Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:30
Wiosna rozkwita poezją
21 marca to Światowy Dzień Poezji. Od kilku dni, na niemal 100 przystankach autobusowych, na terenie całego miasta można spotkać plakaty, na których są poetyckie utwory "występujące przeciw rzeczywistości". Kampanii projektu Gdańsk Miasto Literatury towarzyszy konkurs z nagrodami. W piątek, 24 marca o godz. 18.00 przy Długiej 35 odbędzie się spotkanie z autorami kilku z wierszy. Rozmowę z Patrycją Sikorą, Natalią Malek, Adamem Kaczanowskim i Jarosławem Futymskim poprowadzi Jakub Skurtys.
- Te wiersze nie wyznają cichych wątpliwości, nie separują się od tłumu, nie odżegnują się – one występują. Biorą na siebie nowe obowiązki. Szukają adekwatnego gestu, wpisują się w powszechne dyskursy, mają poglądy. Zaczęły szukać dla siebie nowej roli, zagranej wyraźnie przeciw czemuś, za czymś. Fakt, im są lepsze, tym mniej oczywiste dają rozwiązania. Niewiadome się po nich mnożą, ale niepewność świata to już nie wszystko, na co tym razem je stać. Nie boją się występować i wygląda na to, że będą występować coraz głośniej. Można to zabić śmiechem, zabronić tego uchwałą ku czci, ale nie widzieć, że coś się w tej sprawie zmieniło, nie warto. Bo znowu, chyba, idzie dla wiersza nowe. Stare niech tańczy z nim – pisze w tekście kuratorskim kampanii Marcin Hamkało, koordynator programu Gdańsk Miasto Literatury.
Na plakatach można znaleźć wiersze 12 autorów. Wśród nich jest także poezja w języku angielskim i ukraińskim. Za wybór wierszy do kampanii odpowiada zespół programu Gdańsk Miasto Literatury.
Pełna lista utworów:
- Katarzyna Szaulińska - moja córka lubi sprawdzać czy ma różowe w oku tam gdzie się pokazuje jedzie mi tu czołg
- Natalia Malek - jak zostać kierowcą Tadeusza Kantora?
- Marta Ewa Romaneczko - Nie cierpię Miłosza noblisty
- Jarosław Futymski - яка різниця як я пахну | co za różnica czym pachnę
- Patrycja Sikora – Fałdy
- Julia Szychowiak - Myślę, że poradzilibyśmy sobie…
- Tomasz Bąk – Funghi
- Jacek Dehnel - Przez most i dalej
- Piotr Czerski – Nowa taryfa
- Jakobe Mansztajn – Wiersz programowy
- Adam Kaczanowski – Czekaj, czekaj
- Ilya Kaminsky- we lived happily during the war | żyliśmy szczęśliwie podczas wojny
Plakaty, które można zobaczyć na przystankach autobusowych zaprojektowała Martyna Wędzicką-Obuchowicz.
Konkurs z nagrodami i poetyckie spotkanie
Konkurs towarzyszący kampanii polega na odnalezieniu plakatu z wierszem w przestrzeni miasta i zrobieniu sobie z nim zdjęcia, nagrania relacji, rolki lub innego formatu do mediów społecznościowych. Materiał należy do 23 marca udostępnić publicznie na Instagramie czy Facebooku, z dopiskiem #GdańskMiastoLiteratury lub oznaczyć profil (@gdanskmiastoliteratury) w inny sposób, np. w komentarzu, pod konkursowym postem.
Jak mówią organizatorzy, na autorów najciekawszych zdjęć i nagrań czekają bardzo cenne, powszechnie pożądane i niezwykle kulturalne nagrody, które będzie można odebrać m.in. 24 marca, o godz. 18.00 przy ul. Długiej 35, podczas spotkania z udziałem autorów i autorek WIERSZY WYSTĘPUJĄCYCH.
- Więcej o spotkaniu można przeczytać w wydarzeniu na facebooku Gdańsk Miasto Literatury.
- Więcej o kampanii Wiersze Występujące można przeczytać na stronie internetowej projektu Gdańsk Miasto Literatury.