Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

VIII Międzynarodowe Forum Europejskie fot  Dawid Linkowski Archiwum ECS

Joanna Czauderna-Szreter
Europejskie Centrum Solidarności

Data publikacji 13:30

IX Międzynarodowe Forum Europejskie w ECS

Jak wojna w Ukrainie zmieniła nas, inne kraje i Europę? Dlaczego społeczeństwa różnie ją postrzegają? Jak o niej rozmawiać, abyśmy wszyscy mieli wspólne stanowisko? To główne tematy tegorocznego Forum "Europa z widokiem na przyszłość", które 18 i 19 maja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło dziewiątej już edycji tego międzynarodowego forum brzmi – Za wolność naszą i waszą.

Już od 13 lat w Gdańsku spotykają się politycy, analitycy, dyplomaci, naukowcy, pisarze, aktywiści obywatelscy, artyści i dziennikarze, aby wspólnie zastanawiać się nad wyzwaniami stojącymi przed współczesną Europą.

- Wszystkich nas łączy wspólna troska o przyszłość Unii Europejskiej oraz ambicja skutecznego działania w państwach graniczących ze wspólnotą, przede wszystkim krajach Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, pomysłodawca Forum EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ. – Dwa lata temu jednym z gości Forum był ukraiński parlamentarzysta i dziennikarz Mykoła Kniażycki. Jakże proroczo brzmi dzisiaj teza, którą 1 września 2021 roku sformułował wówczas w gdańskim ECS: „Celem Moskwy jest zniszczenie państwa ukraińskiego, podporządkowanie sobie Białorusi i państw bałtyckich, rozbicie Unii Europejskiej i NATO oraz ustanowienie w to miejsce nowego koncertu mocarstw ze strefami wpływów i dominującą rolą Rosji”.

Deklaracja Lwowska

Tegoroczna edycja "Europy z widokiem na przyszłość" odbywa się pod hasłem "Za wolność naszą i waszą", a centralnym punktem dyskusji jest rosyjska inwazja na Ukrainę. Forum rozpocznie ogłoszenie Deklaracji Lwowskiej, której sygnatariusze wyrażają potrzebę stworzenia Centrum Wolności i Demokracji we Lwowie. Zadaniem tej instytucji ma być wzmacnianie i upowszechnianie podstawowych wartości społecznych: wolności, demokracji, równości, solidarności oraz wspieranie i rozwój instytucji społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów, a także pomoc ruchom demokratycznym w krajach o reżimach autorytarnych. Centrum powinno stać się ważnym punktem na mapie europejskich instytucji kultury, na równi z tak uznanymi instytucjami, jak Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Forum w sposób symboliczny odbywać się będzie we Lwowie i w Gdańsku – transmisję online wydarzenia prowadzić będzie ukraińska telewizja internetowa Espreso TV. 

Gościniami i gośćmi Forum będą m.in.:

  • Maria Jonowa – deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, członkini Komisji Polityki Zagranicznej i Współpracy Międzyparlamentarnej, była wiceprzewodnicząca Rady Międzyparlamentarnej Ukraina-NATO, wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Demokratycznej Unii Kobiet i współzałożycielka Kongresu Kobiet Ukraińskich
  • Mykoła Kniażycki – deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, współprzewodniczący Zespołu Poselskiego Rady Najwyższej Ukrainy
    Stosunków Międzyparlamentarnych z Republiką Polską
  • Oleksandra Matwijczuk – działaczka na rzecz praw człowieka, przewodnicząca zarządu Centrum Wolności Obywatelskich, ukraińskiej organizacji nagrodzonej Pokojową Nagrodą Nobla w 2022 roku (wideoprzesłanie)
  • Piotr Andrusieczko – dziennikarz, korespondent wojenny, specjalista ukraińskich, współpracownik międzynarodowego projektu reporterskiego Outriders, Dziennikarz Roku 2014 wg Grand Press.

Czas dla dziennikarzy

Zainteresowani przedstawiciele mediów będą mogli zadawać pytania po oficjalnym otwarciu Forum w czwartek, 18 maja o godz. 11.00 w sali F wystawy stałej na 2 piętrze.