Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

rondo, fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:38

Dwa nowe ronda, park i plac na mapie Gdańska

Rondo im. Maksymiliana Kliczki, rondo im. Wiktorii Czerwionki, park im. Daniela Gralatha oraz plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – o nadaniu takich nazw zdecydowali dziś gdańscy radni. Wszystkie nowo nazwane obiekty, wcześniej nie miały swoich nazw.

Od dziś park położony w dzielnicy Aniołki, pomiędzy ulicami Mariana Smoluchowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie i Aleją Zwycięstwa nosi nazwę park im. Daniela Gralatha. Nową nazwę nadano także rondom położonym w dzielnicy Osowa, jedno z nich położone jest w rejonie ulic Koziorożca i Jednorożca, kolejne natomiast w rejonie ulic Mieczysława Niedziałkowskiego oraz Koziorożca. Radni uchwalili również nazwę placowi położonemu pomiędzy ulicami Turystyczną i Radosną, który od dziś nosi nazwę plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Park im. Daniela Gralatha

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Aniołki.

Daniel Gralath, burmistrz Gdańska, burgrabia. Rodzina Gralathów początkowo mieszkająca na Starym Mieście, przeniosła się do kamienicy przy ul. Długiej 40. Początki edukacji Daniela to słynne gdańskie Gimnazjum Akademickie. Dalsze studia odbywał w Halle, Marburgu i Lejdzie. Studiował prawo, filozofię, medycynę i przyrodę. W roku 1718 przy dzisiejszej ul. Długie Ogrody założył ogród botaniczny i szklarnie. By wyprowadzić swój dorobek na szersze wody, założył bibliotekę obejmującą przeróżne dziedziny: przyroda, medycyna, prawo, filozofia, a także historia i sztuka. Prace naukowe jakie prowadził koncentrowały się głównie na elektrostatyce. Daniel Gralath działał również w administracji miejskiej - w 1738 r. został inspektorem opieki społecznej. W 1754 r. wybrano go ławnikiem, cztery lata później rajcą. Największego zaszczytu dostąpił w 1763 r. obejmując urząd burmistrza. Jedną z większych zasług Daniela Gralatha dla naszego miasta, było założenie w 1742 r. Towarzystwa Fizyki Doświadczalnej, przemianowanego w 1753 roku na Towarzystwo Przyrodnicze. Było to pierwsze w Polsce towarzystwo przyrodnicze i drugie w świecie-fizyczne. W swoim testamencie dokonał zapisu o przeznaczeniu 100 tys. guldenów na cel posadzenia alei lipowej. Dzięki niemu Gdańsk zyskał piękną aleję lipową (wzdłuż obecnej Alei Zwycięstwa). Daniel Gralath zmarł 23 lipca 1767 r. i został pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Rondo im. Maksymiliana Kiczki

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Osowa.

Maksymilian Kiczka, urodzony w Bydgoszczy – nauczyciel, kierownik szkoły w Osowej. Służbę w szkolnictwie rozpoczął w 1914 r. Od 1920 r. pracował w Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa w powiecie wejherowskim na etacie kierownika szkoły oraz nauczyciela klas czwartych i piątych. Jako pedagog dbał o rozwój czytelnictwa swoich uczniów. Przy szkole działała biblioteka, w której oprócz wypożyczania książek można było korzystać z prenumerowanych czasopism m. in. Płomyczka. W szkole działały PCK, LOP oraz chór szkolny. Funkcjonował sklepik uczniowski prowadzony przez uczniów szkoły. Maksymilian Kiczka zginął w pierwszych dniach drugiej wojny światowej.

Rondo im. Wiktorii Czerwionki

Z wnioskiem o nadania nazwy wystąpiła także Rada Dzielnicy Osowa.

Wiktoria Czerwionka, urodzona w Borysławiu, powiat Drohobycz obwód lwowski – nauczycielka. Ukończyła szkołę powszechną i wydziałową w Borysławiu. W 1925 r. ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Krakowie co uprawniało ją do nauczania w szkołach powszechnych z językiem polskim. Służbę w Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa powiat wejherowski rozpoczęła 10 października 1925 r. gdzie uczyła w klasach pierwszych, drugich i trzecich. Jesienią 1939 r. Wiktoria Czerwionka została aresztowana przez gestapo i zamordowana wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji w Piaśnicy pod Wejherowem.

Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Z wnioskiem o nadania nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

W centrum Sobieszewa, u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej została wydzielona działka, otwarta przestrzeń z założeniem przeznaczenia jej na różne potrzeby mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Miejsce, na którym będą organizowane spotkania, małe imprezy towarzyskie utrwalające więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe. Będzie to plac z rozwiązaniami umożliwiającymi jego szybką i łatwą aranżację. W bieżącym roku przypada 50-lecia powstania dzielnicy – Wyspa Sobieszewska, w związku z czym odsłonięcie tablicy z nazwą placu będzie miało znaczenie podniosłe.

fot. www.gdansk.pl