Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:30

Mikołaj Kopernik na nowym sztandarze

Po 60 latach wymieniony został szkolny sztandar I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Uroczystość, która odbyła się w środę, 15 marca upamiętniła także 550 urodziny patrona szkoły. Nowy sztandar został ufundowany przez zaprzyjaźnionych darczyńców.

I Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych placówek edukacyjnych w Gdańsku. Początek działalności datowany jest na 1945 rok, natomiast imię Mikołaja Kopernika nadano szkole w 1964 roku. Wtedy też powstał pierwszy sztandar szkoły, który przetrwał w oryginalnej formie do czasów obecnych.

W 550 rocznicę urodzin astronoma oraz w trakcie trwającego roku Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcące pozyskało nowy sztandar zaprojektowany przez prof. Wojciecha Sęczawę, rzeźbiarza i pracownika gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- To, co łączy waszego patrona i was jako społeczność to na pewno troska o dobro wspólne. Jego liczne talenty i przede wszystkim nieustająca praca i empatia sprawiała, że jego dzieła przetrwały. Chciałabym, żebyście swoim nastawieniem zarażali także innych, żebyście wprowadzali w wasze rozmowy refleksje o tym, jaka jest nasza rola w tworzeniu dobrego świata. Jestem pewna, że tutaj, w tej społeczności ta refleksja jest obecna i jesteście przygotowani przekazywać ją dalej - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Na nowy sztandar, poza wizerunkiem Mikołaja Kopernika, składa się także 8 symboli, które symbolizują szkołę i jej uczniów:

  • pszczoła – pilność, mądrość, pracowitość, posłuszeństwo i porządek
  • lotos – stałość, wtajemniczenie i czystość
  • pięciopłatkowa róża – pięć żywiołów, powtarzalność w kręgu wieczności. Tajemnica, zaufanie i dyskrecja
  • ślimak – powolność, ale również wytrwałość, upór i rozwaga
  • akant – więź zespołowa, współdziałanie, rozwiązywanie problemów i trudności w życiu i nauce
  • pies – wierność, przyjaźń, odwaga i inteligencja
  • kula i koło – nieskończoność, kompletność, doskonałość. Koło symbolizuje również zmienność losu
  • muszla – umysł, odkrycie naukowe, ochrona życia i nieśmiertelność

- Jestem bardzo dumna z tego, jak pracuje nasza młodzież i nauczyciele, i że umiemy łączyć tradycję z nowoczesnością. Mamy wśród naszych uczniów oczywiście społeczników, którzy działają na różnych płaszczyznach. Mamy laureatów olimpiad historycznych i polonistycznych, ale też mamy świetnych chemików, fizyków czy matematyków. Wszyscy mogą się poczuć tutaj komfortowo i rozwijać swoje liczne umiejętności - mówi Elżbieta Krupa-Grabowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali wyniki wewnątrzszkolnej sondy dotyczącej wiedzy o patronie i „wywiad”, który mógłby zostać przeprowadzony z Mikołajem Kopernikiem w dzisiejszych czasach. Wygłoszony został też wykład o astrofizyce, a na koniec przeprowadzony został quiz, po którym trzy najlepsze osoby otrzymały książki o wybitnym polskim astronomie.

Załączniki