Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:30
Girls Do Engineering
Girls Do Engineering, czyli bezpłatny projekt edukacyjny, którego celem było zainteresowanie dziewcząt nowymi technologiami, dobiegł końca. W czwartek, 23 lutego w siedzibie Amazon Development Center Poland w Gdańsku odbyła się gala finałowa programu. W gali udział wzięli Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. W ramach ostatniej trzeciej edycji odbyły się cztery warsztaty stacjonarne. Program organizowany jest co roku.
Girls do Engineering, to propozycja Fundacji Digital University oraz partnera firmy Amazon Development Center Poland. Program skierowany był do uczennic szkół średnich z Trójmiasta oraz pochodzących ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Projekt miał na celu wsparcie grupy młodzieży poprzez pokazanie nowych możliwości kształcenia się, pomoc w wyborze drogi zawodowej oraz zachęcenie dziewcząt do pracy w sektorze IT. Przez okres trzech miesięcy (maj, czerwiec, lipiec) dziewczęta pracowały pod kierunkiem ekspertów, wzięły udział w warsztatach, konsultacjach i spotkaniach indywidualnych.
- Ostatnie lata przyniosły ogromną zmianę w sposobie myślenia zawodowego – mówił podczas gali Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Nie warto zamykać się na zmianę, nie warto też mówić, że konkretne branże zostały przypisane do płci, czy wieku. W takim miejscu, jak Gdańsk jesteśmy otwarci, na to, żeby każdy realizował swoje marzenia i kierował życiem, tak jak chce. Jestem dumny, że to w naszym mieście powstała Alexa, wirtualny asystent, z której korzysta cały świat. Jednak przede wszystkim jestem dumny, że razem z samorządowcami i innymi firmami tworzymy programy, które rozwijają nowoczesną gospodarkę – kontynuował prezydent. – Gratuluję Wam, że miałyście odwagę wziąć udział w tym programie, rozwijajcie się, spełniajcie marzenia i przełamujcie bariery – podsumował.
Trójmiejskie licealistki udowadniają, że doskonale radzą sobie w branży ICT. Podczas finału 3. edycji programu Girls Do Engineering, 24 uczennice trójmiejskich szkół średnich przedstawiły prototypy rozwiązań, aplikacji i stron internetowych, które projektowały w ramach programu mentoringowego z ekspertami Amazon oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Wśród finałowych prac znalazły się projekty smacznych i jadalnych sztućców oraz aplikacje, które pomagają bezpiecznie wrócić do domu, segregować śmieci, zaplanować podróż, znaleźć idealny prezent, a nawet sprawdzić pracę z języka polskiego.
- Sens realizacji inicjatyw takich jak Girls Do Engineering, czyli skierowanych tylko do dziewcząt, uwidocznił się już na etapie rekrutacji do programu - powiedziała Anna Jędryczko, trenerka kompetencji cyfrowych w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. - W poszukiwaniu chętnych zorganizowaliśmy kilka warsztatów promocyjnych w szkołach średnich. Dziewczęta w grupach mieszanych, z chłopcami, były wycofane i zdecydowanie mniej zaangażowane niż ich koledzy. Zupełnie inaczej praca wyglądała w grupach żeńskich – dziewczyny udzielały się znacznie śmielej, widać było, że nie czują się niczym ograniczone.
Coś więcej niż technologia
Uczestniczki Girls Do Engineering nie tylko ćwiczyły kompetencje twarde i miękkie, ale także wzmocniły poczucie własnej wartości oraz rozwinęły wewnętrzną motywację do rozwoju. Wstępem do jednego ze spotkań było śniadanie z inżynierkami Amazon, podczas którego dziewczyny miały szansę uzyskać szczegółowe informacje o pracy kobiet w IT – i to z pierwszej ręki. W ramach kolejnych warsztatów zorganizowano spotkanie z Martą Młyńską, trenerką działającą w obszarze edukacji i rozwoju osobistego.
- Inżynieria jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje poczucie mocy, którego dziewczynom potrzeba - powiedziała Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland. - Co więcej, w inżynierii najlepiej sprawdzają się zespoły różnorodne. Amazon wierzy w potencjał kobiet, dlatego nieustannie zachęca je do zawodowego rozwoju w branży IT. Program Girls Do Engineering jest idealnym przykładem tego typu działań.
Dziewczyny miały również okazję odwiedzić showroom Alexy w towarzystwie jednego z Amazończyków. Dzięki temu spotkaniu miały możliwość przetestowania funkcjonalności i możliwości popularnego asystenta głosowego w praktyce.
Będzie się działo!
Zwieńczeniem ostatniej edycji Girls Do Engineering była Gala Finałowa, podczas której uczestniczki przedstawiły efekty swojej pracy. Do tego czasu dziewczyny szlifowały swoje projekty w programie mentoringowym.
- Projekt Girls Do Engineering jest naprawdę wspaniały, otwiera nam dużo możliwości, pokazuje nowe perspektywy i pracę przy tworzeniu rozwiązań technologicznych – powiedziała Julia Faszczewska, jedna z uczestniczek Girls Do Engineering.
Program Girls Do Engineering jest objęty Patronatami honorowymi Prezydenta Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz GovTech.