Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spacer po dzielnicy z prezydent Gdańska fot  Grzegorz Mehring www gdansk pl (3)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:30

Wizyta prezydent Gdańska w Dzielnicy Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia

W środę, 26 kwietnia odbył się kolejny w bieżącym roku spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz. W dzielnicy Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia rozmowy toczyły się m.in. na temat możliwości odrestaurowania fontanny na Placu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przyszłości dawnego boiska lekkoatletycznego Champion, realizacji inwestycji w teren stawku przy ulicy Pomorskiej oraz urządzenia Skweru przy Subisława.

W spacerze z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wzięli udział radni miasta Gdańska: Karol Ważny, Łukasz Bejm i Jan Perucki, radni dzielnicy, Dyrektor SP nr 60, Zastępca Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Żabinka oraz przedstawiciele Komisariatu Policji V w Gdańsku, Urzędu oraz miejskich jednostek m.in. Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Rozwoju Społecznego, Wydziału Edukacji, Wydziału Skarbu, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej, Straży Miejskiej oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło się na deptaku w okolicy nieczynnej fontanny, gdzie dyskutowano na temat kwestii własnościowych terenu i możliwości odrestaurowania bądź wybudowania nowej fontanny, jak również przyszłości dawnego boiska lekkoatletycznego Champion przy torach SKM na ulicy Subisława. Wyjaśniono, że miasto od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z Archidiecezją Gdańską w sprawie przejęcia terenu, gdzie ulokowana jest fontanna, by móc podjąć działania inwestycyjne. W kwestii boiska lekkoatletycznego, Biuro Rozwoju Gdańska poinformowało, że od października ubiegłego roku procedowany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i na terenie dawnego boiska będzie możliwa realizacja m.in. funkcji sportowych, w tym małego boiska lekkoatletycznego, a projekt planu obecnie jest wyłożony do publicznego wglądu do 17 maja. Prawdopodobnie plan poddany zostanie pod głosowanie Rady Miasta Gdańska na sesji sierpniowej. Jednocześnie prowadzone są prace koncepcyjne dla nowego boiska, które powinny być gotowe pod koniec listopada, a w przyszłym roku rozpocznie się opracowanie dokumentacji projektowej.

W trakcie spaceru poruszono kwestie inwestycyjne na terenie stawku przy ulicy Pomorskiej oraz ukończenia zagospodarowania skwerku przy Subisława ze środków rady dzielnicy. Wyjaśniono, że opracowana na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska dokumentacja projektowa terenu stawku oczekuje na wydanie decyzji przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i po jej otrzymaniu możliwe będzie rozpoczęcie robót budowlanych. W sprawie urządzania skwerku, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że pod koniec ubiegłego roku wykonane zostały utwardzenia ścieżek, a dalsze zagospodarowanie zostanie wykonane w II połowie bieżącego roku.

Z kolei w rejonie skrzyżowania ulic Gospody i Pomorskiej dyskutowano na temat możliwości ulokowania w SP nr 60 klubu sąsiedzkiego oraz siedziby rady dzielnicy, tworzących się rozległych zastoinach wodnych w drodze dojazdowej do posesji przy ul. Tysiąclecia, poprawie warunków ruchu w obrębie skrzyżowania ul. Wejhera z ul. Gospody czy remoncie nawierzchni jezdni i chodników na ulicy Wejhera.

Dyrektor SP nr 60 poinformowała, że nie posiada wolnych powierzchni w swojej szkole na klub sąsiedzki ani siedzibę rady dzielnicy. Wskazała jednak przy tym, że jest otwarta na współpracę z radą dzielnicy w kwestii organizacji imprez dla społeczności z wykorzystaniem wewnętrznej i zewnętrznej infrastruktury szkolnej, a więc pomieszczeń warsztatowni, terenu zielonego i sportowego, jak również możliwość wykorzystania paleniska na biesiady.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wskazał, że są plany utwardzenia płytami IOMB odcinka gruntu przy Tysiąclecia, a dokumentacja w tej sprawie znajduje się w uzgodnieniach Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W ramach zadania „Przebudowa ul. Wejhera w Gdańsku” projektowane są zmiany w organizacji ruchu drogowego w obrębie skrzyżowania ul. Wejhera z ul. Gospody. Przewidziana modyfikacja dotyczy m.in. korekty oznakowania poziomego powierzchni wyłączonej z ruchu, tym samym tworząc powierzchnię na oczekiwanie pojazdu na włączenie się do ruchu w ciągu ul. Gospody.

W kwestii modernizacji ul. Wejhera, Wydział Projektów Inwestycyjnych poinformował, że trwa opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji istniejących chodników w połączeniu z remontem nawierzchni bitumicznej jezdni na odcinku od ul. Gospody do ul. Orłowskiej. Realizacja inwestycji nastąpi po roku 2023.

W ostatniej części spaceru dyskutowano na temat problemów parkowania i oznakowania zmian w organizacji ruchu oraz zabezpieczenia przestrzeni publicznej podczas imprez masowych w Ergo Arenie. W tej kwestii miasto w niedługim czasie podejmie rozmowy na temat możliwości udostępnienia parkującym, na czas imprez, zielonego pasa, który stanowi obecnie rezerwę terenową pod budowę planowanej tzw. Drogi Zielonej, jak również na temat możliwości udostępnienia dla kierowców betonowego placu znajdującego się pomiędzy halą a Szkołą Podstawową nr 77.

W roku bieżącym zaplanowane są jeszcze spacery w Dzielnicach Gdańska: Orunia – Św. Wojciech – Lipce, Olszynka, Suchanino, Zaspa Młyniec oraz Orunia Górna – Gdańsk Południe.