Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

BO2024, grafika pozioma, zgłoś projekt, mat  UMG
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:43

Już wkrótce wystartuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

Nowe boisko, plac zabaw, zielony skwer z meblami miejskimi, a może warsztaty, zajęcia dla dzieci lub nowy książkomat? Inwestycje Budżetu Obywatelskiego można spotkać w każdej dzielnicy Gdańska. Z roku na rok pomysłów i inicjatyw, na co przeznaczyć środki z miejskiego budżetu, jest coraz więcej. Od 3 lutego do 3 marca będzie można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe oraz „zielone” w 11. edycji BO. W tegorocznej puli budżetu do wykorzystania jest 20 441 573 złotych.

Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska może zgłosić dowolną liczbę projektów. Wnioski przyjmowane są wyłącznie poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego złożysz projekt nie wychodząc z domu. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i załączników do urzędu.

Kwota BO2024

Miasto przeznaczy na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego 1 140 000 złotych. Chodzi przykładowo o pomysły na nowe tereny zielone, a także obiekty sportowe, rekreacyjne i infrastrukturę (na przykład trasy rowerowe). Wartość jednego projektu nie może jednak przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu – 380 000 złotych.

Z kolei 16 624 463 złotych z miejskiej kasy zostanie przeznaczone na projekty dzielnicowe, w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego na kwotę 3 306 790 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych miasta. W tegorocznej puli budżetu jest do wykorzystania 20 441 573 złotych.

Kto może zgłosić projekt?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Dzieci i młodzież również mogą zgłaszać swoje projekty. Wystarczy mieć ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze.

Zmiany na korzyść mieszkańców

W zeszłorocznej edycji BO mieszkańcy zgłosili aż 509 projektów, w tym 377 - do tradycyjnego BO i 132 do Zielonego BO. Niestety, podczas weryfikacji okazało się, że duża część z nich nie spełnia wymogów formalnych, np. wnioskodawca nie doniósł wersji papierowej wniosku do urzędu lub nie dostarczył listy poparcia swojego projektu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu składania swoich propozycji projektów dopełnić wszystkie obowiązujące formalności. Aby ułatwić procedury, w edycji BO 2024 cały proces składania projektu będzie odbywał się wyłącznie w systemie elektronicznym.

Harmonogram BO2024

  • 3 lutego – 3 marca 2023 r. – zgłaszanie projektów;
  • 3 lutego – 3 kwietnia 2023 r. – weryfikacja formalna i wstępna projektów;
  • 3 lutego – 30 czerwca 2023 r. – weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego;
  • do 11 sierpnia 2023 r. – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny;
  • do 18 sierpnia 2023 r. – losowanie numerów projektów do głosowania;
  • 11 września – 25 września 2023 r. – głosowanie;
  • do 29 września 2023 r. – ogłoszenie wyników głosowania.