Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Z młodzieżą o spójności społecznej i tolerancji fot  pixabay com
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 13:30

Z młodzieżą o spójności społecznej i tolerancji

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) we współpracy z Miastem Gdańsk, zaprasza na cykl warsztatów dla polskiej i ukraińskiej młodzieży na temat budowania równego, włączającego i spójnego społeczeństwa, opartego na zasadach wzajemnego zrozumienia i szacunku. Trzydniowe warsztaty odbędą się w dniach 3 - 5 kwietnia w godz. 9.00-18.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Warsztaty będą przeprowadzone w języku angielskim. Do udziału w nich zachęca udostępniony film na facebooku. Ich celem jest:

  • tworzenie wspólnej wizji pokojowych, spójnych i integrujących społeczności między osobami o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, z różnych kultur i religii,
  • rozpoznawanie i przeciwdziałanie uprzedzeniom, stereotypom i nienawiści opartej o różnice w tożsamości,
  • prowadzenie dyskusji na tematy związane z tożsamością w bezpieczny sposób, który sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i szacunkowi,
  • tworzenie sieci podobnie myślącej młodzieży w celu promowania zrozumienia i niedyskryminacji w swoich społecznościach lokalnych.

Zapisy online trwają do północy 24 marca. Broszura zapraszająca dostępna jest w załączniku.

Osoba uczestnicząca:

  • musi mieć nie więcej niż 30 lat w momencie składania wniosku,
  • musi być polską lub ukraińską młodzieżą mieszkającą w Gdańsku,
  • warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Osoby uczestniczące muszą być w stanie skutecznie komunikować się w języku angielskim z trenerami i innymi osobami uczestniczącymi (poziom około średniozaawansowany),
  • cechuje się otwartością, wrażliwością i szacunkiem dla różnorodności, gotowością do nauki i współpracy w zespole, zaangażowaniem w inicjowanie pozytywnych zmian w swojej społeczności,
  • powinna wykazać się motywacją do wprowadzania zmian w swojej społeczności i budowania lokalnych sieci współpracy.

Po zakończeniu warsztatów osoby uczestniczące zaprojektują i zrealizują działania w swoich lokalnych społecznościach. Aby wesprzeć ich w przekuwaniu pomysłów w konkretne działania, młodzież będzie mogła skorzystać z indywidualnych sesji coachingowych.

Wybrane osoby uczestniczące będą miały szansę zaprezentować swoje inicjatywy pod koniec 2023 roku w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Informacji na temat warsztatu udzieli Barbara Borowiak w Wydziale Rozwoju Społecznego: e-mail: barbara.borowiak@gdansk.gda.pl, tel: 58 526 8009.