Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 14:30
Placówka z Gdańska zwycięzcą w rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+
Szkoła przyjazna i zaangażowana. Tak można powiedzieć o gdańskim Liceum Ogólnokształcącym "Collegium Gedanense", które zajęło najwyższe miejsce w 3. edycji ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. W ubiegłym roku ta sama placówka zajęła 3 miejsce.
Ranking jest projektem ogólnoeuropejskim. Systematycznie dołączają do niego nowe miasta i regiony. Jego celem jest podniesienia poziomu akceptacji i włączenia dla uczniów i uczennic LGBT+ we wszystkich szkołach. W tegorocznej edycji Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanese” zajęła I miejsce w całym kraju. Jest to pierwszy raz, kiedy Gdańsk znalazł się na pierwszym miejscu tej listy. Warto wspomnieć, że w ubiegłej edycji liceum to zajęło III miejsce w Polsce.
- Jestem bardzo zadowolona i dumna, że gdańskie szkoły są coraz bardziej przyjazne dla osób o różnych tożsamościach. Nie wątpię, że jest to wynik naszej wspólnej pracy i kampanii Gdańsk Miastem Równości, ale też szkoleń, które prowadzimy dla nauczycieli, nauczycielek, dyrektorów i dyrektorek. A także działalności samej młodzieży, która bez wątpienia jest bardzo aktywna w odniesieniu do kwestii praw człowieka. Tak w kwestii równości osób LGBTQ+ jak i kwestii równości płci, wspierania osób, które przybyły do Gdańska z innych krajów, zwłaszcza uchodźców z Ukrainy, jak i osób z niepełnosprawnościami - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie jest zwykłym badaniem społecznym. To narzędzie, dzięki któremu uczniowie mogą w przyszłości wybrać bezpieczną, otwartą i tolerancyjną szkołę średnią. Dzięki odpowiedziom uczniów, uczennic i osób uczniowskich z całej Polski, po raz trzeci udało się poznać najbardziej otwarte na różnorodność szkoły w całym kraju.
- Ranking ten jest ważny także dla 25% uczniów i uczennic, którzy wybierając przyszłą szkołę średnią, sugerują się właśnie jego wynikami, szukając szkoły przyjaznej osobom LGBT+. Jest to tak samo ważne, jak zdrowie psychiczne i dobre podejście do ucznia. To pokazuje, że poza dobrym przygotowaniem do matury, uczniowie chcą się po prostu czuć w szkole bezpiecznie - dodał Jakub Hamanowicz, koordynator rankingu w województwie pomorskim.
Wyniki przedstawione zostały w formie Mapy Równości, obejmującej cały kraj i pokazuje szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+.