Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Oliwskie Święto Książki, mat  Fundacja Wspólnota Gdańska
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:19

Oliwskie Święto Książki

W sobotę, 22 kwietnia w samym sercu Oliwy odbędzie się święto książki i wszystkich pasjonatów czytelnictwa. W programie zaplanowano m.in. kiermasz i wymianę książek, spacer literacki, spotkania autorskie oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia, idealnym wstępem do uczczenia tego dnia jest udział w organizowanym dzień wcześniej Oliwskim Święcie Książki. Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z partnerami przygotowała wiele atrakcji.

Pierwszą z nich jest rodzinny spacer uliczkami dzielnicy, który poprowadzi Michał Ślubowski, historyk, wraz z Karoliną Ubych, autorką książki „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”. Uczestnicy ruszą śladami bohaterów docierając do różnych, nieoczywistych oliwskich zakamarków. Wydarzenie organizowane jest dla dzieci w wieki 7-12 lat wraz z opiekunami. Spacer odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, start o godz. 11.00.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy: marta@marpress.pl.

Szczegóły w wydarzeniu na facebooku.

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych i happening

W godz. 12.00-18.00 będzie można odwiedzić stoiska lokalnych oficyn wydawniczych, które ustawione zostaną wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Kiermasz Wydawnictw Tutejszych to okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia upragnionej książki w dobrej cenie.

W znajdującym się nieopodal Parku Oliwskim w godz. 12.00-14.00 będzie można wziąć udział w happeningu BEZ CENZURY. Głównym zadaniem będzie napisanie czym jest dla każdego z nas czytanie.

Spotkania literackie i warsztaty

Oliwski Ratusz Kultury o godz. 12.00 zaprasza na spotkania z polską poezją, które poprowadzi grupa teatralna Konrada Steina. Będzie można wysłuchać tam wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w ich interpretacji.

O godz. 12.00 i 13.00 wystartują warsztaty "Sketchnoting - notatki graficzne w pisaniu opowieści i życiu codziennym". Poprowadzi je Kinga Willim, autorka „Narzędziownika pisarza”, poetka i pisarka, która podzieli się swoim doświadczeniem. Uczestnicy wykonają różnorodne ćwiczenia pisarskie, poznają sposoby graficznego notowania, a następnie połączą poznane techniki tworząc własne opowieści. Będą pracować indywidualnie i w grupach, a powstałe krótkie historie posłużą do samodzielnego rozbudowania ich w przyszłości.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl. Szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na facebooku.

O godz. 14.00 rozpocznie się spotkanie wokół najnowszej książki Michała Ślubowskiego „Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”, wydanej przez Wydawnictwo Marpress. Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych. Rozmowę poprowadzi Dominika Ikonnikow.

Szczegóły na facebooku. 

Godz. 16.00 to początek niezwykłej podróż. Uczestnicy przeniosą się wspólnie do świata wyobraźni gdańskiej autorki, Moniki Milewskiej. „Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc” to zbiór sztuk scenicznych i słuchowisk autorki, wydanych przez krakowską Księgarnię Akademicką.  Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu Kultury znakomici gdańscy aktorzy: Elżbieta Goetel - Dąbkowska, Jerzy Kiszkis i Jarosław Tyrański przeczytają fragmenty utworów. Spotkanie poprowadzi prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Szczególy na facebooku.

O godz. 18.00 rozpocznie się Błyskawiczny Konkurs Literacki A4. To okazja dla wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją twórczością z szerszą widownią. Forma literacka jest dowolna – felieton, opowiadanie, blog, wpis w mediach społecznościowych itp. Zgłoszony tekst musi być niepublikowany i nienagrodzony w innych konkursach.

Zabawa trwa 2-3 godziny. Zgłoszeni autorzy czytają teksty, publiczność słucha, oceniają jurorzy - literaci: Izabela Morska, Wojciech Boros i Andrzej Fac. Po prezentacji wszystkich uczestników jury wydaje werdykt i przyznaje nagrody. Pula nagród wynosi 1200 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: borosw@wp.pl.

Regulamin i szczegóły na facebooku.

Wydarzenia w Bibliotece Oliwskiej

Oliwskie Święto Książki rozgości się także w Bibliotece Oliwskiej. Tam zaplanowano spotkania literackie dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Pierwsze, o godz. 12.00 inspirowane będzie powieścią „Piaskowy Wilk” autorstwa Åsy Lind (Wydawnictwo Zakamarki), zabierze uczestników w świat przyjaźni pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Dzieci wysłuchają fragmentów książki o piaskowym wilku, która będzie pretekstem do rozmów o relacjach, ale również o stereotypach w postrzeganiu wilków i ciekawostkach o tym gatunku.

Drugie spotkanie, o godz. 13.00 oparte na opowiadaniu Martina Widmarka pt. „Tajemnica diamentów” z lubianej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (Wydawnictwo Zakamarki), to zabawa z uczestnikami, którzy samodzielnie próbują rozwiązać kryminalną zagadkę, słuchając fragmentów książki. Dzieci poznają pracę detektywa i akcesoria pomocne w jego pracy, a także dowiedzą się, czym są diamenty.

Zajęcia poprowadzi Kamyk Studio. Zapisy pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl, a szczeóły na facebooku.

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie www Fundacji Wspólnoty Gdańskiej. 

Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane przez miasto Gdańsk.