Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:11
Posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina w Gdańsku
W pierwszą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w Gdańsku spotkali się członkowie Grupy Roboczej Ukraina Europejskiego Komitetu Regionów. Przedstawiciele międzynarodowej delegacji odwiedzili także miejsca udzielające pomocy oraz integrujące społeczność uchodźców z mieszkańcami Gdańska.
Spotkanie delegacji rozpoczęła wizyta na Skwerze Bohaterskiego Mariupola, który znajduje się u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki we Wrzeszczu. Zapalono tam znicze. Była to także okazja do spotkania się z ukraińską społecznością mieszkającą w Gdańsku. Zagranicznej delegacji i Aleksandrze Dulkiewicz, prezydent Gdańska towarzyszył Oleksandr Plodystyi, konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku.
Następnie goście udali się do Bazyliki Mariackiej, gdzie złożyli kwiaty przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza.
Członkowie Grupy Roboczej Ukraina spotkali się w kolebce Solidarności
Głównym punktem spotkania było posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina, które odbyło się bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. W spotkaniu, które prowadziła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która jest także przewodniczącą tej Grupy Roboczej, udział brali m.in. Vasco Cordeiro przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i szefowie politycznych frakcji w EKR. Europejski Komitet Regionów jest najważniejszą w UE instytucją zrzeszającą samorządowców, na co dzień współpracujących także z Komisją Europejską. Obecność delegacji w Polsce, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę pokazuje, solidarność i brak podziałów w kwestii walki o wolną Ukrainę. Obrady rozpoczęto minutą ciszy oddając hołd wszystkim zmarłym i poszkodowanym Ukraińcom. Podczas spotkania poruszano także wątki związane z przeciwdziałaniem korupcji i dotyczące transparentności wydawania środków publicznych.
- Zebraliśmy się dzisiaj tutaj z okazji tragicznej i smutnej okazji: dokładnie rok po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji wojski rosyjskich na Ukrainę. Historyczne wydarzenia, które mają teraz miejsce w Ukrainie, mają nie mniejsze znaczenie niż te, które działy się w Gdańsku. Przypomnę, że to w Gdańsku rozpoczęła się 1 września 1939 roku II wojna światowa – mówiła podczas posiedzenia Aleksandra Dulkiewicz,. - Decyzja z ubiegłego roku o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej, miała ogromne znaczenie symboliczne. Chociaż sama akcesja jest procesem długotrwałym i politycznym, to reformy przeprowadzane na drodze do niego, przynoszą krajowi niekwestionowane korzyści. Podstawowym kryterium w tym przypadku jest praworządność z naciskiem na przejrzystość i walka z korupcją. To jest temat naszego dzisiejszego spotkania. Korupcja na poziomie lokalnym, zwłaszcza w czasie wojny, jest kwestią, która budzi nasze wielkie obawy i wymaga uwagi nas wszystkich.
O działaniach Komitetu Regionów w kwestii wspierania Ukrainy mówił przewodniczący Vasco Cordeiro.
- Po pierwsze: Ukraina jest krajem europejskim, który został zaatakowany i znajduje się w stanie wojny. Komitet Regionów od pierwszego dnia potępia tę inwazję i stoi po stronie Ukraińców. Dzisiejsze spotkanie grupy roboczej wnosi dodatkowy wymiar do naszych relacji z Ukrainą, ponieważ nawiązuje do procesu akcesji. Ten proces realizowany jest na poziomie regionalnym i lokalnym, a my – jako Komitet Regionów – podejmujemy zobowiązania wobec tego procesu. To jest właśnie ten drugi wymiar naszych relacji z Ukrainą. W obydwu tych perspektywach chcemy stworzyć Ukrainę, która będzie suwerenna, niezależna i integralna, będzie budowała lokalną demokrację z poszanowaniem praworządności, tolerancji i wolności jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej – mówił Vasco Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.
Ważny głos z Ukrainy
W spotkaniu uczestniczył także Andrij Sadowy, mer Lwowa, który łączył się z uczestnikami spotkania online.
- Spodziewamy się dziś zmasowanych ataków ze strony Rosji, w związku z tym musiałem pozostać we Lwowie. Od początku wojny wszyscy prognozowali, ile dni czy tygodni wytrzyma Ukraina. Dzisiaj eksperci zaczynają zastanawiać się, kiedy rozpadnie się to imperium zła, kiedy dojdzie do rozpadu Rosji. Siła ducha i woli Ukraińców jest rzeczą niewymierną, bo nasze siły zbrojne to nie tylko 400 tys. żołnierzy, to jest 40 milionów Ukraińców, którzy ramię w ramię walczą o wolność Ukrainy. Lwów jest obecnie największym hubem leczniczym w Ukrainie jak nie na świecie. Nasz szpital przyjął 11 000 osób, które odniosły obrażenie i są ranne. To są nasi żołnierze, to są kobiety, to są dzieci, to są osoby w wieku starszym. W związku z tym we Lwowie teraz tworzymy centrum rehabilitacyjne. Zastanawiamy się wciąż, gdzie ulokować wszystkich potrzebujących, gdzie będziemy pracować, skąd wziąć protezy czy środki lecznicze, ponieważ powinniśmy zapewnić wszystkim tym osobom dobre życie. W 2025 roku jako Lwów będziemy Europejską Stolicą Młodzieży. Będziemy reprezentować wszystkie miasta ukraińskie, będziemy dzielić się naszym doświadczeniem, a my mamy unikatowe doświadczenie przetrwania w bardzo trudnych warunkach i my nie tylko trwamy, my zwyciężamy – mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać także wypowiedzi Oleksandra Slobozhana, dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia Miast Ukraińskich. Dziękował on za wsparcie i mówił o reformach samorządowych wprowadzanych w Ukrainie.
- Bardzo dziękuję państwu za wsparcie, które jest okazywane naszym wspólnotom, obywatelom i całemu państwu Ukraińskiemu. Wielu z naszych rodaków przybywa teraz poza granicami kraju, w różnych miastach europejskich, gdzie odczuwamy państwa wsparcie i za to jesteśmy wdzięczni. Nasza reforma pokazuje, że mocne samorządy są w stanie poradzić sobie z wyzwaniami. Bardzo ważne jest to, by w takich warunkach zapewnić dobrą współpracę organów samorządowych z mieszkańcami oraz z biznesem. By właściwie koordynować współpracę ze stowarzyszeniami, ale również z władzą centralną, z rządem i parlamentem. Na terytoriach wyzwolonych samorządy bardzo szybko wznowiły swoją pracę dzięki wsparciu ze strony partnerów europejskich. Działamy na zasadach mentoringu, ale też miast partnerskich i w ten oto sposób nasze miasta i regiony działają dość dobrze. Liczymy na to, że nowa ustawa dotycząca samorządów w Ukrainie zostanie niebawem uchwalona przez Parlament, ponieważ ta spowoduje ona, że będzie ustanawiany znacznie lepszy poziom współdziałania organów samorządowych z mieszkańcami, ale również z innymi poziomami samorządów.
Po spotkanie w Europejskim Centrum Solidarności przedstawiciele Grupy Roboczej Ukraina udali z wizytą studyjną do punktu UNICEF dedykowanego uchodźcom wojennym, który mieści się przy ul. Karmelickiej 1 przy dawnym kinie „Krewetka”. Następnie delegacja uda się do magazynu Gdańskich Wód.
Pełną transmisję z posiedzenia Grupy Roboczej Ukraina można obejrzeć na portalu gdansk.pl.
Antywojenny Europejski Wiec Solidarności
O godz. 18.00 na Placu Solidarności odbędzie się Antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą. W trakcie wiecu, który zaplanowano wystąpienia gości, w tym trójmiejskich samorządowców, obecna będzie również wiceambasador Ukrainy w Polsce. Podczas wiecu wystąpią również ukraiński raper Skofka, Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere. Skofka jest popularnym ukraińskim raperem, ma 28 lat i pochodzi z Równego. Jego piosenka „Usłysz Hymn” osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń. Tworzy muzykę, która opowiada o dramacie wojny. Od czasu debiutu w 2019 r. stał się jednym z czołowych artystów ukraińskiej sceny rapowej. W 2022 r. otrzymał nominację do nagrody YUNA 2022 w kategorii „Otwarcie roku”.