Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pomnik Tym co za Polskość Gdańska, na pierwszym planie flagi RP
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:00

Patriotyczne uroczystości w Gdańsku

Podczas miejskich uroczystości w maju zostanie upamiętniona 78. rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych Ponarach, 88. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego i Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. W upamiętnieniu ważnych dla kraju postaci i rocznic wezmą udział m.in. przedstawiciele władz miasta i środowisk kombatanckich.

Na 8 maja przypada 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. W poniedziałek, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci  i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W wydarzeniu weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe, młodzieży wraz z nauczycielami i goście.

9 maja - Dzień Europy 

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 09.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Na ten dzień, o godz. 12.05 zaplanowano koncert carillonowi. Na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka narodowe hymny  krajów członkowskich UE. 

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna 

W Gdańsku upamiętnieni zostaną pomordowani w Ponarach - ofiary największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Uroczystość z pełną asystą wojskową odbędzie się we wtorek, 10 maja o godz. 14.00 u stóp Pomnika Ponarskiego na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Pamięć poległych uczci Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ponarskim, który stoi przy Kwaterze Sybiraków głównej alei cmentarza Łostowickiego, po lewej stronie, około 150 metrów za pomnikiem Golgota Wschodu.  

12 maja - 88. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 17 lat. Uczczenie rocznicy 88. śmierci marszałka odbędzie się w piątek, 12 maja, o godz. 11:00 u stóp pomnika na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów i odegranie Marsza I Brygady. W uroczystości weźmie udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański.  

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 

W 79. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino upamiętniony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.  Uroczystość odbędzie się w czwartek, 18 maja o godz. 10.00 pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego RP, wystąpienia oficjalne, modlitwę, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej – Czerwone maki na Monte Cassino.   

Program 

8 maja - 78. rocznica zakończenia II wojny światowej 

  • 14.00 - uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” - ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

9 maja - Dzień Europy 

  • 9.00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 
  • 12.05 - koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta - Wojciech Lauer 

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

12 maja - 87. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 - uroczystość pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia przy ul. Grunwaldzkiej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji . 

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

  • 10.00 - uroczystość pod Pomnikiem generała Stanisława Maczka na placu gen. Maczka u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży 

fot. www.gdansk.pl