Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zieleń i woda - grafika
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:03

Zieleń i woda. Projekty dla Gdańska - seminarium

W poniedziałek, 6 marca, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się seminarium poświęcone kwestiom kształtowania tzw. zielonej i niebieskiej infrastruktury miasta w dobie postępujących zmian klimatycznych oraz pojawiających się nowych wyzwań dla kształtowania przestrzeni Gdańska. Wydarzenie otworzy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Tematem wystąpienia prezydent, które rozpocznie się o godzinie 12.00 będzie zielona i niebieska polityka miasta. Celem spotkania jest przedstawienie zarówno wypracowanych polityk miejskich jak i kluczowych projektów związanych z kształtowaniem i rozwojem zielonej i niebieskiej infrastruktury miasta, obecnie realizowanych lub przygotowywanych do realizacji. W szczególności zaprezentowane zostaną studia związane z wprowadzaniem zieleni w przestrzeni miasta oraz wykorzystaniem gdańskich akwenów. Program seminarium dostępny jest na stronie gdansk.pl. W wydarzeniu mogą wziąć udział zainteresowani przedstawiciele mediów.

Najważniejsze zagadnienia seminarium

Kwestie kształtowania tzw. zielonej i niebieskiej infrastruktury miasta w dobie postępujących zmian klimatycznych oraz pojawiających się nowych wyzwań dla kształtowania przestrzeni Gdańska stają się przedmiotem coraz większej uwagi społeczności miasta. Formułowane są różnorodne oczekiwania co do wprowadzania zieleni w przestrzeni miejskiej oraz bardziej racjonalnego gospodarowania wodami.

Równocześnie już od dłuższego już czasu prowadzone są w Biurze Rozwoju Gdańska prace nad sformułowaniem zarówno kompleksowych polityk miejskich co do kształtowania i włączenia w procesy rozwoju miasta układów zieleni oraz cieków i zbiorników wodnych. Wnioski co do tych kwestii pojawiały się już w trakcie dyskusji prowadzonych w trakcie tzw. Gdańskich Debat Miejskich czy wykładów otwartych, organizowanych przez Biuro Architekta Miasta od 2021 roku. Na ich bazie sukcesywnie przygotowywane są projekty studialne i wdrożeniowe, mające na celu przełożenie założeń tych polityk na konkretne idee i pomysły dotyczące poszczególnych przestrzeni.