Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2419196
Zdjęcie portretowe: Agnieszka Klugmann

Agnieszka Klugmann
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Data publikacji 16:00

Światowy Dzień Wody w Gdańsku

Gdańskie Wodociągi i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo Kanalizacyjna zapraszają do wspólnego świętowania Światowego Dnia Wody. W środę, 22 marca w okolicy Pętli Autobusowo-Tramwajowej Siedlce w godzinach od 7.30 do 10.00 rozdawane będą darmowe testy do badania twardości wody. W programie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody w Gdańsku zaplanowano także zwiedzanie Ujęcia Wody Czarny Dwór oraz zajęcia edukacyjne programu Hydromisja.

 

Testy twardości wody

- Testy twardości wody to przydatne narzędzie, dzięki któremu można w prosty sposób sprawdzić jaka woda płynie w naszych kranach – mówi Jacek Skarbek, prezes Zarządu GIWK. To, czy jest twarda, czy średniotwarda zależy od ujęcia, z którego jest ujmowana.

W 2022 roku na terenie Miasta Gdańska ok. 83% zaopatrzenia w wodę pochodziło z ujęć głębinowych (w tym 8% z ujęcia drenażowego w Pręgowie), a 17% z ujęcia powierzchniowego w Straszynie. Podstawowe ujęcia wody głębinowej dla gdańszczan to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Dodatkowo część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze.

Za twardość wody odpowiadają głównie związki wapnia i magnezu. 83% dostarczanej mieszkańcom Gdańska kranówki pochodzi z ujęć głębinowych – najczystszych i bogatych w minerały. Do stosowania diety bogatej w wapń i magnez nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Woda uboga w minerały byłaby bezwartościowa dla organizmu, szczególnie niekorzystnie wpływając na gospodarkę cholesterolową czy równowagę elektrolityczną, zwłaszcza w połączeniu z dietą ubogą w składniki odżywcze. Innym sposobem sprawdzenia twardości wody jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanej wyszukiwarki na stronie Gdańskich Wodociągów.

Twarda woda jest dobra dla zdrowia, ale nie lubią jej domowe sprzęty AGD. Proste, sprawdzone pomysły na to, w jaki sposób usunąć kamień np. z czajnika elektrycznego czy słuchawki prysznicowej można znaleźć na nowej platformie o wodzie hydromisja.pl.

Zwiedzanie Ujęcia Wody Czarny Dwór i zajęcia edukacyjne

Z okazji Światowego Dnia Wody spółka Gdańskie Wodociągi zaprosiła uczniów gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zwiedzanie Stacji Ujęcia Wody Czarny Dwór. Pracownicy Gdańskich Wodociągów w bardzo przystępny sposób opowiedzą dzieciom i młodzieży: skąd się bierze woda w kranie. Wizyty uczniów odbywać się będą w godz. 9.00-15.00. Zaplanowano 15 grup zwiedzających. Obowiązywały wcześniejsze zapisy.

- Oferta zwiedzania Stacji Czarny Dwór spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież, to ta grupa, która dzięki zdrojom montowanym przez naszą spółkę w szkołach i przedszkolach bez obaw sięga po wodę z kranu. Teraz wyposażymy ja w wiedzę, skąd się ta woda bierze – podkreśla Jacek Kieloch, prezes Gdańskie Wodociągów.

SUW Czarny Dwór jest to ujęcie wody głębinowej, które w rocznej produkcji wody na terenie Gdańska ma największy udział. W 2022 roku wyprodukowało na potrzeby gdańszczan 5,6 mln m3 wody. Znajduje się w pasie nadmorskim, w sąsiedztwie malowniczego Parku Reagana. Stacja ujmuje wodę z 38 studni, wśród których: dwie to studnie kredowe znajdujące się na głębokości 219 m i 210 m, studnie trzeciorzędowe znajdujące się na głębokości 90 – 94 m oraz czwartorzędowe na średniej głębokości 35 – 40 m. Teren ujęcia położony jest wzdłuż nadmorskiego tarasu pomiędzy Jelitkowem a Zaspą (od ul. Pomorskiej do ul. Hallera).

W tym samym czasie młodsze dzieci z Przedszkola Kota Edwarda dowiedzą się „Czy woda jest niebieska?”. To tytuł zajęć prowadzonych w ramach programu edukacyjnego Hydromisja, realizowanego przez GIWK. Spółka odwiedzi grupę pięciolatków, by opowiedzieć im jakie właściwości ma woda. Podczas tego spotkania dzieci nauczą się rozpoznawać jej odgłosy wody oraz wykonają wiele sensorycznych doświadczeń przy użyciu kranówki.

Hydromisja.pl – nowy portal edukacyjny o wodzie

Z okazji Światowego Dnia Wody uruchomiony został nowy portal edukacyjny hydromisja.pl ze sprawdzoną wiedzą od specjalistów z branży wodociągowej. Portal powstał z przekonania, że „nauka przez zabawę” to klucz do sukcesu w edukacji. Na platformie edukacyjnej można znaleźć wiele angażujących materiałów edukacyjnych – od artykułów „pigułek wiedzy” przez wideo-tutoriale, jak przeprowadzić wodne doświadczenia w domu, czy ekologiczny audiobook po grę przeglądarkową „Skąd się bierze woda w kranie”.

Światowy Dzień Wody – idea

Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez ONZ odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody mają inspirować do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody w społecznościach lokalnych i na świecie. Co roku święto to odbywa się pod innym pod hasłem przewodnim – w tym roku jest to „Przyspieszenie zmian.” Gdańskie Wodociągi i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo Kanalizacyjna zapraszają gdańszczan do wspólnego świętowania Światowego Dnia Wody.