Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kwietniowe kolegium z przewodniczącymi zarządów dzielnic
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 19:14

Kwietniowe kolegium z przewodniczącymi zarządów dzielnic

W środę, 5 kwietnia odbyło się kolejne w tym roku spotkanie zastępcy prezydent Gdańska z przewodniczącymi zarządów dzielnic. Podczas spotkania przedstawiono m.in. Gdańską Politykę Zieleni, Program Jaśniejszy Gdańsk, stan realizacji zadań ze środków Rad Dzielnic czy projektów z Budżetu Obywatelskiego.

- To ważne, abyśmy jak najczęściej się spotykali i podejmowali ważne dyskusje dotyczące wszystkich gdańskich dzielnic - rozpoczął spotkanie Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Dziś w formule online, ale będziemy dążyć do jak najczęstszych spotkań stacjonarnych.

W spotkaniu poza prezydentem Piotrem Grzelakiem i przewodniczącymi zarządów dzielnic udział wzięli Małgorzata Polan, zastępca dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska ds. Projektów Budżetu Obywatelskiego i Rad Dzielnic, Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska, Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska oraz Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Pierwszym omówionym tematem była współpraca Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska z Radami Dzielnic oraz stan realizacji zadań ze środków Rad Dzielnic. Przedstawione zostały te zadania, które obecnie znajdują się na etapie przygotowania, znajdują się na etapie realizacji, czekają na dokumentację projektową lub dokumentacja jest opracowywana oraz te, które czekają na rozpoczęcie robót budowlanych.

Drugim poruszonym tematem były realizacje Wydziału Projektów Inwestycyjnych. Przedstawiony został Program Jaśniejszy Gdańsk, w ramach którego corocznie 50 miejsc zyskuje nowe i nowoczesne oświetlenie, a kolejnych 50 jest projektowane, harmonogram termomodernizacji placówek oświatowych, informacje, z jakich źródeł zewnętrznych korzysta Gdańsk przy planowaniu i realizacji inwestycji oraz programów rozwoju „Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta”.

Następnie Biuro Rozwoju Gdańska przedstawiło Gdańską Politykę Zieleni, czyli dokument zawierający wytyczne dotyczące kształtowania zieleni w mieście i zwiększania jej dostępności dla mieszkańców. Jest on punktem wyjścia dla działań wielu jednostek miejskich oraz urbanistów tworzących plany miejscowe w Gdańsku. Określa także spójną, planową i długoterminową politykę rozwoju zielonej infrastruktury w skali ogólnomiejskiej.

Kolejną poruszoną kwestią była praca nad studium pasma alei Grunwaldzkiej, czyli próbą odejścia od punktowego rozpatrywania wniosków dotyczących planów miejscowych na rzecz wypracowania spójnych wytycznych dla całego obszaru. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska zapowiedział kolejny etap prac, którym tym razem będą to konsultacje nad wypracowanymi dotychczas rozwiązaniami w poszczególnych dzielnicach.

Na zakończenie podsumowane zostały realizacje projektów z Budżetu Obywatelskiego. Ze 115 projektów wygranych w 2021 roku 80 zostało już zrealizowanych, 33 są w trakcie realizacji, a 2 zostały wstrzymane przez konserwatora. Natomiast ze 121 projektów do realizacji z 2022 roku 44 jest w trakcie realizacji, 76 jest realizowanych, a 1 projekt został wstrzymany przez konserwatora.