Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:52
Miłosna atmosfera opanuje cały Gdańsk
Zbliżające się Walentynki to okazja do wyjątkowego spędzenia czasu z ukochaną osobą. Będzie można wybrać się na romantyczny koncert, pokaz filmowy, warsztaty pisania wierszy czy odwiedzić gdańskie ZOO. W święto zakochanych po torach będzie kursował specjalnie przystrojony, zabytkowy tramwaj. Spacerując po głównym mieście warto zatrzymać się na dłużej na Zielonym Moście. Tam od 10 lutego na zakochanych (i nie tylko) będzie czekało wielkie czerwone serce, które po zmierzchu rozświetli się na czerwono.
Coś dla siebie znajdą pary, single, grupy przyjaciół i rodziny z dziećmi. Wszyscy zakochani w Gdańsku.
Miłości, gdzie jesteś? Randka z Promykowymi zwierzakami
W sobotę, 11 lutego około godz. 11.00 w okolicach mola w Brzeźnie czworonożni podopieczni Schroniska Promyk wraz z opiekunami wyruszą na podbój plaży i okolic. Przy okazji postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie można spotkać miłość. Warto dołączyć do tych poszukiwań.
A jeśli nawet tego dnia zwierzaki jeszcze nie znajdą miłości, to będzie to znakomita okazja do wyjścia poza Schronisko, co da podopiecznym możliwość eksploracji nowych zapachów i poznania nowych terenów. Dla opiekunów będzie to czas na obserwację podopiecznych w nowych warunkach, nauczenia się czegoś o sobie nawzajem, oraz kontaktu z wszystkimi, którzy zechcą dołączyć do spotkania. Jest także wielka nadzieja, że któryś podopiecznych wpadnie komuś w oko (i w serce).
Dla wszystkich zainteresowanych spotkaniem Schronisko Promyk przygotowało wskazówki, jak się podczas takiego spotkania zachować. Można je znaleźć: na facebooku organizatora.
Sztuka Kochania, czyli o tym jak kochają zwierzęta…
Gdańskie ZOO zaprasza na podróż po miłosnych zwyczajach różnych gatunków zwierząt. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 lutego o godz. 12.00, w sali edukacyjnej budynku administracji oliwskiego ZOO. Spotkanie dedykowane jest parom (choć nie tylko) powyżej 16 roku życia.
Podczas specjalnej prelekcji będzie można posłuchać m.in. o wyjątkowych zwyczajach godowych i sposobach łączenia się w pary w świecie zwierząt. Wszystko z przymrużeniem oka. Po prelekcji odbędzie się spotkanie z opiekunem pingwinów, które również mogą się pochwalić ciekawym wachlarzem zachowań towarzyszących okresom lęgowym.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarezerwować miejsce drogą telefoniczną +58 552 00 41 wew. 122 lub mailową na adres edukacja@zoo.gda.pl do piątku, 10 lutego do godz. 14.30.
Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu wstępu do zoo zgodnie z bieżącym cennikiem dostępnym na stronie zoo.gda.pl.
O miłości w języku
Także w sobotę, 11 lutego o godz. 14.00 w Bibliotece Manhattan, filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil wokół książki "Pokochawszy”.
W książce, w rozmowie z Karoliną Oponowicz, małżeństwo dyskutuje o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia czy małżeńskie rytuały. Spotkanie poprowadzi Alicja Samolewicz-Jeglicka.
Kino w Windzie: Retro Walentynki
GAK Winda zaprasza na niebanalną odsłonę święta zakochanych. W ramach cyklu "Kino w Windzie" będzie można obejrzeć klasyczne filmy z lat 50. i 60., w których wątek miłosny odgrywa ważną rolę.
W sobotę, 11 lutego od godz. 19.00 zaplanowano 3 seanse filmowe. Repertuar Kina w Windzie można sprawdzić dołączając do grupy na Facebooku: Kino w Windzie (repertuar).
Wstęp jest wolny. Na miejscu dostępne będą gratis kawa, herbata i popcorn. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy - mailowo: winda@gak.gda.pl, lub telefonicznie: 58 344 90 53. Wydarzenie jest przeznaczone dla młodzieży, dorosłych i seniorów.
Tanecznym krokiem w święto zakochanych
W sobotę, 11 lutego o godz. 16.30 można wziąć udział w warsztatach dla par – Coda Movement, które poprowadzą Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo. Tego samego dnia będzie można obejrzeć prowadzących warsztaty w Sali Suwnicowej Żaka w romantycznym duecie „Atsu”. W niedzielę 12 lutego swój najnowszy spektakl zaprezentuje gdańska grupa h.art Company. „Niesamowicie Blisko” to wieloobsadowa, taneczna opowieść o czułości i emocjach.
Szczegóły i informacje o biletach można znaleźć na stronie Klubu Żak.
Warsztaty w Muzeum Bursztynu
W niedzielę, 12 lutego o godz. 10.30 w Sali edukacyjenj Muzeum Bursztynu odbędą się rodzinne warsztaty z cyklu Bursztynek na sankach. Uczestnicy stworzą florystyczne okienka na Walentynki. Uszyją serduszka na maszynie, wykonają serduszka przestrzenne z papieru - w 3D, następnie zamieszczą je na okienkach z gałęzi, by patrzeć na świat przez okienko - z miłością.
Bilety można kupić w kasie Muzeum Bursztynu i online. Obowiązuje limit miejsc.
Wyraź to wierszem
Wszystkich romantyków, i nie tylko, Gama GAK w Letnicy zaprasza na warsztaty poetyckie, które odbędą się w poniedziałek, 13 lutego o godz. 18.00. Będzie to okazja do stworzenia miłosnego wyznanie dla ukochanej osoby lub wyrażenia miłość do przyjaciół i świata. Uczestnicy najpierw dowiedzą się jak tworzyć rymy i zadbać o rytm, a potem nauczą się naginać zasady. W planach spotkania jest nauka teorii i zabawy formą.
Wstęp jest wolny, zapisy na gama@gak.gda.pl.
Tango dla zakochanych
W święto zakochanych, 14 lutego o godz. 18.00 Cappella Gedanensis zaprasza na wyjątkowy koncert, którego motywem przewodnim będzie tango. Podczas wieczoru przygotowanego przez zespół oraz solistę Pawła Zagańczyka, będzie można wysłuchać porywających i mistrzowsko wykonanych kompozycji. Gatunek tanga narodził się w Ameryce Południowej. Wśród twórców najbardziej rozpoznawalny jest Astor Piazzolla. Ten argentyński wirtuoz bandoneonu i kompozytor wprowadził do tanga elementy muzyki barokowej czy jazzowej. Dziś trudno wyobrazić sobie koncert bez jego utworów, które przepełnione są melancholią, dumą, namiętnością czy wirtuozerią. Na polu tanga również spory udział mają kompozytorzy Polscy. Wśród nich Henryk Wars czy Jerzy Petersburski, których kompozycje znane są wszystkim zakochanym.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc na adres: cappella@gedanensis.pl
Więcej informacji o wykonawcach można znaleźć na facebooku Cappelli Gedanensis.
Zakochani w gdańskich tramwajach
We wtorek, 14 lutego na tory wyjedzie walentynkowy tramwaj Konstal 105 N z historycznej floty GAiT. Będzie on kursował w godz. 14.00 – 20.00 na trasie Strzyża PKM – Siedlce. Przejazdy będą bezpłatne.
Gotyckie Walentynki w św. Janie
We wtorek, 14 lutego, o godz. 19.00 w Centrum św. Jana odbędzie się specjalne walentynkowe wydarzenie, któremu ton nada projekcja kultowego filmu Friedricha Wilhelma Murnaua "Nosferatu - symfonia grozy" (1922) z elektro-akustyczną oprawą graną na żywo przez duet Emiter/Żuławy.
„Nosferatu” to filmowy klasyk, uchodzący za jeden z najlepszych horrorów z okresu kina niemego i zarazem najciekawszych przykładów filmowego ekspresjonizmu. Jego mroczna i depresyjna scenografia oraz pozbawione skomercjalizowanej, romantycznej nuty przedstawienie figury wampira, uraduje serce każdego odczuwającego mdłości na myśl o walentynkowej słodyczy.
Bilety w cenie 30 zł (ulgowy), 40 zł (normalny) dostępne są w serwisie interticket.pl, w księgarni PWN (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) oraz od godz. 17.00 w Centrum św. Jana.
Bilety ulgowe (po okazaniu odpowiedniego dokumentu) przysługują: uczniom, studentom do 26 roku życia, seniorom powyżej 65 roku życia, emerytom i rencistom, posiadaczom Karty do Kultury, Karty EURO26, Karty Dużej Rodziny, osobom z niepełnosprawnościami i ich asystentom.
Koncert walentynkowy – Let's fall in love
W piątek, 17 lutego o godz. 19.00 w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert walentynkowy Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która wystąpi pod batutą Rubena Silvy.
Ideą projektu jest prezentacja pereł światowych evergreenów, polskich ponadczasowych piosenek w pięknych, wybitnych, kolorowych, premierowych aranżacjach Leszka Kułakowskiego. Połączenie ciepłego, rozwibrowanego, klasycznego brzmienia kwintetu smyczkowego, wielobarwnych kolorów orkiestry symfonicznej, dynamicznej sekcji rytmicznej, wyjątkowego głosu i charyzmy scenicznej Ewy Urygi, razem daje znakomity, muzyczny efekt. Oryginalne, premierowe aranżacje Leszka Kułakowskiego wydobywają z piosenek ich piękno, muzyczną urodę, eksponują warsztatowe i brzmieniowe możliwości orkiestry symfonicznej, przenoszą słuchaczy w magiczny świat piosenek o miłości.
Szczegóły oraz informacje o biletach można znaleźć na stronie PFB.