zapór przeciwpowodziowych na ulicy, z zadaniem przekierowania wody spływającej ulicą do zbiornika retencyjnego. Dzięki temu zostaną sprawdzone praktyczne możliwości operacyjne sprzętu w warunkach zbliżonych do realnego zagrożenia. Dodatkowo zostaną wykonane ćwiczenia z technik właściwego układania worków z piaskiem.  

W trakcie ćwiczeń używane będą zapory przeciwpowodziowe będące na wyposażaniu magazynu przeciwpowodziowego, tj.

  • zapory przeciwpowodziowe trapezowe,
  • zapory przeciwpowodziowe polietylenowe FB3L,
  • ścianki przeciwpowodziowe NOAQ model BW52,
  • bariery Water-Gate

fot. www.gdansk.pl