Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw 2023
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 14:00

Rozstrzygnięcie pierwszego naboru do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw

Rozstrzygnięto pierwszy w 2023 roku nabór wniosków do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw. Księgarnie kameralne z Gdańska i gdańskie wydawnictwa zgłosiły do zakupu ponad 400 tytułów. Komisja wybrała dokładnie 100 spośród nich.

1463 egzemplarze – to bilans pierwszego w tym roku naboru w Gdańskim Funduszu Zakupu Wydawnictw. Zgłaszać się mogły wydawnictwa oraz księgarnie kameralne, prowadzące działalność w Gdańsku i odprowadzające tu podatki.

Wśród najnowszych zakupów znajdziemy m.in. wiersze Krystyny Miłobędzkiej z muzyką Hani Rani, zebrane w tomie „Ciebie ode mnie”, powieść „Podwilcze” Marty Bundy, która w tym roku jest przewodnią autorką organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną akcji „Gdańsk czyta” oraz „Pawilon małych ssaków” – pamiętnikarskie zapiski Patryka Pufelskiego, pracownika zoo, gdańszczanina z urodzenia.

Nie zabrakło tytułów nagradzanych, w tym za doskonałe tłumaczenia. Wśród zakupionych pojawiła się m.in. książka poetycka „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza, nagrodzona Nagrodą Literacką Nike w roku 2022; IV tom bestsellerowej sagi „Silva Rerum” autorstwa Kristiny Sabaliauskaitė, w przekładzie Kamila Peceli, za który to przekład tłumacz nominowany był do Nagrody Prezydenta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego czy „Lord Nevermore” Agnety Pleijel w przekładzie Justyny Czechowskiej, zdobywczyni nagrody Akademii Szwedzkiej za przekłady z języka szwedzkiego.

Kupiono także albumy muzyczne Fundacji Alpaca Records, w tym najnowszy krążek Tomka Sowińskiego i Macieja Sikały „Amalgamation” z obszaru free jazzu i improwizacji.

Niezmiennie, komisja brała pod uwagę również tytuły ważne dla integracji ze społecznością ukraińską w Gdańsku. Kupiono m.in. esej Oksany Zabużko „Najdłuższa podróż”, który powstawał m.in. w czasie rezydencji literackiej w Gdańsku, a także „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” autorstwa Izy Chruślińskiej, wydane przez wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria.

Z myślą o dzieciach kupiono m.in. znane baśnie w interpretacji Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel: „Kije samobije”, „Śpiący rycerze”, „Żelazne trzewiczki” i „Wodę żywą”. Z kolei z puli książek dla młodzieży i młodych dorosłych wybrano m.in. książki kameralnego wydawnictwa dziwny pomysł, w tym „Dni naszego życia” i „To ze mną jest problem”.

Co dalej?

Kolejny nabór zostanie ogłoszony na początku czerwca i potrwa do 30 czerwca.

W naborze startować mogą osoby prowadzące księgarnię kameralną w Gdańsku, a także gdańscy wydawcy literatury i muzyki. Warunkiem pozytywnej oceny formalnej jest odprowadzanie podatków w Gdańsku i prowadzenie tu działalności. Komisja rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę m.in. związek tytułów lub autorów z Gdańskiem oraz wartości artystyczne. W naborze przyjmowane są zarówno wydawnictwa książkowe, jak i muzyczne.

Zakupione w ramach wsparcia wydawnictwa zostają przeznaczone m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez Gdańsk, rzeczowe wsparcie tzw. Wielkiego Maratonu Czytelniczego – ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży, a także przekazywane do filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz do bibliotek szkolnych.