Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Wręczenie nagrody dla prof  dr hab  Anny Prabuckiej-Firlej, fot  Piotr Wittman (2)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:42

Akademia Muzyczna w Gdańsku świętuje

Święto aMuz przypada zawsze w maju i jest związane z kolejną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, patrona uczelni. W tym roku świętowanie z okazji 204. urodzin kompozytora potrwa aż 3 dni. W piątek, 12 maja w odbyła się uroczystość wręczenia nominacji doktorskich i habilitacji oraz medali i odznaczeń państwowych. Troje zasłużonych pracowników Akademii Muzycznej w Gdańsku uhonorowanych zostało także Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

- Nagrody wręczam z ogromną dumą i wdzięcznością za to, jak pracujecie i jaką stwarzacie niesamowitą atmosferę. Fantastycznie wspominam wszystkie koncerty w wykonaniu studentów i doktorantów tej uczelni, których mogłam wysłuchać. Życzę kolejnych sukcesów w działaniach realizowanych z miłości do sztuki - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 

Odznaczeni Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska zostali prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej, prof. dr hab. Elżbieta Rosińska i prof. dr hab. Piotr Kusiewicz. To pedagodzy, którzy od lat pracują z wielkim zaangażowaniem, nie tylko kształcąc nowe pokolenia muzyków, ale i sami także prowadzą stałą, bogatą działalność artystyczną. W swoich dziedzinach odnosili znaczące sukcesu artystyczne.

Wydarzenie inaugurujące święto Akademii Muzycznej uświetnił występ artystyczny kwintetu fortepianowego w składzie: Jakub Kluza – skrzypce, Zofia Trybus – skrzypce, Agata Polit – altówka, Aleksandra Łyczba – wiolonczela, i Jazhuo Shi – fortepian z klasy kameralistyki dra hab. Roberta Kwiatkowskiego, dr Dominiki Glapiak-Piłasiewicz i prof. Sebastiana Hamanna.

Oprawę muzyczną zapewnił Chóry Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyr. Beaty Śnieg, i Zespół instrumentów dętych blaszanych pod dyr. Kamila Kruczkowskiego.

Biogramy uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

prof. dr hab. Piotr Kusiewiczz okazji Jubileuszu 45. lat pracy zawodowej oraz 45. lat pracy w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

Piotr Kusiewicz (tenor) to jeden z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków i pedagogów śpiewu. Występuje na estradach koncertowych oraz scenach operowych w Polsce i na świecie. W swoim repertuarze posiada 140 dzieł oratoryjnych, opery Haendla, Monteverdiego, Moniuszki, Donizettiego, Rimskiego-Korsakowa, Pucciniego. Jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej, wykonuje m.in. dzieła Pendereckiego, Lutosławskiego, Kilara, Preisnera. Kompozytorzy często powierzają mu prawykonania swoich utworów – śpiewał je m.in. na „Warszawskiej Jesieni”. W swoim dorobku artystycznym posiada prawie 40 nagrań płyt CD. W 2016 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych przyznano mu medal Gloria Artis.

Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego (1990 – 1996). W latach 1996-2021 był Kierownikiem Katedry Wokalistyki. Od 2003 roku brał udział w pracach Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów w charakterze eksperta – superrecenzenta. Od 2007 roku jest członkiem sekcji Sztuki Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (obecnie Rady Doskonałości Naukowej) w Warszawie. Jako członek CKdsSiT oraz RDN był zaangażowany jako recenzent, przewodniczący Komisji Habilitacyjnych oraz superrecenzent w przeprowadzenie 230. postępowań kwalifikacyjnych na stopnie doktora, doktora habilitowanego i tytuł profesora.

W marcu 2022 roku Piotr Kusiewicz został zaproszony do udziału w premierze opery G. Pucciniego Turandot (Cesarz Altoum), która miała miejsce na scenie Opery Krakowskiej. Od sezonu artystycznego 2021/22 pełni funkcję doradcy obsadowego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej – z okazji Jubileuszu 50. lat pracy zawodowej

Anna Prabucka-Firlej to znakomita pianistka, ceniona kameralistka. Jest członkiem Tria Gdańskiego, a jako doskonały akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego jak m.in: Siegfried Palm, Eduard Melkus, Thomas Zehetmair, Peter Damm, Maria Czajkowska, William Bennett. Godnym szczególnego podkreślenia jest fakt, że w programach swoich koncertów zawsze umieszcza dzieła kompozytorów polskich, w tym gdańskich. Jej bogata działalność artystyczna obejmuje występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) oraz kameralne, w ośrodkach muzycznych w kraju, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii.  Nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych, a także kilka płyt CD. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej (1974), tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymała w 1994 roku. W latach 2003-2020 pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. W bieżącym roku wyszła jej płyta CD „Polskie Tria Romantyczne – Chopin, Sowiński” ze światową premierą dzieła tego drugiego kompozytora.

Anna Prabucka-Firlej prowadziła liczne kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady. Jest zapraszana jako juror licznych konkursów i przesłuchań krajowych i zagranicznych. Jest promotorem 10 doktoratów oraz recenzentem (ponad 40) przewodów artystycznych, doktoratów i habilitacji oraz postępowań do tytułu profesora sztuk muzycznych. Jest inicjatorem i organizatorem dwóch konkursów – Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (od 1997 odbyło się 9 edycji), Makroregionalnych Spotkań Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku (14 edycji) oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych (Gdańsk, 2014, 2016, 2019) i Ogólnopolskich Sesji artystyczno-naukowych „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki”. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalami: Za Długoletnią Służbę (złoty), Komisji Edukacji Narodowej i Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta”.

prof. dr hab. Elżbieta Rosińskaz okazji Jubileuszu 35. lat pracy w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki

Akordeonistka urodzona i wykształcona w Gdańsku, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii i we Włoszech. Dokonała kilkudziesięciu światowych prawykonań utworów, w tym dzieł kompozytorów gdańskich. Elżbieta Rosińska prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach ,,Ruchu Muzycznego'', ,,Przeglądu Muzycznego'', ,,Twojej Muzy'' oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Przez ponad 20  lat organizowała letnie kursy dla młodych akordeonistów. Jest autorką tekstów do płyt, recenzji wydawniczych; jej nagrania ukazały się na licznych płytach CD. Jest zapraszana do jury konkursów krajowych oraz zagranicznych. Promuje w kraju i za granicą muzykę gdańskich kompozytorów, m.in. w Trio Sopot, duecie z fagocistą Mirosławem Pachowiczem, duecie z akordeonistą Krzysztofem Olczakiem. W Akademii Muzycznej w Gdańsku pełniła m.in. następujące funkcje: kierownik Zakładu Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary, kierownik Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary, koordynator programu Erasmus+, prodziekan (2004-2011) i dziekan (2011-2019) Wydziału Instrumentalnego, przewodnicząca Rady Dyscypliny Artystycznej (2019-2020).

Wydarzenia w ramach święta uczelni

Także w piątek o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku zaplanowano uroczystość wręczenia Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu i prof. dr. Włodzimierzowi Nahornemu - multiinstrumentalistom i kompozytorom, ikonom polskiego i światowego jazzu - tytułów doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W sobotę i niedzielę, 13-14 maja, o godzinie 17:00, Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza do Sali Koncertowej na I i II Koncert na Święto Uczelni. Wystąpią studenci specjalności śpiew solowy z Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Orkiestra Symfoniczna aMuz pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. 

Szczegółowy program Święta Akademii Muzycznej w Gdańsku można znaleźć na stronie uczelni.

fot. www.gdansk.pl

Załączniki