Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:30
Poprawia się stan zbiornika Strzelniczka II
Od kilku dni poprawia się natlenienie wody w zbiorniku Strzelniczka II. Od chwili przyjęcia pierwszego zgłoszenia, prowadzone są tam intensywne działania, minimalizujące skutki zanieczyszczenia. Oprócz małych napowietrzaczy przy zbiorniku pojawił się również znacznie większy aerator, który będzie tam pracował, aż do pełnego zneutralizowania szkodliwej substancji. Pracownicy Gdańskich Wód pełnią dyżury w systemie trzyzmianowym, stale monitorując sytuację na zbiorniku. Działania będą kontynuowanie przez kolejne dni, również w okresie Świąt Wielkanocnych.
- Już od kilku dni prowadzimy intensywne działania przy zbiorniku Strzelniczka II. W poniedziałek spotkaliśmy się po raz kolejny z zespołami wszystkich miejskich instytucji zaangażowanych w ten temat. Dzisiaj możemy powiedzieć, że sytuacja, jeżeli chodzi o odczyty wody, powoli się stabilizuje – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Udało nam się pozyskać dodatkowe pompy, które już działają i mają pomóc w jak najszybszym przywróceniu życia w tym zbiorniku. Dążymy do jak najszybszego wzrostu natlenienia wody.
Napowietrzanie przynosi efekty
Przy zbiorniku Strzelniczka II przez całą dobę obecni są pracownicy Gdańskich Wód, którzy monitorują sytuację.
- W tej chwili nasze działania, jako administratora zbiorników retencyjnych, skupiły się przede wszystkim na tym, żeby jak najszybciej przywrócić sytuację do normy, żeby odtworzyć życie w tym zbiorniku. Nasze pomiary i działania są właśnie na tym skoncentrowane. Mamy już dużo większą wiedzę na temat procesów, które się dzieją w zbiorniku. A doszło w nim do gwałtownego ubytku tlenu w wyniku dostania się substancji, która bardzo szybko tlen skonsumowała – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - W związku z tym podjęte zostały działania związane z napowietrzaniem. Wczoraj zamontowano tutaj kolejny aerator, który jest urządzeniem jeszcze bardziej profesjonalnym, o większej mocy.
Stan wody w zbiorniku powoli się poprawia. Sukcesywnie rosną współczynniki, które wskazują na zawartość tlenu w wodzie.
- Te wszystkie działania przynoszą nieznaczny efekt. Będziemy je jeszcze prowadzić wiele dni, a może nawet docelowo wiele tygodni, żeby sytuacja wróciła do normy. Już dziś ostrożnie można powiedzieć, że widzimy po pomiarach, że idzie to w dobrym kierunku i strefa natlenienia w zbiorniku się poprawia. Gdańskie Wody pracują na trzy zmiany, pracownikom zapewniliśmy zaplecze socjalne w postaci kontenera. Także podczas świąt będziemy pracować na trzy zmiany – podkreśla Ryszard Gajewski.
Ujęcia wody pitnej w pełni bezpieczne
- Dwadzieścia kilka kilometrów od zbiornika Strzelniczka II, rzeką Radunią do jeziora Straszyńskiego wpływa woda, która następnie w procesie uzdatniania podawana jest do sieci mieszkańcom Gdańska. Jako Gdańskie Wodociągi prowadzimy wzmożony monitoring – mówi Magdalena Rusakiewicz, wiceprezes Gdańskich Wodociągów. - Przeprowadzamy dużo więcej badań niż robimy to zazwyczaj i zapewniam, że wszystkie parametry wody, która wpada do jeziora Straszyńskiego są w normie. System ujęć wody w Gdańsku jest bezpieczny i bez obaw można pić wodę z kranu - podkreśla Magdalena Rusakiewicz.