Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Herb Gdańska, dwa lwy, na czerwonym tle
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 17:19

Zakończyła się LXI sesja Rady Miasta Gdańska

W czwartek, 27 kwietnia Radni Miasta Gdańska obradowali nad 76 uchwałami. Przyjęto m.in. te dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, udzielenia dotacji celowych na prace konserwatorskie czy zmiany Statutu wszystkich dzielnic Gdańska.

Kwietniowa sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od comiesięcznej prezentacji prezydent Aleksandry Dulkiewicz, przedstawiającej najważniejsze działania miejskie w minionym miesiącu. Osiągnięcia Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 75-lecia działalności pokazał dyrektor Karol Kalinowski. Przedstawione zostało także sprawozdanie z rocznej działalności Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska za 2022 rok. Przed przystąpieniem do obradowania, swoje oświadczenia wygłosili przewodniczący Klubów Radnych.

Wsparcie dla TBS Motława

Decyzją Rady Miasta Gdańska miasto przekaże Towarzystwu Budownictwa Społecznego Motława 11 857 000 zł. Środki te zostaną przeznaczone na realizację inwestycji przy ul. Człuchowskiej 27 i 29. 

Przedsięwzięcie, poza środkami z miasta, zostanie sfinansowane przy wsparciu z Funduszu Dopłat oraz z kredytu inwestycyjnego z BGK. Pozostałe koszty zostaną pokryte z partycypacji przyszłych najemców i środków własnych TBS.  

W ramach inwestycji powstanie 60 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 2 597,96 m2. W lutym 2024 roku planowane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Budynek będzie wyposażony w windy i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powstanie w nim podziemna hala garażowa, a w ramach inwestycji spółka wybuduje też fragment drogi wewnętrznej wraz z oświetleniem i odwodnieniem. Przebudowane zostanie również przejście dla pieszych przez ulicę Człuchowską, wzdłuż której powstanie chodnik. 

Nabór chętnych na zamieszkanie w nowych mieszkaniach przy ul. Człuchowskiej rozpocznie się w lipcu.  

Szkoły średnie w roku szkolnym 2023/24

Podczas sesji przyjęto plan sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk, z uwzględnieniem szkół prowadzonych przez inne organy. Ma on na celu umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiednio realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.

Sieć szkół średnich w Gdańsku kształtuje się tak samo, jak ta obowiązująca obecnie, w roku szkolnym 2022/23. Pełna lista placówek dostępna jest w załączniku.

Przypominamy, że składanie podań o przyjęcie do gdańskich szkół ponadpodstawowych rozpocznie się w poniedziałek, 15 maja i potrwa do 20 czerwca. Podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się ono poprzez elektroniczny system naboru. W tym roku utworzonych zostało 500 miejsc więcej niż w ubiegłorocznej rekrutacji, a zgodnie z wcześniej przyjętą uchwałą Rady Miasta Gdańska, absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji.

Przedszkole z nową nazwą

Zgodnie z przyjętą uchwałą przedszkole nr 75 w Gdańsku przy ul. Wileńskiej 62 uzyskało imię „Pod tęczą”. Po niedawnym remoncie i termomodernizacji, przedszkole pozyskało nową elewację, na której pojawiły się kolory tęczy w obramowaniach okien. Dzięki kolorowym akcentom nazwa „Pod tęczą” doskonale wkomponowuje się w wygląd budynku.

Termomodernizacja realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Poza pracami związanymi z dociepleniem budynku i nową elewacją wykonane zostały roboty instalacyjne, elektryczne, sanitarne oraz wyrównanie terenu wokół przedszkola, jak również nowe nasadzenia zieleni.  

Przedszkole zyskało również nowe okna, podłogi, grzejniki, drzwi zewnętrzne. Dodatkowo, ze środków poza projektowych tj. z budżetu Miasta Gdańska sfinansowano wymianę drzwi wewnętrznych oraz wymalowano ściany wewnątrz budynku.

Pierwsza próba nadania imienia placówce miała miejsce w 2006 roku. Rozpisano wtedy konkurs na nazwę placówki i wybór ówczesnej Rady Rodziców padł na Przedszkole "Pod tęczą”. Od tego czasu nazwa ta zaczęła funkcjonować w lokalnym środowisku.

W grudniu 2022 roku powrócił pomysł formalnego nadania imienia przedszkolu. Ponownie rozpisano konkurs dla dzieci i rodziców i ponownie większość głosów padła na Przedszkole „Pod tęczą”. Wybór tego imienia wiąże się z wieloma czynnikami. Przede wszystkim jest to nazwa, która od lat jest przekazywana wśród rodzin dzieci uczęszczających do przedszkola i całej społeczności.