Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Sejmowa delegacja z wizytą w Gdańsku fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 16:00

Sejmowa delegacja z wizytą w Gdańsku

Od tygodnia trwa w Sejmie protest dorosłych osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy domagają się podwyższenia renty socjalnej. We wtorek, 14 marca z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Joanną Cwojdzińską, przewodniczącą koła PSONI Gdańsk o kompleksowych rozwiązaniach wsparcia na rzecz osób z niepełnosprawnościami rozmawiały Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek sejmu RP, Jagna Marczułajtis-Walczak i Marzena Okła-Drewnowicz.

Wizyta rozpoczęła się od przedstawienia prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku systemu wsparcia dziecka, a następnie ucznia i absolwenta edukacji specjalnej. Dla tych osób przeznaczone są Ośrodek Wczesnej Interwencji, szkoła podstawowa i szkoła przysposabiająca do pracy, warsztaty terapii zajęciowej (przygotowujące do aktywności zawodowej), Środowiskowy Dom Samopomocy (dla absolwentów wymagających intensywnego wsparcia), mieszkalnictwo ze wsparciem, asystentura osobista osoby z niepełnosprawnością, opieka wytchnieniowa i asystencja prawna.

- Kompleksowy program wsparcia osób z niepełnosprawnościami powinien zawierać rozwiązania zapewniające tym osobom godne życie. Przyjechałyśmy dziś do Gdańska z posłankami Marzeną Okłą-Drewnowicz i Jagną Marczułajtis-Walczak, by przyjrzeć się sprawdzonym rozwiązaniom w tym zakresie. Gdańsk daje dobry przykład innym, jak powinno wspierać się osoby z niepełnosprawnościami na każdym etapie życia, w tym w zakresie mieszkań wspomagających - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek sejmu.

Delegacja zapoznała się także z Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym odwiedzając Zespół Mieszkań ze Wsparciem „Nasz Dom” przy ul. Dąbka. Składa się on z 17 samodzielnych mieszkań, gdzie od 2007 roku mieszkają dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym miejscu odbywają się również treningi mieszkaniowe oraz realizowana jest usługa weekendowa (wytchnieniowa) dla osób bardziej zależnych.

- Gdański Program Mieszkalnictwa Społecznego został wymyślony, stworzony i jest współprowadzony przez organizacje pozarządowe. To szansa na godne i na tyle, na ile to możliwe, samodzielne życie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Cieszę się, że panie posłanki chciały zobaczyć, jak taki dom działa. To ważne, zwłaszcza dzisiaj, w trakcie debaty poświęconej temu, czy każda osoba z niepełnosprawnością musi mieszkać w domu pomocy społecznej. Jeden z naszych domów przy ul. Dąbka jest przykładem na to, że takie samodzielne funkcjonowanie jest możliwe - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zespół Mieszkań Społecznych to kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w obszarze samodzielnego zamieszkania, w ramach którego realizowane są m.in.:

  • diagnoza środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną w obszarze potrzeb i możliwości związanych z samodzielnym zamieszkaniem,
  • trening mieszkaniowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • tworzenie warunków do maksymalnej samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną mieszkających w otwartym środowisku poprzez bieżące wspieranie organizacji ich codziennego życia (m.in. asystowanie w zarządzaniu pieniędzmi, czasem wolnym, przygotowywaniu posiłków i inne),
  • współpraca z rodzinami osób z niepełnosprawnością intelektualną, które przygotowują się bądź mieszkają samodzielnie,
  • współpraca z pracownikami placówek dziennego pobytu: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i innymi środowiskami wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, które przygotowują się do samodzielnego mieszkania lub mieszkają samodzielnie.

W Gdańsku poza Zespołem Mieszkań ze Wsparciem funkcjonują 3 mieszkania wspomagane, w których mieszka od 2 do 3 osób chcących korzystać z takiej formy wsparcia. W planach jest otworzenie kolejnych trzech takich mieszkań.

Załączniki