Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

1192 625 3
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 14:01

Ostrzeżenie o silnym wietrze

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie 2 stopnia o silnym wietrze. W związku z nim Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina o obowiązkach właścicieli i zarządców obiektów budowlanych. Warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu. W związku z sytuacją Gdańskie Lodowisko w dniach 17 i 18 lutego będzie zamknięte. Zakupione bilety na te dni będzie można wykorzystać w późniejszym terminie.

Obszar: Powiat gdański, Gdańsk

Czas: od godz. 20.00 w piątek, 17 lutego do godz. 13.00 w sobotę, 18 lutego

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystapią w nocy.

W związku z ostrzeżeniami Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, że do ich obowiązków, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, należy: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

UWAGA!

W trakcie obowiązywania ostrzeżeń warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu. Zabezpiecz przedmioty na balkonie czy w ogródku, nie parkuj pod drzewami, zapewnij opiekę zwierzętom, jeżeli trzymasz je na dworze.

Jak zachować się podczas wichury:

  • słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
  • unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku
  • w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
  • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
  • postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
  • podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
  • zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
  • pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr