Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Z prezydencką wizytą w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 13:01

Z prezydencką wizytą w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce

Trzeci w tym roku spacer po gdańskich dzielnicach dotyczył potrzeb i problemów mieszkańców dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce. Rozmowy toczyły się m.in. na temat aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, odwodnienia i modernizacji ulicy Stromej, potrzeby oznakowania przejść dla pieszych czy planowanej wycinki drzew i zagospodarowania  terenu stawów w Parku Ferberów.

W spacerze, który odbył się w piątek, 12 maja wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Uczestniczyli w nim radni miejscy: Cezary Śpiewak – Dowbór, Lech Wałęsa i Andrzej Skiba, radni dzielnicowi oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek: Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Rozwoju Społecznego, Wydziału Edukacji, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Straży Miejskiej oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło się w rejonie Szkoły Podstawowej nr 40, gdzie dyskutowano na temat możliwości rozbudowy szkoły dla poprawy warunków uczniów bądź przeniesienia placówki do planowanej nowej szkoły w rejonie Maćkowy, z pozostawieniem w dotychczasowym budynku funkcji społecznych. W szkole podjęto dotychczas takie prace modernizacyjne jak wymiana stolarki okiennej czy remont stołówki.

W tym miejscu poruszono też kwestię odwodnienia i modernizacji ulicy Stromej. Poinformowano, że opracowana w 2022 roku dokumentacja nie uzyskała akceptacji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie przewidzianej przebudowy i poszerzenia ulicy Stromej na jej górnym odcinku, gdzie ruch samochodów odbywa się za pomocą tzw. mijanki. W związku z tym w planach jest etapowanie modernizacji i w pierwszej kolejności wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z odtworzeniem nawierzchni istniejącej w dolnym odcinku ulicy, a pozyskanie dokumentacji projektowej zaplanowane jest na rok 2024.

Dyskutowano również na temat potrzeby oznakowania szczególnie dwóch przejść dla pieszych przy Trakcie Św. Wojciecha. Ustalono, że przeprowadzona zostanie analiza przejść dla pieszych na całej długości traktu wraz z propozycją rozwiązań i w uzgodnieniu z Radą Dzielnicy.

W kwestii poszerzenia przestrzeni Domu Sąsiedzkiego MAM zapadła decyzja, że przeanalizowana zostanie kwestia przekazania sąsiadującego lokalu dla Domu Sąsiedzkiego, w zamian za wykonanie w nim niezbędnych prac remontowych.

W sprawie zagospodarowania terenu stawów i planowanej wycinki drzew w Parku Ferberów przekazano, że trwa projektowanie przebudowy stawów na potoku M2 z planem przekształcenia ich w zbiorniki retencyjne i budową łącznika między nimi, a zakres wycinki drzew będzie w stopniu minimalnym, ale niezbędnym dla prawidłowej konstrukcji i pracy zbiorników oraz łącznika.

W kwestii realizacji „nawrotki” dla autobusów za hotelem Zatoka, potwierdzone zostały plany budowy w związku z rewitalizacją na Rynku Oruńskim.

Przy ulicy Ubocze 24 dyskutowano nad potrzebą wykonania chodnika i oświetlenia w ramach opracowanych koncepcji podziałowych dla tego terenu. Wyjaśniono, iż trwa procedura  podziału działek dla wyodrębnienia ciągu komunikacyjnego oraz dokonania zmiany klasoużytku działek dla wykonania powyższych prac.

W trakcie spaceru podana została również informacja o trwającej procedurze aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, projektu Rewitalizacji Oruni w Gdańsku i zwiększenia obszaru. W tej sprawie odbyły się spotkania z mieszkańcami w nowo otwartym budynku usług społecznych przy ul. Dworcowej 11 oraz w Przystanku Ubocze. Planowany jest także spacer badawczy po dzielnicy, a następnie warsztaty z mieszkańcami w Domu Sąsiedzkim. Podczas tych spotkań wypracowane mają być przyszłe zadania rewitalizacyjne.

Kolejne spacery w tym roku planowane są w dzielnicach: Olszynka, Suchanino, Zaspa Młyniec i Orunia Górna – Gdańsk Południe.

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl