Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

W spotkaniu wzięli udział Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. Port Gdańsk reprezentował, Łukasz Malinowski, nowy prezes zarządu i Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktur, a także Kamil Rychlak, przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. 
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:30

Spotkanie z zarządem Portu Gdańsk

We wtorek, 2 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z zarządem Portu Gdańsk, mające na celu wypracowanie rozwiązań minimalizujących problemy związane z pyłem unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami. 

Przed kilkoma dniami, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła się w liście do premiera i prezesa portu o zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, a także skuteczną komunikację z nimi. Odpowiedzią m.in. na te pisma było spotkaniu, które odbyło się 2 maja. Wzięli w nim udział Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. Port Gdańsk reprezentowali: Łukasz Malinowski, nowy prezes zarządu i Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktury. W spotkaniu uczestniczył także Kamil Rychlak, przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. 

Podczas spotkania zaraportowane zostały dotychczasowe działania mające zminimalizować uciążliwości transportowe: 

  • strefy buforowe dla transportu przewożącego węgiel,  
  • mycie ulic portu specjalnymi pojazdami,  
  • zakrywanie ciężarówek przewożących surowiec oraz zraszanie węgla specjalną mieszanką, dzięki której zmniejszają się uciążliwości związane z pyleniem. 

Władze portu zapewniały, że te działania są realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Prezydent Piotr Grzelak wyraził oczekiwanie dopuszczenia kontroli społecznej tych działań.  

Z uwagi na wzrastający poziom uciążliwości władze miasta zwróciły uwagę na konieczność rozszerzenia działań: 

  • mycia ulic nie tylko na terenie portu, ale także na terenie dzielnic sąsiadujących, 
  • bieżącego raportowania działań poprawiających warunki na terenie, gdzie znajdują się hałdy surowca, 
  • rozszerzenie przez port urządzeń do monitorowania (PM10), o urządzenia PM40 z wyższą skutecznością monitorowania niektórych rodzajów pyłów,
  • zareagowania na zgłaszany przez mieszkańców problem pojawiających się w dzielnicy insektów. 

Władze portu zapewniły, że hałdy węgla polewane są wodą oraz specjalnym płynem, który ma zmniejszać uciążliwości związane z pyleniem, ale dostrzega, że ten problem nadal jest i wspólnie z operatorami będzie szukał kolejnych rozwiązań.  

Zarząd Portu zapewnił także prezydentów, że jeszcze w maju na terenie portu stanie specjalna myjnia, w której samochody przewożące węgiel będą dokładnie doczyszczane, tak aby zmniejszył się problem zabrudzenia ulic.  

Prezesi portu odpowiedzieli, że szukają rozwiązania w kwestii monitorowania pyłów i planują instalację czujnika PM 40. Takie rozwiązanie chce także wdrożyć miasto. Prezes Łukasz Malinowski poinformował również, że tematem insektów pojawiających się w dzielnicy zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.